ANKARA HABERLERİ

Plastik ürünlerde kimyasal tehdit

Yeşmi SERT KARAASLAN/AA
22.01.2016 - 15:15 |Son Güncelleme :

AÜ Endokrinoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahin, konserve, plastik biberon, oyuncak, emzik, damacana ve temizlik ürünleri kimyasalların üreme sağlığını bozduğunu ve kanser ile kalp krizine yol açtığını söyledi.

Yeşmi SERT KARAASLAN/AA

Uzmanlara göre konserveden plastik oyuncak ve yiyecek kaplarına, kozmetiklerden temizlik maddelerine kadar bir çok üründeki salgı bezi sistemini etkileyen kimyasallar sağlık üzerinde olumsuz etkilere yol açıyor, bu nedenle özellikle gebelik, emzirme ve çocukluk dönemlerinde önlem alınması gerekiyor. Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahin, kullanım sıklığı her geçen gün artan kimyasalların sağlığı olumsuz etkilediğini bildirdi. Endüstrileşmeyle kullanıma giren seksen binin üzerindeki kimyasal maddenin en az bininin vücuttaki hormonların etkisini azalttığını dile getiren Şahin, bu kimyasalların "iç salgı bezi sistemi bozucular" olarak adlandırıldığını belirtti.

KANSERE YOL AÇIYOR

Bu maddelerin gelecek kuşaklar için de çok ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurgulayan Şahin, "Endokrin bozucu kimyasallar, meme kanserleri, inmemiş testis, testis kanserleri, kemik sağlığı bozukluğu, kısırlık, sperm sayısının azalması, obezite, kalp hastalığı, diyabet ve hipertansiyona yol açabiliyor. Anne karnında maruziyet, erişkin yaşlarda meme kanserine, diyabet ve kalp krizine yol açabilir" ifadesini kullandı. Şahin, plastikte kullanılan "bisfenol" bileşiklerinin kadınlık hormonuna benzer etki yaptığını ifade ederek "Plastiklerdeki bu maddelerin erken ergenlik, meme kanseri, prostat kanseri, obezite, diyabet ve kansere yol açabileceğine dair kanıtlar hızla artmaktadır. 2011 yılında bu ürün bebek biberonlarında yasaklanmış olsa da BPA yerine kullanılan diğer maddelerin de benzer etkileri saptanmaktadır" uyarısında bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Plastik ürünlerde kimyasal tehdit hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2016 tarihinde saat 15 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Plastik ürünlerde kimyasal tehdit haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Kasım 2019, Perşembe
 • İmsak
  05:58
 • Güneş
  07:25
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:41
 • Yatsı
  19:02
Sayfa Başı