GeriKadın Sağlığı Yavaş yemek yemenin faydaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yavaş yemek yemenin faydaları

Yavaş yemek yemenin faydaları

"Bir lokmayı ne kadar çok çiğnersek o kadar çabuk doyma hissine kapıldığımıza dair mutlaka bir şeyler duymuşsunuzdur. Peki bu duyduklarımız ne kadar gerçeği yansıtıyor. Yemek yerken buna dikkat etmek, kilo almamızı engeller mi?"

Uzmanların araştırmasına göre ne kadar yavaş yemek yerseniz yemekten daha fazla lezzet alacağınız bir gerçektir. Fazla çiğnemek beyni uyarır ve bunun etkisiyle de az yemek yememizi sağlar. Ayrıca fazla çiğnemek, psikolojik açıdan da size doygunluk hissi verir.

Hızlı yemek yemek yada çiğnemeden yemek , şişkinliğe ve gaza sebep olur. Fazla çiğnemek ise tükrük enzimlerimizi uyarır ve sindirimi kolaylaştırır. Yavaş çiğnemenin başka bir faydasına gelirsek beynin, sonra da mide ve bağırsakların sindirim işlemini erken başlatmasına ve fazla uyarmasına neden olur. Yavaş yedikçe beyin tokluk hissini daha çabuk algılar. Böylece ihtiyaçtan fazlasını yememiş oluruz aynı zamanda çabuk doyma hissine kapılırız. Yavaş yemek yemek sindirim açısından daha sağlıklı olmasının yanında, kilo almamızı da minimum seviyeye indirir. Hızlı yemek ise tokluk hissini geciktirir ve daha fazla yememize neden olur.