Dünya Haberleri

DÜNYA

  MİT’in kod adı ‘Anne’

  Güven ÖZALP / BRÜKSEL
  25 Temmuz 2015 - 21:36Son Güncelleme : 25 Temmuz 2015 - 00:07

  PARİS’teki Kürt Enformasyon Merkezi’nde 9 Ocak 2013’de PKK bağlantılı Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın öldürülmesiyle ilgili olarak hazırlanan iddianamede suikastla ilgili olarak yakalanan tek isim olan Ömer Güney’in cezaevindeki görüşmelerinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) için “Anne” kod adını kullandığı iddia edildi.

  Hürriyet’in geçen haftaki haberinde duyurduğu gibi 9 Temmuz tarihli iddianamede suikastta MİT’in rolü üzerinde durulsa da bunu tam olarak doğrulayacak somut kanıtlara ulaşılamadığı vurgulanıyor. Bununla birlikte soruşturma sonucunda oluşturulan iddianamede yer alan detaylardan Fransız makamlarında halen tutuklu bulunan Güney’in MİT bağlantılı olduğu kanaatinin hâkim olduğu net şekilde görülüyor. Soruşturmada elde edilen ve Fransız basınına da yansıyan iddianamede yer alan bu bağlantıyla ilgili dikkat çeken unsurlar şunlar:

  - Fransa, Güney’in cezaevindeki görüşmelerini dinledi. Güney’in özellikle Almanya’dan gelen ve Ruhi Semen adlı kişiyle yaptığı görüşmelerin kodlarla gerçekleştirildiği belirlendi.
  - Bey ve Anne: Güney’in Semen’den konuştuklarını ‘Bey’ olarak tanımladığı birine iletmesini, sadece bu kişiye güvendiğini kararları onların ve ‘Anne’nin alacağını vurguladığı da belgelere yansıdı. Fransa, Semen’le temasa geçti. Semen ‘Anne’ kodunu MİT için, ‘Bey’ kodunun da bir MİT ajanı için kullanıldığını doğruladı.

  Etiketler: mit , kod adı anne
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı