Geriİyi Yaşam 1 Kadın 2 Salak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1 Kadın 2 Salak

""Aşkı hesaba katmamışlardı..." Türkiye'nin ilk mobil etkileşimli kitabı! Güzel ve akıllı 1 Kadın'ın ve tehlikeli 2 Salak'ın başrollerinde olduğu romantik bir gerilim. Aynı anda, aynı kadına aşık olan iki arkadaşın, aşkla, rekabetle, ihanetle, gururla imtihanı."

1 Kadın 2 Salak
Fatih Aker & Livio Jr. Angelisanti


"Aşkı hesaba katmamışlardı..."


Güzel ve akıllı 1 Kadın'ın ve tehlikeli 2 Salak'ın başrollerinde olduğu romantik bir gerilim.

Aynı anda, aynı kadına aşık olan iki arkadaşın, aşkla, rekabetle, ihanetle, gururla imtihanı. Kaliteli mizah anlayışıyla süslenmiş mükemmel bir kurgu. Kitabın iki kahramanı Massimo ve Mesut, yaşananları kendi gözlerinden anlatıyorlar, aynı sahneye doğrultulmuş iki kamera gibi ayrıntıları takip ettiriyorlar. Ne zaman ne olacağı belli olmuyor, bir yandan güldürürken diğer yandan meraktan çatlatıyorlar.

Massimo her bölüme bir günahla başlıyor, 7 günahı işlenebilecek en absürd haliyle karşımıza koyuyor, Mesut ise her bölüme bir "90'lar Türkçe Pop" klasiğiyle başlıyor. Birbirinden farklı iki karakter, aynı kadına, Eylül'e aşık oluyor... Peki Eylül kimi seçecek? Bu masadan kim mutlu ayrılacak?

Fatih Aker Twitter'da @mesutbahtiyar olarak biliniyor aynı zamanda internetin en meşhur sitelerinden www.alkislarlayasiyorum.com'un sahibi, sitenin ilk yöneticisi Livio Jr. Angelisanti ise @varmicaycen olarak biliniyor. İkisi de her gün binlerce kişi tarafından takip ediliyor. İki yazarın bu karşılıklı kurgusu hem az rastlanan bir örnek hem de çok sürükleyici.

Okurun yine elinden bırakamayacağı bir Dizüstü Edebiyat romanında bu kez bir ilk denendi. Kitap okuma deneyimine yepyeni boyutlar katan bir uygulama hayata geçirildi:

Türkiye'nin ilk mobil etkileşimli kitabı

Okur, Fatih ve Livio'nun macerasına tat katan ayrıntılara müzik, fotoğraf, video ve konum bilgisi olarak ulaşabilecek. Okuyan Us Yayınevi ve Bigumigu (bigumigu.com) ortak çalışması olan bu uygulamayı ileriki aşamalarda "film gibi kitaplar"a dönüştürmek gündemde. Kısaca özetlemek gerekirse, kitabın sayfaları arasına yerleştirilmiş barkodları, cep telefonlarımızın kamerasıyla okutarak, internet üzerinden sürpriz içeriklere ulaşabileceğiz. Kahramanların o an dinlediği şarkıyı youtube üzerinden dinleyebilir, bulundukları mekanları foursquare üzerinden görebilir, bahsettikleri filmlere, sahnelere, reklamlara, nostaljik ayrıntılara kısacası internet kapsamındaki her türlü eğlenceye bu linkler aracılığıyla ulaşabileceğiz. Bunların dışında, yazarlarla beraber üretilen içerikler de mevcut. Hikayenin bazı kısımları hem okunup hem izlenebilecek. Okuyucu, o an orada neler olduğunu hayal etmekle kalmayıp izleyici de olsun diye hazırlanmış küçük videolar mevcut, hatta kitabın sonu da bir video halinde karşımıza çıkıyor.

Mobil etkileşim uygulaması QR Cod teknolojisiyle gerçekleştirildi. Bit.ly sitesi aracılığıyla her linke ait bir barkod oluşturuldu. Bit.ly sitesi aynı zamanda bu linklerin ne zaman nereden ne kadar tıklandığına ait veriler de vererek istatistikler sunuyor. Okuyucuların bu deneyimi ne ölçüde kullandığı da bu şekilde takip edilebilecek.

Kitabı okumak için bu barkodlara ihtiyacımız yok aslında, uygulama sadece eğlenceyi arttırmak amaçlı. Bu kodları okutacak teknolojiye sahip telefonları olmayan okuyucular için de kitabın arkasında linkler açık bir şekilde yer alıyor. Bu Okuyan Us için basit bir başlangıç, gelecekteki kitaplarda bir sinema filmi hissini yaşatabilmek hedefler arasında.


Kitabın fragmanına şu linkten ulaşabilirsiniz: www.bit.ly/1kadin2salak

Mobil etkileşimin nasıl bir şey olduğuna dair kısa tarif ise burada: www.bit.ly/1kadin2salak_uygulama

Yazarlarla Facebook, Twitter ve Formspring hesapları üzerinden iletişime geçebilirsiniz:

www.twitter.com/1kadin2salak
www.formspring.me/1kadin2salak
www.facebook.com/1kadin2salak