GeriKadın Sağlığı Güzel Öpüşmenin Sırrı Ağız Sağlığındadır!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güzel Öpüşmenin Sırrı Ağız Sağlığındadır!

Güzel Öpüşmenin Sırrı Ağız Sağlığındadır!

"Sevgiyi göstermenin en önemli yollarından biri de öpüşmektir. Peki, ağzınız öpüşmek için gereken sağlığa ve hijyene sahip mi?"

Hayatında özel birisi var ve sevgini haykırarak ilan etmek mi istiyorsun? Ağzınız öpüşmek için gereken sağlığa ve hijyene sahip mi? Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer doğru ağız hijyeninin gerçekten gerekli olduğunu söylüyor.

“Ağız sağlığını artırmanın en iyi yolu en az altı ayda bir diş hekimini ziyaret ederek muayene olmak ve dişleri temizlettirmek, diş ipi kullanmak ve dişleri düzenli olarak fırçalamaktır. Ağız ve diş sağlığı öncellikle evde doğru bakımla başlar. Evde doğru bakım için ise günde en az iki kez ve yine en az iki dakika boyunca dişlerin fırçalanması gerekir. Günde en az bir kez de dişi ipi ile dişlerin arası temizlenmelidir.”

Dişlerinizi fırçalarken dikkat etmeniz gerekenler

“Dişlerinize yapışan bakteriler zamanla plak oluşumuna neden olur. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak bakterilerin dişlerinizin üzerinde plak oluşturmasını önleyebilir, diş çürümesini ve diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlayabilirsiniz. Ayrıca bakterilerin ağızda oluşturduğu kötü kokuları da önleyebilirsiniz. Nefesinizin kötü kokmasını önlemek için dilinizi fırçalamayı da unutmamalısınız.”

Güzel Öpüşmenin Sırrı Ağız Sağlığındadır

Diş ipi kullanımı ihmal edilmemeli

“Fırçalama çok etkili olsa da, dişler arasında ve plak bakterilerinin gizlenebileceği diş eti altındaki küçük alanlara erişemez. Ancak diş ipi bunu başarabilir yapabilir. Dişlerinizin arasını temizlemek ağız sağlığı ve hijyeninin yanı sıra size rahatlık hissi de verecektir. Temiz olduğundan emin olduğunuz dişler size özgüven sağlar. Özel ilişkilerinizde ve sosyal hayatınızda kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olur.”

Düzenli diş hekimi ziyareti sağlığınızı da korur
“Son olarak, düzenli doktor muayenesi ve profesyonel temizlik, ağız sağlığının ve hijyeninin vazgeçilmez bir parçasıdır. Çünkü düzenli fırçalama ve diş ipi bile, diş yüzeyleri üzerinde oluşan ve tartar olarak adlandırılan sert plakayı temizleyemez. Bunu sadece diş hekimi temizleyebilir. Ayrıca düzenli diş hekimi ziyareti ile diş çürüğünü, diş eti hastalığını ve ağız sağlığınıza yönelik diğer tehditleri teşhis edebilen kapsamlı bir muayene olma imkanı yakalarsanız. Genel sağlığınızı tamamen etkileyen çürük ve diş eti iltihaplarının erken teşhisini ve tedavisini sağlayarak hem ağız ve diş sağlığınızı hem de genel sağlığınızı koruyabilirsiniz.”

Ağız temizliği ilişkinizi güzelleştirir

Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat TanferAğız kokusu sadece ilişkilerinizi olumsuz yönde etkilemez. Bu aynı zamanda olası bir sağlık sorunun da işaretçisi olabilir. Birçok çiftin ilişkisini olumsuz yönde etkileyen ağız kokusunun teşhisi ve tedavisi için düzenli olarak diş kontrollerinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz. Unutmayın sağlıklı ve temiz bir ağız güzel bir ilişkinin en önemli parçasıdır.”

Güzel Öpüşmenin Sırrı Ağız Sağlığındadır