Geriİyi Yaşam Cinsel Tacize Karşı Sessiz Kalmayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinsel Tacize Karşı Sessiz Kalmayın

"Bakışları sizi delip geçiyor, sözleri de aşırı derecede rahatsız ediyor, kısacası çalıştığınız ortamda tacize uğruyorsunuz! Peki bu durum karşısında sessiz mi kalacaksınız? Elbette hayır, siz de kendi yöntemlerinizle rahatsızlığınızı dile getirebilirsiniz."

Tavrınızı koyun

Tacizcilere, sert tepkilerle hemen karşılık vermek gerekir. Bunun için tavrınızı ortaya koyan, basit ama yanlış anlaşılmaya yol açmayacak sözler kullanın. Gerekirse onu olası sonuçlara ilişkin tehdit edin.

İşbirlikçi bulun

Büyük olasılıkla çalışma arkadaşlarınız benzer olaylar yaşamıştır. Onlarla konuşun, tecrübeleri paylaşın ve bir 'cephe' oluşturun. Bunu fark eden tacizciler uzaklaşmaya başlayacak.

Açık ve cesur olun

Özellikle iş arkadaşları ya da yöneticilerin de bulunduğu bir ortamda dile getireceğiniz "Niye sürekli koluma dokunuyorsun" tarzındaki uyarılar, mucizevi etki yaratıyor.

Yazılı uyarıda bulunun

Soğukkanlı davranmakta zorlananlar böyle bir yönteme başvurabilirler. Mektup ya da e-mail göndererek, tacizciye basit ama etkili cümlelerle sizden uzak durması gerektiğini anlatabilirsiniz. Sizi rahat bırakmaması durumunda yöneticileri haberdar edeceğinizi belirtin. Delil olarak saklamak üzere yazdıklarınızın birer kopyasını da almayı unutmayın.

Görünüşünüzü gözden geçirin

İş yerinde nasıl bir izlenim bıraktığınızı arkadaşlarınıza sorun. Flörtlere hazır, her tür ilişkiye açık mı görünüyorsunuz? Arkadaşlarınızın cevabı hayır ise, sorunun sizden kaynaklanmadığı konusunda kesinlikle emin olabilirsiniz.