Geriİyi Yaşam Önce motive olun, başarı arkasından gelir!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Önce motive olun, başarı arkasından gelir!

"İyi bir iş, kıskanılacak bir vücut veya kusursuz bir ilişki, hedefleriniz ne olursa olsun, motivasyonunuz varsa, onları elde etmek elinizde."

Hedeflerimizi yakalayamamanın en büyük nedeni nedir biliyor musunuz? Riske atılmamak. Aza razı olmak, alışmak, çıtayı yükseltmemek her zaman daha basittir. Bu şekilde düşündüğümüz sürece sokakta gördüğümüz düşük belli kot giyenlere, hayatlarının erkeğini her şey erağmen sevme cesareti gösterenlere veya tam kişiliklerine uygun işi yapma fırsatı yakalayanlara özenmekten başka çaremiz yoktur. Peki özenmekle yetinmek istemeyneler ne yapmalı? İlk önce yapmak istedikleri şey için motive olmalılar.

Küçük adımlarla başlayın

Önünüze küçük hedefler koyarak, onları yavaş yavaş büyütmekle özgüven kazanıp, yola devam etme gücünü kazanırsınız.

Öncelik sıralaması yapın

Kafanızı meşgul eden işleri öncelik sırasına göre halletmek, yaşamınızın tutumu olmalı. Bunu yaparken, tabii ki bazı işlere gösterdiğiniz ilgiyi azaltıp bu ilgiyi başka alanlara kayrıdacaksınız. Ama başka türlü her yere yetişmeniz mümkün değil. Sakin kafayla sizin için önemli olan şeyleri gözden geçirin. Sizi daha mutlu edecek şey ne olabilir? Yeni bir iş mi, yeni bir ilişki mi, yeni bir adres mi? Sizin için gerçeken önem taşıyan olayları tespit ettikten sonra, onlar için yeterince vakit ayır ayırmadığınıza karar vermey çalışın.

Birçok işi bir arada yapın

Birkaç işi aynı zamanda yapmanın sırrı, kişinin onları tam olarak ayırarak, birbirine karıştırmadan ilgilenme kapasitesine bağlı. Bu konu sizin için çok mu önemli? Peki, bu konu aklınızdayken başka konuları etkin biçimde düşünemiyor musunuz? Bunun için kendinizi suçlamayın. Birkaç işi aynı zamanda yapmak kolay değil, tamamen kişisel yeteneklere bağlı.

Günlük tutun

Hedeflerinizi belirleyin ve onları kağıda dökerek sürekli göz önünde bulundurun. Beş kilo fazlalığınız mı var? Bunu bir kağıda yazın ve buzdolabının kapağına yapıştırın. Dalgıç kurslarna mı merak sardınız? Bilgisayarınızın ekran koruyucusu olarak denizin derinliklerini gösteren bir resim seçin. Bilgisayarınızın her açılışında o resmi görüp, hayallerinizi süsleyen dalgıç kurslarına ne yapıp edip katılacaksınız.

Kendinizi mecbur edin

Resim kurslarına gitmeyi düşünüp, bunu bir türlü gerçekleştiremiyor musunuz? Başlamanızı kolaylaştıran bir yönteme ne dersiniz? Yeni hobinize ait takım ve malzemeler satın alın. Aldıklarınızı görebileceeğiniz bir yerde saklayın. Sonra da bir kursa yazılın veya bir arkadaşınızdan sizi yazdırmasını isteyin.

Kendinizi geliştirin

Tıpkı bir heykeltraş gibi yeteneklerizi sürekli şekillendirmelisiniz. Özellikle mesleğinizi ve hobilerinizi en iyi şekilde yapmak, onlarla ilgili yenilikleri takip etmek, sizi mutlu ettiği kadar, bilgi ve profesyonel olmanıza da katkıda bulunacaktır.

Model seçin

Motivasyon sahibi olmak istiyorsanız, olumlu düşünce ve bilinçaltını olumlu yönlendirmeyle ilgili kitaplar okumalısınzı. Bazı kişiler motivasyonu kitaplarda, bazıları müzikte, bazıları sanatta veya arkadaşlarıyla sohbet etmekte bulabilir. Canlı modeller her zaman etkilidir. Motivasyon sahibi insanlarla tanışırsanız, yavaş yavaş onların düşünce biçimi size de yansıyacak. Daima olumlu düşünen kişilerle birlikte olmaya çalışmalısınız. Onlar sizi ileri götürme kapasitesine sahiptirler.