GeriKadın Sağlığı Hamilelikte Düşük Neden Olur?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte Düşük Neden Olur?

Hamilelikte Düşük Neden Olur?

"Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. G. Güvenç Karlıkaya, ilk iki gebeliğinde düşük yapan kadınların üçüncü gebeliğinde bebeği kaybetme riskinin yaklaşık yüzde 30 oranında arttığını belirtti, düşük sebeplerini anlattı."

Hamilelekilerde arka arkaya iki kez düşük yaşanması durumuna 'tekrarlayan düşük' deniliyor. Tekrarlayan gebeliklerin yüzde 50'sinde bir neden bulunmuyor, yüzde 50'sinde ise sebep bulunabiliyor ve sağlıklı bir hamilelik geçirilmesini sağlanabiliyor.

Tekrarlayan düşüklerin tedavisi için öncelikle kadının anatomik yapısının incelenmesi gerekiyor. Rahimde gebeliğe engel bir durum var mı diye bakılıyor. Organ doğuştan yarım, kalp ya da ikiye ayrılmış şekilde olabiliyor. Bu yapılara sahip kadınlar arasında doğum yapanlar da var ama gebeliği sürdürme ve erken doğum riskleri daha fazla.

Tekrarlayan düşüklerin nedenleri

Anatomik yapı incelendikten sonra uzmanlar, düşük yapan hastaların hormonlarına bakıyor, diyabet ve obezite riski değerlendiriliyor. Annede doğuştan ya da sonradan gelişen pıhtılaşma sorunları bulunabilir. Teorik olarak, bebeğin oluşması sırasında fetusun beslenmesi için büyük bir kanlanmaya ihtiyaç var. Bu durum, mikro damarların tıkanmasına yol açıyor. İmmünolojik faktörler de önemli. Vücut, fetusu yabancı olarak bir cisim olarak görüp, atmak isteyebilir. Düşüklerin en büyük nedeni, bebeklerdeki kromozomal sorunlardır ancak bazen anne ya da baba fark etmeden genetik bir sorunun taşıyıcısıdır. Kendilerinde problem yaratmaz ama bebekte yaratabilir.

Düşük tedavisi nedir?

Uzmanlar, araştırmaların ardından tedavite geçiyor. Rahimdeki anatomik sorunlar histereskopik, laparoskopik ya da açık operasyonlarla ortadan kaldırılıyor. Obezite ve diyabet gibi hormonal problemler, ayrıca pıhtılaşma sorunları kontrol altına alınabiliyor, immünolojik faktörlerin etkili olduğu durumlarda immün sistemi baskılayan ilaçlar verilebiliyor, genetik sorunların varlığında ise hastalara tüp bebek tedavileri öneriliyor. 

False