GeriEv Dekorasyon Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

"Mutfak dekorasyonu yaptırılmadan önce dikkat edilmesi ve tercihlerinize odaklanmadan önce atlanılmaması gereken husus, mutfak gereçlerinin kapladığı alanı gözden geçirmek ve yeni dekorasyonunuzda kullanacağınız işlevselliğin alanını belirlemek olacaktır..."

Evinize eğer yakın bir zamanda bir mutfak dekorasyonu planı yaptıysanız yeni yaptıracağınız mutfağınız için, ilerde yeni tasarımların ve çeşitli ürünlerin değişebilceğini göz önünde bulundurarak, mutfak dolabı kapaklarının kolay değiştirilebilir menteşe ve aksesuar malzemeleri ile kullanımını tercih edebilirsiniz. Böylece mutfağınızın ana renklerini oluşturan mutfak dolabı kasalarına dokunmadan, sadece kapak rengi değişimi ile başka sezonlarda yeniliklere açık bir hale getirebilirsiniz. Mutfağın işlevsel bir şekilde kullanılabilmesi adına dizayn edilmiş ürünlerin ötesinde, bu alanın renk uyumu, sağlıklı alternatif ürün terciği, raf ve dolapların dizaynı, şık bir mutfak arayışında olanlar için mutlaka hatırlamaları gereken ayrıntılar olacaktır. Yani hem fonksyonel bir mutfak dekorasyonu hem de ihtiyaçlarınıza cevap veren bir tasarıma ulaşmak biraz ince elenip sık dokunması gereken bir iş olarak karşınıza çıkacaktır.

Neon renklerde bir buzdolabı ile mutfağınızda farklı bir görünüm elde edebilirsiniz!

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Uzmanlar, küçük mutfaklarda aşırı desenli ve hareketli mutfak dolaplarından kaçınmanızı öneriyor. Düz motifli ve açık renkte dolaplar tercih edilmesi, hatta bu ürünlerin kulplarında ve aparatlarında olan ayrımların bile gösterişten uzak düz hatlarda olması, küçük mutfaklarda daha şık ve başarılı tercihler olarak öne çıkıyor. Büyük mutfaklarda kullanılan ‘ada mutfak’ modeli ise hem şık hem kullanışlı olması açısından mutfak dekorasyonu’nun vazgeçilmezlerindendir. Ada mutfak dekorasyonu mutfağın gömme biçimde yerleştirilmiş dolaplarınının ve lavobo tezgahının haricinde bir alanı daha sağlayan tezgahların olduğu dizayna denir. Küçük mutfaklara sahip olanlarınız için önerimiz ise yeni nesil mutfaklarda son yıllarda oldukça trend haline gelen aksesuar kullanımı ve dekoratif mutfak eşyalarını kullanmanız olacaktır.

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Çünkü mutfak dekorasyonu deyince her ne kadar akla gelen bahsettiğimiz dolap, masa ve büyük eşyaların konumu ve rengi olsa da, bir mutfağın içtenliğini ve işlevsel anlamda içerisinde geçirilen vaktin kullanımını etkileyen en önemli araçlarımız içerisinde kullandığımız küçük eşyalarımız olacaktır. Mutfağınızı dekore ederken kullandığınız merdanelerden, aydınlatma sisteminizden, tencere üstü çiçeklerinizden, çaydanlık ve tost makinenizden vs. bütün küçük eşyalarınızdan bir renk uyumu ve bütünlük yaratmanız mümkün. Bu trend klasik mutfak anlayışının ve yukarıda bahsettiğimiz büyük mutfak önerilerinin dışında daha küçük mutfağa sahip olanlar için geçerlidir. Dekoratif mutfak eşyaları içinde en çok kullanılan mutfak masası çiçekleri ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir işlevsellikte kullanılabilir.

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Eskiden sadece görüş için koyduğunuz bu çiçekleri kısa sürede yetişebilen ve yemeklerde ihtiyaç duyduğunuz taze yeşillik ve biberler olarak kullanmanız hem mutfağınıza doğal bir ortam görünü verecek hem de dalından kopartabildiğiniz ürünler olarak yanıbaşınızda duracaktır. Eğer eviniz buna uygunsa ankastre bulaşık makinesi ve fırınlarınızın önüne de farklı desenlerde ve renklerde kapaklar yaptırmanız ortamın rengini ısıtacak yöntemlerden olacaktır. Tabi bu uygulamalarda dikkat etmeniz gereken zamanla yıpranabilecek bu dekoratif eşyaların ne tip sıcaklık ve kullanım alanlarına uyduğunu kontrol etmek olcaktır.

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır