GeriModa Trendleri Alışveriş sırları!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alışveriş sırları!

"Yazın sıcaklarının iyice kendini gösterdiği bugünlerde tatil planları hızlandı. Akıllarda ise tatil alışverişi var!"

Cıvıl cıvıl elbiseler, bikiniler, terlikler, bluzlar ve dahası. Araştırmalar biz kadınların kıyafet alışverişlerimizi ani kararlara dayanarak yaptığını söylüyor. Peki ya sonrası! Dolapta asılı giyilmeyi bekleyen kıyafetler, bir türlü hiçbir şeyle uydurulamayan ayakkabılar, ucuzluktan kapatılmış ama nedense bir türlü içimize sinmeyen etekler, bluzlar. Bu defa kasaya yönelmeden önce aldıklarınızı bir daha gözden geçirmeye ne dersiniz?

Aslında gelin işe en başından başlayalım. Evden çıkmadan yapacaklarımıza bir göz atalım. Öncelikle gardırobunuzda alışverişe çıkmak şart elbette. Neler var neler yok, eksik parçalar neler, yenilenmesi gereken en sevdiğiniz beyaz bluz ne durumda, geçen yaz aldığınız pantolonu her giydiğinizde kemerleriniz uymadığı için tuniklerinizle giymek zorunda kalmıştınız ya hani, ona uygun nasıl bir kemer lazım? Aklınıza gelen, gözünüze ilişen eksiklerinizi listelemekle başlayın işe. Böylece bir sürü para harcayıp, eve gelip hala gerekli parçaların eksik olduğunu görüp hüsrana uğramazsınız.

Liste hazır, sıra sizde. Hazırlanmaya başlayabilirsiniz, üzerinize rahatça giyip çıkaracağınız, rahat yürüyeceğiniz, sizi yormayacak, terletmeyecek bir şeyler giyin. Ama yine de şıklığı elden bırakmamakta fayda var. Süklüm püklüm bir kıyafetle mağaza satış danışmanlarında bırakacağınız ilk izlenimler olumsuz olmasın. Onlar sizin için bedeninizi bulamadığınız etek ya da farklı bir rengini istediğiniz ayakkabıyı ararken, rahat ama zevkle seçilmiş kıyafetleriniz onlara sizin hakkınızda bir ipucu verecektir.

Alışverişe çıkacağınız zaman da önemli, hazır yaz tatili başlamışken kalabalıkların daha yoğun olduğu haftasonu saatlerine bırakmayın işinizi. Çok dar bir zaman aralığında tüm listeyi bitirmeye zorlamayın kendinizi. Düşünerek, inceleyerek alışveriş yapacağız, biraz zamana ihtiyacınız var. Bu arada karnınız çok tok ya da çok aç olmasın ki kıyafetlerin üzerinizde duruşu hakkında daha doğru bir fikriniz olurken açlıktan bayılma tehlikesiyle de karşılaşmayın.

Alışverişin altın kuralı satın alınan her şeyden azami karlı çıkmaktır. Bu her zaman en ucuzu almak değil, gerçekten ihtiyacınız olan ve istediğiniz bir şeyi en iyi fiyata almak olarak anlaşılmalı. Erken başlayan ucuzluklar bu konuda size hoş sürprizler sunabilir unutmayın. Ucuzlukların en büyük avantajı % 20'lerden %50'lere indirim sağlaması ancak bu arada istediğiniz renk ve aradığınız beden ölçüsünü bulamayabilirsiniz. Gerçekten ihtiyacınız olan, rengini ve modelini çok beğendiğiniz bir ayakkabıyı ucuzluğa bırakmak yerine her zaman bulabileceğiniz daha klasik kıyafetleri ucuzluk döneminde almak da uygun bir strateji olabilir sizin için. Alışveriş sırasında kaliteli dikiş detaylarını da gözden kaçırmayın.

Alışveriş ipuçlarımız bu kadar değil elbette... Bir sonraki yazımda imaj danışmanınız sizinle alışverişte olsa, nelere dikkat etmenizi hatırlatırdı, bunlara değineceğiz. Siz bu arada gardırobunuzu elden geçirip alışveriş listenizi ve bütçenizi planlamaya ne dersiniz?

Suna Kabadayı
İmaj Danışmanı
Sekizinci Renk