Geriİyi Yaşam Sosyal Medya Öfke Yansıtma Aracı Olarak Kullanılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sosyal Medya Öfke Yansıtma Aracı Olarak Kullanılıyor

Sosyal Medya Öfke Yansıtma Aracı Olarak Kullanılıyor

"Psikiyatrist Onur Okan Demirci, sosyal medya platformlarının ortaya çıkmasıyla insanların öfkelerini aktarabilecekleri yeni bir araç bulduğunu söyledi, “Öfke kontrolü yapamayan kişiler yargılama ve muhakeme yeteneklerini devre dışı bırakarak ‘ilkel beyin’ ile hareket ediyor. Sosyal medya öfke yansıtma aracı olarak kullanılıyor” dedi."

YETERSİZLİK HİSSİ ÖFKELENDİRİYOR

Öfkenin altında genellikle ‘yetersizlik’ düşüncesi yatar. Sosyal medya üzerinden saldırıda bulunduğu kişinin üzerinde yarattığı hisler ile dürtüsel olarak davranabilir ki bu hislerden en çok rahatsız eden ve en şiddetli öfkeyi çıkaranları ‘yeterince iyi olamama’, ‘kendini kanıtlama çabası’, ‘özgüven eksikliği’ gibi hislerdir.

SALDIRILARIN EN ŞİDDETLİSİ TOPLU LİNÇ HAREKETİ

Sosyal medya saldırıların en şiddetlisi toplu linç hareketidir. Bu tür paylaşımlarda arkasına bir kitle topladığını düşünen sosyal medya hesapları, hedeflediği amaç doğrultusunda paylaşımlar yaparak ilkel beyin yapıları ile hareket eden öfkeli bir topluluğu peşinden sürükler. Ortak kaygılar taşıyan bu topluluk, dürtüsel hareketleri sonucunda kendilerine veya başkalarına zarar verebilir. Sosyal medya platformları hiç masum değildir.

SOSYAL MEDYA EĞİTİMİ ŞART

En etkili ve doğru yöntem sosyal medya kullanımı üzerine eğitimlerin yaygınlaştırılması olmalı. Özel hayatı ihlal etmeye kadar varan paylaşımlar ise etkili yaptırımlara sahip kanun uygulayıcı organlar tarafından değerlendirilebilir.