GeriKadın Sağlığı Pembegül'ün organları 3 kişiye hayat verecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pembegül'ün organları 3 kişiye hayat verecek

Pembegül'ün organları 3 kişiye hayat verecek

"Trafik kazası geçiren ve tedavi gördüğü Isparta Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 15 yaşındaki Pembegül Demir'in ailesi, kızlarının organlarını bağışladı."

Trafik kazası geçiren ve tedavi gördüğü Isparta Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 15 yaşındaki Pembegül Demir'in ailesi, kızlarının organlarını bağışladı. PembegülDemir'in alınan karaciğer ve 2 böbreği 3 hastaya nakledilecek.


Isparta'da 10 Temmuz'da Zafer Mahallesi'nde 17 yaşındaki Hasan Yıldız'ın kullandığı plakasız motosiklet kontrolden çıkarak takla attı. Kazada, kask takmadıkları belirlenen motosiklet sürücüsü Hasan Yıldız ve arkasında yolcu olarak oturan Pembegül Demir ağır yaralandı. Kazadan sonra Isparta Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınan yaralılardan Pembegül Demir'in dün öğleden sonra beyin ölümü gerçekleşti.

 

Organ koordinatörlerinin görüştüğü ailesi, Pembegül Demir'in organlarını bağışlamayı kabul etti. Yapılan değerlendirme sonrası Demir'in karaciğeri ile 2 böbreğinin nakle uygun olduğu belirlendi. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nden gelen bir ekip, Pembegül Demir'in karaciğeri ve 2 böbreğini başarılı bir ameliyatla aldı. Demir'in organları AÜ Hastanesi'nde organ bekleyen 3 hastaya nakledilecek.

 

Isparta Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Osman Aydın, "Organ nakli konusunda haklımızın bilinçlenmesi gerektiğini bir kez daha söylemek istiyorum. Genç kızımız keşke yaşasaydı ama artık onun organları başka bedenlerde yaşayacak. Kendisine Allah'tan rahmet dilerken, geride bıraktığı kederli ailesine başsağlığı diliyorum" diye konuştu.