GeriKadın Sağlığı Protein Diyeti Nasıl Yapılır? Protein Diyetinin Faydaları Neler?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Protein Diyeti Nasıl Yapılır? Protein Diyetinin Faydaları Neler?

Protein Diyeti Nasıl Yapılır? Protein Diyetinin Faydaları Neler?

"Protein diyeti, kas sistemini destekleyen bir diyettir. Protein ağırlıklı beslenmenin her zaman kilo vermeye yardımcı olduğunu duyuyoruz. Peki protein diyeti nasıl yapılır? Protein diyetinin faydaları neler?"

PROTEİN DİYETİ NEDİR?

Protein diyeti, kas kütlesini artırmaya ve yağ yakımını hızlandırırak kilo vermeye yardımcı olan bir zayıflama yöntemidir. Protein ağırlıklı beslenmek her zaman kilo verme ve kilo kontrolü sağlamada en etkili yöntemlerden biridir. Protein Diyeti Nasıl Yapılır Protein Diyetinin Faydaları Neler

PROTEİN DİYETİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Protein diyeti sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz. Protein diyeti, beslenme programının bol amino asit bileşenleri barındırması sebebi ile kaslarınızın gelişmesine yardımcı olacaktır. Egzersiz yapmanın yanında protein diyeti yaparsanız kas yapınız güçlenecektir. 

PROTEİN DİYETİNİN ZARARLARI VAR MI?

Her diyette olduğu gibi protein diyetine başlamadan önce de bir uzmandan onay almalısınız. Protein ağırlıklı beslenmek çok sağlıklı olsa da vücudunuz bu tarz bir beslenme programına reaksiyon gösterebilir. Farkında olmadan böbrek hastalıklarıi karaciğer yağlanması gibi sorunlara yol açabilirsiniz. 

PROTEİN DİYETİ NASIL YAPILIR?

Protein diyetinde kalori hesaplamasına gerek yoktur. Protein yakımının vücutta uzun sürmesinden kaynaklı olarak çok sık acıkmamanızı sağlayacaktır. Ödem atımının hızlanması için günde en az 2 litre su içilmelidir. Yeşil çay tüketimi hazımsızlığını giderecektir. Günlük 40 dakikalık yürüyüşler yapılarak kilo verme süreci hızlandırılır.

Bu diyette yumurta, et, balık, tavuk, süt, yoğurt, ayran, sebze, meyve, yulaf gibi protein dolu besinler tüketiliyor. Yasak olan besinler ise karbonhidratlar, şeker, şeker oranı yüksek sebze ve meyveler.  

Protein Diyeti Nasıl Yapılır Protein Diyetinin Faydaları Neler

1 GÜNLÜK ÖRNEK PROTEİN DİYETİ MENÜSÜ

Sabah uyanınca 1 bardak limonlu su

Kahvaltı: 2 adet yumurta  ile hazırlanan omlet (bir tanesinin beyazı, diğerinin tamamı), bol yeşillik, açık çay

Öğle: 1 tabak sebze yemeği ya da 4 adet yağsız kıymadan yapılmış köfte, bol salata

Ara öğün: Bir kase yoğurt, 5 adet çiğ badem

Akşam: Bir kase mercimek çorbası, bol yeşil salata

Yukarıda verdiğimiz listede sadece bir örnek olup, bu diyeti uygulamadan önce bir uzmandan onay almanızı ve doktorunuzun uygun gördüğü listeyi uygulamanızı öneriyoruz. 

MAHMURE ÖZEL