GeriKişisel Bakım Burun Estetiği Yaşamı Olumlu Etkiliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Burun Estetiği Yaşamı Olumlu Etkiliyor

"Yrd. Doç. Dr. Hayati Akbaş, burun estetiklerinin psikolojik yönden çok olumlu değişikliklere yol açtığını bildirdi."

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hayati Akbaş, burun estetiklerinin, psikolojik yönden kişi üzerinde çok olumlu değişikliklere yol açtığını bildirdi.

Akbaş yaptığı açıklamada, klinikte daha çok burun ameliyatlarını gerçekleştirdikleri belirterek, şunları söyledi:

''Bazı insanlar, sağlık açısından bir sorun olmamasına rağmen burun şekillerini değiştirmek için başvuruyor. Yapılan ameliyatla hastaların dış görünümleri gerçekten çok değişiyor. Bu da, hem fizik görünüm hem de psikilojik yönden çok olumlu değişikliklere yol açıyor.Kişinin sosyal çevre içinde kendine olan güveni artıyor.

Yani çirkin bir burun, insanı sosyal yaşamdan uzaklaştırıyor ve kişilik gelişimini etkiliyor. Yapılan ameliyatlar, kişinin sosyal bir kişilik kazanmasına katkıda bulunuyor.

Özellikle, çirkin ve dikkat çekici bir buruna sahip olan genç insanlarda ameliyatların olumlu sonuçlarını çok belirgin gözlemliyoruz.''

Burun ameliyatlarının sürekli ''popülerite'' kazandığını da ifade eden Akbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Her yıl estetik ameliyat olmak için başvuruda bulunan yaklaşık bin kişinin yüzde 40'ını, burun ameliyatı olmak isteyenler oluşturuyor. Bölgemizde burun ameliyatı olan bayan ve erkek sayısı birbirine yakınken, Türkiye genelinde ise, bayanlar önemli bir oranı teşkil ediyor. Gelişen tıbbın yanı sıra medyanın da bu artışta büyük payı var.''

Yrd. Doç. Dr. Hayati Akbaş, ameliyatların mutlaka uzman hekimlerceyapılması gerektiğini de belirterek, açıklamasını şöyle tamamladı:

''Bazı hastalarda burundaki şekil bozukluğunun yanı sıra nefes almakta da önemli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu kişilerde hem burun şekli düzeltilmekte hem de solunum sıkıntısına yönelik müdahale aynı ameliyatla yapılmaktadır. Buradaki tehlike, ehil olmayan ellerde yapılan burun şekil bozukluğu ameliyatlarıdır.

Uzman olmayan kişilerce yapılan ameliyatlar telafisi mümkün olmayan sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle ameliyat olmayı düşünenler, mutlaka plastik cerrahına başvurmalıdır.''