GeriCinsellik Cinsel Zekânızı Ölçün!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinsel Zekânızı Ölçün!

Cinsel Zekânızı Ölçün!

"Cinsel zekâ, artık günümüzde önemli unsurlar arasında. Peki sekste cinsel zekâ ne kadar önemli? Konuyla ilgili detayları açıklıyoruz. Ayrıca sizi cinsel IQ'nuzu ölçmeye davet ediyoruz..."

Cinsel zekâ; belli bir amaca sahip olmayı, kendini olduğu gibi kabullenmeyi, bilgiyi, başkalarını anlamayı ve kendini anlatabilmeyi gerektiriyor. Cinselliğimizi akıllıca yaşamak, genel bazı davranışlardan ve tekniklerden değil, her insanın, bireysel olarak ilişkiye bakış açısından geçiyor. Cinsel anlamda iyi kararlar almak ve iyi deneyim yaşamak açısından değerlendirilen beceri, bilgi ve davranışlardır. Cinsel yaşamı denetlemek ve kontrol etmek hem fizyolojik hem de psikolojik sağlık açısından çok önemli...

Cinsel zekânın ölçütleri nelerdir?

Bilgi: Bedenimiz hakkında, cinsel işlevsellik, sağlıklı cinsel yaşam, sağlığımız, hamilelik ve doğum kontrolü.

Rahatlık: Cinselliği yaşarken, başlatmak & karşılık vermek, tercihler ve fanteziler, partnerle cinselliği tartışmak, deneme cesaretine sahip olmak.

Kendini tanıma: Cinsel olarak ne hoşuma gidiyor? Seksten ne bekliyorum? Ne tür eşler ve ilişkiler tatmin edici? Gizli arzularını bilmek, uygun seçimler yapmak.Cinsel Zekânızı Ölçün

Karşı tarafı anlama: Onun isteklerini, içinde bulunduğu sosyal durumu, tabularını, yetişme koşullarını göz ardı etmemek.

Romantizm ve fantezi: Yakın ilişkilerde ve hayatın geri kalanında cinselliğin rolünü anlamak, tutku kavramını anlamak, düşüncelerini cinsellikten uzak tutmamak, gelişmiş bir düş gücüne (fantezi) sahip olmak.

İletişim becerileri: Kur yapmayı öğrenmek, başlatmak, cinsel ilişkiyi kabul ya da reddetmek, belirli dokunuşları ve aktiviteleri talep etme, cinsel eşinin tepkilerini ölçerek ortak duygular yaratmak, fiziksel birliktelik dışında duygusal öğeleri kullanmak, eşlerin tercihlerini tartışmak, yatak dışında cinselliği tartışmak.

CİNSEL IQ TESTİ:

1. Bir erkek ne kadar büyük penisli olursa, bir kadını o kadar çok tatmin ediyor.

a) Doğru
b) Yanlış

2. Bir kadının regl döneminde girilen cinsel ilişki, erkek ya da kadın açısından sağlık riski teşkil etmiyor.

a) Doğru
b) Yanlış

3. Yaşı 40'ı geçen bir erkeğin boşalması genellikle uzun sürüyor.

a) Doğru
b) YanlışCinsel Zekânızı Ölçün4. Cinsel işlev bozukluğu yaşayan bir erkek, yeni geliştirilen ilaçlarla çok kısa sürede cinsel ilişkiye hazır hale geliyor ve bu süreç saatlerce devam ediyor.

a) Doğru
b) Yanlış

5. Klitorisin büyüklüğü, kadının seksi ne kadar istediğinin ve sevdiğinin işareti oluyor.

a) Doğru
b) Yanlış

6. Alkol, penisin sertleşmesini zorlaştırıyor.

a) Doğru
b) Yanlış

7. Pornografiye eğilimi olan erkekler, kız arkadaşlarına ve eşlerine saygı göstermiyor.

a) Doğru
b) YanlışCinsel Zekânızı Ölçün8. Bazen seks, erkeğe fiziksel açıdan acı verebiliyor.

a) Doğru
b) Yanlış

9. Yaşı 45'i geçen erkeklerin, her 2 yılda bir doktora gidip prostat kontrolü yaptırması gerekiyor.

a) Doğru
b) Yanlış

10. Evli bir kişinin mastürbasyon yapması, bu çiftin cinsel hayatının tehlikede olduğunu gösteriyor.

a) Doğru
b) Yanlış

11. Çoğu kadın menopoza girdikten sonra seks becerisini yitiriyor.

a) Doğru
b) YanlışCinsel Zekânızı Ölçün12. Oral seksten hoşlandığını söyleyen kadınların çoğu bu konuda yalan söylüyor.

a) Doğru
b) Yanlış

13. Doğum yapan bir kadının vajinası, partnerinin seksten keyif almasını engelleyecek kadar geniş hale geliyor.

a) Doğru
b) Yanlış

14. Bir erkeğin cinsel arzusu, ereksiyon becerisi, orgazmı yaşaması ve seksten aldığı zevk, meni kanalı ameliyatından sonra da aynı, hatta daha iyi olabiliyor.

a) Doğru
b) Yanlış

15. Yalnızca iktidarsız ya da tecrübesiz erkekler, partnerlerinden kendilerine yatakta nelerden hoşlandıklarını söylemelerini istiyor.

a) Doğru
b) YanlışCinsel Zekânızı Ölçün

16. Cinsel ilişki sırasında doruğa ulaşamayan bir kadın ya frijittir (cinsel yönden soğuk ve isteksiz) ya da tıbbi bir rahatsızlığı vardır.

a) Doğru
b) Yanlış

17. Bir erkek ereksiyon problemi yaşıyorsa, partneri hazır olsa da olmasa da, bu erkeğin en kısa sürede cinsel ilişkiye girmesi en iyi yöntemdir.

a) Doğru
b) Yanlış

18. Kayganlaştırıcılar, yalnızca sağlık problemi olan kişiler için değil, herkes için seksi daha zevkli hale getiriyor.

a) Doğru
b) Yanlış

19. Bazen bir kimseyi sekse zorlamak iyi bir fikir ya da gerekli olabiliyor.

a) Doğru
b) YanlışCinsel Zekânızı Ölçün20. Prezervatif kullanmadan 60 saniye önce korunmasız cinsel ilişki yaşadığınızda, hamile olma riski taşıyorsunuz.

a) Doğru
b) Yanlış

21. Çocukların, cinsel organlarının doğru isimlerini ve bu organların seks hayatının sağlıklı bir parçası olduğunu bilmeleri faydalıdır.

a) Doğru
b) Yanlış

22. Cinsel işlev bozukluğuna yönelik ilaçlar, kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağladığı için cinsel yaşam üzerindeki baskıyı azaltır.

a) Doğru
b) YanlışCinsel Zekânızı ÖlçünDEĞERLENDİRME:

1. Y
2. D
3. D
4. D
5. D
6. Y
7. D
8. D
9. Y
10. Y
11. Y
12. Y
13. Y
14. D
15. Y
16. Y
17. Y
18. D
19. Y
20. D
21. D
22. Y

* Eğer doğrularınız %75 ve üstü ise iyi bir partner sayılabilirsiniz.

* %50 civarında ise okumalı ve konuşmayı öğrenmelisiniz.

* Eğer %50'nin altında ise acil çözüm gerekiyor ve muhtemelen yalnızsınız yani kimse size katlanamıyor demektir.

Cinsel IQ'yu yükseltmek mümkün mü?

Mümkün ama bunu yapabilmek için birincisi istemek ikincisi ise bilgi. Bilgilenmek içini doğru kaynaklardan bilgi almak gerekiyor. Gerekirse cinsel terapiste danışmak en doğru yol. Mutlu cinsellik, mutlu bir toplumsal yaşamın da aynası. Ne var ki, az önce saydığımız etkenler nedeniyle, insanlar, nasıl bir cinsellik yaşamaları gerektiğini bilemeyebiliyorlar. Kulaktan dolma bilgiler psikolojik rahatsızlıklar yaşatıyor. Önemli olan, cinselliği doğru ağızlardan, doğru şekilde öğrenmek ve yaşanan dertleri paylaşabilmek. İşte cinsel zekâ, tam da bu noktada devreye giriyor. Cinsel zekânın ölçütlerinden en önemlisi, hem kendi bedenimiz hem partnerimizin bedeni, sağlıklı cinsel yaşam, hamilelik, doğum kontrolü, cinsel işlev bozukluğuna yönelik ilaçlar ile ilgili bilgilere sahip olmak. Cinsellik, psikolojik ve fizyolojik bir olaydır. İnsanlar cinselliği istedikleri gibi yaşayabilir. Vazgeçilmez koşul, korunma yöntemlerini uygulamadan cinsel ilişkiye girmemek. Aksi halde, taraflar veya aileler üzülebilir. Bu anlamda cinsel zekâ; aslında aile planlaması, sağlıklı bir yaşam ve kendine güvenen bireyler için yol çizebilecek bir kavram.

Dr. Cenk Kiper
Kadın- Doğum uzmanı