GeriKişisel Bakım Lazer estetik acısız güzelleşme imkanı sunuyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lazer estetik acısız güzelleşme imkanı sunuyor!

Lazer estetik acısız güzelleşme imkanı sunuyor!

"Lazer teknolojisinin en önemli kullanım alanlarının başında ise estetik ve kozmetik işlemler geliyor."

Estetik cerrahinin farklı alanlarında yararlandığımız lazer yöntemi, operasyon sırasında bize gerçekten büyük konfor sağlıyor.

Lazer, güçlü bir ışık kaynağı ve değişik şekilde, değişik güçte, farklı dokulara etki edecek biçimde yönlendirilebiliyor. Bu sayede biz doktorlara değişik tedavi olanakları sağlıyor.

Bu ışık gücünün kaynağını çeşitlendirerek, değişik dalga boylarını kullanarak farklı lazer aletleri ürettiler. Bu şekilde üretilen aletler, yüksek bilgisayar teknolojilerinin de devreye girmesiyle, derinin istenen seviyesi ve derinliğinde etki gösterecek hale getirildi. Yani günümüzde lazeri istediğimiz organda, istediğimiz güçte uygulayabiliyoruz. Böylelikle deriye hiçbir zarar vermeden hemen altındaki istenmeyen dokudan veya kıl kökünden kurtulabiliyoruz.

En önemlisi, lazeri artık ameliyatta bisturi amacıyla kullanarak dokuların çok daha az kanamasını sağlıyoruz. Bu da bize daha rahat, risksiz, aynı zamanda çok daha iyi görüş sağlayan bir ameliyat olanağı tanıyor.

Liposuction daha kansız olacak: Yeni geliştirilen liposuction aletleri, işlem yapılan dokularda daha az kan kaybı olmasını sağlıyor. Ancak bunların kullanımında yer yer problemlerle karşılaşılma olasılığı var. Söz konusu riskleri azaltacak yeni liposuction aletlerinin geliştirilmesi için de çalışmalar sürüyor.

Yüz gençleştirmede çok etkili: Özellikle yüz yaşlanmasının tedavisinde kullanılan "Karbondioksit Lazer" sayesinde, yüz derisinde oluşan ince kırışıklıkları ortadan kaldırabiliyoruz. Burada yaptığımız işlem şu: Derinin en üst seviyesini lazer ile çok ince bir biçimde yok edip, yepyeni bir deri ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Yeni deri bebek cildi gibi tertemiz ve derinin ana yapısı sayılan kolajenden yana son derece zengin oluyor.

Karbondioksit lazer ile yüz gençleştirme işlemi yaptığımızda derinin iyileşme süreci yaklaşık bir haftayı buluyor. Ancak renginin normal deri rengine ulaşması 3–6 hafta kadar sürüyor.

Damar genişlemesi tedavisinde son trend: Lazerin bir diğer kullanım alanı, derinin çeşitli damarsal hastalıklarıdır. "Hemangiom" dediğimiz damar genişlemelerinin tedavisi için farklı lazer türleri kullanıyoruz. Hastanın durumuna göre seans sayısı değişen bu tedavi sayesinde çoğu kez hiç iz kalmadan, mükemmele yakın sonuçlar alabiliyoruz. Eskiden iz bırakılarak yapılabilen bu tedaviler, lazerle daha kolay ve etkili hale geldi.

İstenmeyen tüylere mucize çözüm: Son 10 yılda geliştirilen lazer aletleri sayesinde, vücutlarındaki istenmeyen tüylerden kurtulmaya çalışan milyonlarca kadın ve erkek rahat etti. Lazer yöntemi, istenmeyen tüylerden kurtulma konusunda neredeyse günlük yaşamın bir parçası oldu.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, gelişmiş lazer aleti ile uygun deri ve kıl yapısının tespiti elbette... Lazer epilasyon koyu renkli kıl köklerinde çok iyi sonuç verirken, açık renklerde o kadar başarılı sonuçlar alınamıyor. Açık renk tüylerin lazer ile giderilmesi konusunda yeni lazer aletlerinin geliştirilmesi için çeşitli çalışmalar yapılıyor.

Dövmelerden kurtulmada en etkili yardımcı: Dövmeler (tatuaj) günümüzde birçok gencin tutkusu, kendini ifade biçimi ve süsü haline geldi. Hatta gençlerin yanı sıra orta yaş grubundaki kişiler arasında da hızla yaygınlaştı.
Ancak vücudun değişik bölgelerine çizdirilen özel şekiller ve yazılar, bir süre sonra istenmeyebiliyor. Bunların çıkartılması plastik cerrahide eskiden çok zordu, çoğu kez de istenilen sonuç alınamazdı. Dövmeleri silmek için yapılan işlemlerin ardından bazen oldukça fazla iz kalabiliyordu. Son 10–15 yılda geliştirilen lazerler ile bunlar kolayca silinebilir hale geldi.

Ancak şimdiye kadar geliştirilen lazer cihazları, koyu renk ve siyah tonlara etkili oluyor. Yani dövme yaptırırken, sonradan kolay silinebilmesi için parlak renklerin değil siyah rengin tercih edilmesi gerekiyor.

Artık saç ekiminde de kullanılıyor: Lazerin estetik cerrahide birçok alanda kullanıldığını, başarılı sonuçlar alınabildiğini artık rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Bu alanlardan biri de kanamayı azaltıcı etkisi nedeniyle saç ekimleri operasyonları...

Lazer burada saçın ekileceği yerin hazırlanmasında kullanılıyor, ardından saç köklerinin nakledilmesi işlemine geçiliyor.