Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mülteciler akın akın Midilli'ye gidiyor

  hurriyet.com.tr
  05.10.2015 - 16:02 | Son Güncelleme:

  Sonbaharın gelmesiyle birlikte yavaşlayan mülteci akını son günlerde havaların düzelmesiyle, Ege ve Akdeniz'de yeniden hız kazandı. AFP ve Reuters'ın geçtiği fotoğraflarda mültecileri Türkiye'den Yunanistan’ın Midilli adasına taşıyan çok sayıda şişme bot tek bir karede görülüyor.

  Mülteciler akın akın Midilliye gidiyor

  Kara sınırını geçerek Türkiye’ye yerleşen mülteci sayısı 2.5 milyonu aşarken, Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Türkiye’den kaçak yollarla Yunanistan’a geçen sığınmacı ve mülteci sayısının çok yakında 400 bini bulacağını açıkladı.

  Mülteciler akın akın Midilliye gidiyor

  Sonbaharla birlikte kötüleşmeye yüz tutan hava koşullarına karşın, Yunanistan’a geçen sığınmacıların sayılarının artmakta olduğunu belirten UNHCR, yayımladığı raporda, Yunanistan’ın Akdeniz yoluyla, sığınmacıların en çok ulaştığı ülke olduğunu, 131 bin sığınmacı ile de Yunanistan’ı İtalya’nın izlediğini bildirdi.

  Mülteciler akın akın Midilliye gidiyor

  UNHCR, yalnızca bu yıl 530 bin kişinin kendilerine yeni bir yurt aramak için, değişik yöntemlerle Akdeniz’i aştığını belirtirken, Yunanistan’ın Midilli adasının sığınmacılar için en popüler yer olduğunu ifade etti.

  Mülteciler akın akın Midilliye gidiyor

  EGE DENİZİ'NDE 205 KİŞİ YAKALANDI
  Öte yandan Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmeye çalışan 205 kişi yakalandı.

  Alınan bilgiye göre, Afganistan ve Suriye uyruklu kaçaklar, Yeşil Liman, Bademli ve Sivrice mevkilerinden 4 lastik botla Ege Denizi'ne açıldı.

  Midilli'ye doğru ilerleyen bu kişileri tespit eden sahil güvenlik ekipleri, çoğu kadın ve çocuk 205 kaçağı "TCSG 702" arama kurtarma gemisiyle Küçükkuyu beldesine getirdi.

  Yiyecek ve giyecek yardımında bulunan kaçaklar, yasal işlemler için Behramkale Jandarma Karakoluna sevk edildi.

  Mülteciler akın akın Midilliye gidiyorMidilli adasına ulaşan mülteciler

  Mülteciler akın akın Midilliye gidiyor
  Göçmenler arasında yine çok sayıda çocuk olduğu görüldü.

   

   

  Etiketler: şişme bot , AFP
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı