GeriKişisel Bakım Göbek, Dudak Estetiği çok moda!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göbek, Dudak Estetiği çok moda!

"Estetik operasyonlar her zaman ilgi çekiyor. Moda da olduğu gibi estetikte de tercihler ve beğeniler zamanla değişiyor. Uzmanlar, şu günlerde göbek bölgesi ve deliğiyle, dudak operasyonlarının çok gözde olduğunu söylüyor."

Tam anlamıyla sağlıklı, tüm vücut organları gerektiği gibi çalışan birini ameliyat masasına yatmaya, bandajlarla dolaşmaya ne ikna edebilir? Daha güzel olma tutkusu. Fonksiyonu ne kadar iyi olursa olsun, sahibi tarafından beğenilmeyen bir dudağın ya da burnun gerçekten sağlıklı olduğunu iddia etmek belki de pek doğru değil. Zaten estetik ve plastik cerrahi uzmanları da operasyon kararı alırken en büyük kıstaslarının hastalarının düşünceleri olduğunu söylüyorlar. Yani doktor değil, hasta, burnunu ya da kulağını çirkin buluyorsa operasyona gerek görülebiliyor.

Göbek Estetiği

Şu günlerde düşük belli pantolonlar ve göbeği açıkta bırakan bluzlar çok moda. Sıkı ve gergin bir karına ve son derece şekilli güzel bir göbek deliğine kavuşmamızı vaat eden göbek estetiğinin de çok popular olması tabii ki kaçınılmaz. Doğum sonrasında gevşeme, aşırı kilo alma ya da yaş gibi nedenlerle karın germe ameliyatları tercih edilirken genç kızlar arasında da göbek deliği düzeltme ameliyatları hızla yaygınlık kazanıyor.

Kimler Tercih Ediyor?

Karın bölgesindeki fazlalıklardan, deformasyondan şikayetçi olanlar. Göbek deliğinin şeklini beğenmeyenler tarafından tercih ediliyor. Göbek deliğinde tercih edilen, deliğin tam bir daire gibi yuvarlak ve içine dönük olması.

Ne Hedefleniyor?

Karın germe ameliyatlarıyla daha gergin ve düz bir karın, göbek deliği estetiğiyle ise göze daha hoş görünen bir göbek deliği elde edilmesi hedefleniyor. İki ameliyat beraber yapılabiliyor. Bazı karın germe ameliyatlerında göbek deliğinin yeri değişebileceğinden bu göbek deliğine cerrahi müdahele zaten gerekiyor. Ameliyat sırasında göbekteki fıtıklar da gideriliyor.

Nasıl Yapılıyor?

Karın germe ameliyatında önce karın çevresindeki fazla yağlar liposuction yöntemiyle alınıyor. Zayıflamış olan karın kasları ve varsa fıtıklar düzeltiliyor. Karın derisi gerilip fazla kısım çıkartılıyor. Eski göbek yeni açılan göbek deliğine tutturuluyor. Lokal ya da genel anesteziyle yapılan karın germe ameliyatı 1-2 saat sürüyor. Cilt altına biriken sıvıları atmak için bir diren yerleştiriliyor. Ameliyat sonrasında hastanede 1 gece kalınıyor. 3-5 hafta kadar da korse giyilmesi gerekiyor. Sadece göbek deliğinin düzeltilmesi ise son derece basit bir cerrahi müdahale; küçük bir operasyonla yeni göbek şekli oluşturuluyor. Lokal anesteziyle yapılan işlem 1 saat sürüyor.

İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatlarından sonra hasta 7-10 gün arasında normal hayatına dönebiliyor. Göbek deliği estetiğinden sonraysa hemen günlük hayata dönmek mümkün.

Dudak Estetiği

Dolgun dudaklar neden hoşumuza gidiyor biliyor musunuz? Çünkü dolgun dudaklar aynı zamanda gençliğin, doğurganlığın da simgesi. Zamanla vücuttaki östrojen hormonu azalıyor ve dudaklar inceliyor. Yani yaşlı kadınların dudaklarının incelmesi bu yüzden. Tabii yapısal olarak, doğuştan dudakları ince olan ve bundan pek de memnun olmayan kişiler de var.

Kimler Tercih Ediyor?

Dudakları yapısal olarak ince olan ya da zamanla incelen, kalın ve dolgun dudaklarla yüzündeki gençlik ve güzellik ifadesini güçlendirmek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Ne Hedefleniyor?

Ameliyatın hedefi dudakları kalınlaştırmak ve konturlarını daha belirgin hale getirmek. Ancak doğal bir görünümün de korunması bu ameliyatın başlıca hedeflerinden.

Nasıl Yapılıyor?

Dudak kalınlaştırma hastanın kendi vücudundan alınan dokularla ve bazı implant malzemeleri ile yapılabiliyor. Bu maddeler biyolojik dolgu maddeleri ve yapay dolgu maddeleri olarak ikiye ayrılıyor. Yapay dolgu maddelerinin arasında silikon ve kolajen gibi maddeler akla ilk gelenler. Eğer hastanın kendi dokusu enjekte edilecekse doku alınabiliyor. Ancak 6-12 ay arasında konulan dokunun yüzde 10 ile 20'lik bir kısmı kalıcı oluyor. İşlemi bu sure sonunda tekrarlamak gerekiyor. 2 veya 3 seans sonrasında işlem kalıcı oluyor. İğne ile enjekte edilen hyalurinik asit ekstresi de çok basit bir uygulamayla dudaklara verilebiliyor. Uygulama sonrası 4-6 ay kadar kalıcı oluyor ve bu sürenin sonunda tekrarlamak gerekiyor. Operasyon local anesteziyle yapılıyor ve uygulama süresi yarım saati geçmiyor.

İyileşme Süreci

Hastanın kendi vücut dokuları ile yapıldığında hasta 2-3 gün içerisinde normal hayatına dönebiliyor. İşlem local anestezi ile yapılıyor. Diğer hyalurinik asit ekstresi gibi implant uygulamaları daha basit oluyor ve hasta hemen normal hayatına dönebiliyor.

Piercing Gözde

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Numanoğlu, Türkiye'de her zaman en çok tercih edilen estetik ameliyatlarının başında burun şekillendirme ameliyatlarının geldiğini söylüyor. Meme büyütme, dikleştirme ve küçültme ameliyatlarının da ikinci sırada olduğunu belirten Prof. Dr. Numanoğlu, karın germe ve liposuction ameliyatlarının da çok yaygın olduğunu belirtiyor. Prof. Dr. Ayhan Numanoğlu, göbek ameliyatlarıyla ilgili olarak da şunları söylüyor: "Göbek estetiğinin ön plana çıktığını son zamanlarda okuyoruz. Göbeği açıkta bırakan yağların alınmasının, var olan çatlakların giderilmesinin kısaca var olan tüm deformasyonların giderilmesinin yollarını arıyorlar. Bugünlerde en çok aldığımız taleplerden birisi de göbekte bir delik açılarak oraya madeni süslerin yerleştirilmesi işlemi. Piercing adı verilen bu işlem yaklaşık 10-15 dakika süren basit bir operasyon."
Prof. Dr. Ayhan Numanoğlu, yapılan estetik ameliyatının türü ne olursa olsun, hastayla doktor arasında iyi bir iletişimin kurulması gerektiğini söylüyor. Böylece hasta ameliyattan ne bekleyeceğini biliyor ve hayal kırıklığına uğramıyor. Prof. Numanoğlu, estetik ameliyatların amacının estetik açıdan güzel bir organın yanı sıra, fonksiyonları iyi olan sağlıklı bir organ elde etmek olduğunu da sözlerine ekliyor.

Kaynak: Formsante Dergisi