Geriİyi Yaşam İstediğiniz işi kapmanın yolları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstediğiniz işi kapmanın yolları

İstediğiniz işi kapmanın yolları

"İş bulma sürecinin en zor anlarından biri de iş görüşmesidir. Görüşmeye giderken heyecanlı olmanız normal, hatta iyi bile..."

İş bulma sürecinin en zor anlarından biri de iş görüşmesidir. Görüşmeye giderken heyecanlı olmanız normal, hatta iyi bile. Ama bu heyecan korku dolu bir heyecan olmamalı. İşte bu heyecanı olumluya çevirmenin ipuçları...

1- İlk yapılacak şey şu: İş görüşmesi öncesinde 'Ya olmazsa, ye beni beğenmezlerse' korkusu içinizi kaplamışsa sizinle mülakat yapacakların da sizin gibi bir insan olduğunu unutmayın.

2- Eğer e-posta yoluyla bir davet aldıysanız, gayet resmi bir dille "Sn. .. 04.05.09 tarihli davetinizi almış bulunuyorum. Belirttiğiniz saatte görüşmeye geleceğimi teyit ederim." Şeklinde bir yanıt mektubu mutlaka gönderin. Bu sizin daha başlangıç aşamasında bile ne kadar profesyonel düşünebildiğinizin bir kanıtı olur. Genç arkadaşlar dikkat, mektup göndereceğim diye "Selam, ben söylediğiniz günde orda olurum" derseniz bu işi şimdiden unutun.

3- İnsan kaynakları uzmanlarının en çok şikayetçi olduğu konu, randevusuna gitmeyen adaylar. Siz siz olun, gitmekten vazgeçerseniz mutlaka onlara haber verin, böylece hem başka adayların hakkını yemezsiniz hem de o kişilerle yolunuzun daha sonra kesişme ihtimalini düşünerek profesyonelce davranmış olursunuz. Yukarıda söylediğimiz gibi, davet aldığınızda mutlaka teyit edin. Ve yaşamınız boyunca ve özellikle iş arama sürecinizde hiçbir randevunuzu bilgi vermeden kaçırmayın. Geç de kalmayın.

4- Mülakat sırasında ise kendinize güvenin. Bildiklerinizi söyleyin fakat her bildiğinizi söylemeye çalışmayın. Samimi ve doğru yanıtlar verin. Somurtmayın, gereksiz gülmeyin. Cep telefonunuz kapalı olsun. Daha ilk görüşmede ücret, sigorta, çalışma saatleri vb. Çalışma şartları konusunda soru sormayın.
Karşınızdakine saygı gösterin, saygı bekleyin.

Ve en önemlisi: Görüşmeye yalnız gidinyanınıza dışarıda beklemek için bile olsa kimseyi almayın. İnanın böyle yapan o kadar çok ki, inanamazsınız.


www.yenibiris.com