GeriKitap Sanat Oscar'da Türkiye adayı olmak için başvurular başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oscar'da Türkiye adayı olmak için başvurular başladı

Oscar'da Türkiye adayı olmak için başvurular başladı

Oscar Ödülleri'nin "Yabancı Dilde En İyi Film" kategorisinde yarışmak üzere gönderilecek Türkiye adayı için başvurular başladı.

Gelecek yıl 91.'sı düzenlenecek olan Akademi Ödülleri'nin (OSCAR) "Yabancı Dilde En İyi Film" kategorisinde yarışmak üzere gönderilecek Türkiye adayı için başvurular açıldı.

Geçen yıl Şili filmi The Fantastic Woman'ın kazandığı ödül için Türkiye’den başvurular önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Sanatsal Etkinlikler Komisyonu (SEK) tarafından değerlendirilecek.

Oscar Ödülleri için 1 Ekim 2017 – 30 Eylül 2018 tarihleri arasında ticari gösterime çıkmış/çıkacak olan filmler aday olarak başvurabilecek.

Ödüllerin kurallarına göre filmin, ticari amaçlı olarak birbirini takip eden şekilde en az yedi gün süreyle gösteriminin yapılması gerekiyor.

Seçici kurul tarafından değerlendirilecek filmlerin başvuru formu ve şifreli online izleme linkinin ya da 17 adet dijital (DVD ya da harici bellek) kopyasının 23 Temmuz 2018 Pazartesi günü mesai bitimine kadar SEK sekretaryasına (SE-YAP veya FİYAB ofisine) ulaştırılması gerekiyor.

SONUÇLAR AĞUSTOS SONUNDA AÇIKLANACAK

Filmlerin yapımcıları, seçici kurul üyeleri için 30 Temmuz 2018 gününe kadar ayrıca özel gösterimler organize edebilirler.

Seçici Kurul, ASİTEM, BİROY, BSB, FİYAB, SENARİSTBİR, SETEM, SESAM, SE-YAP, SİNEBİR, TESİYAP Sinema Meslek Birlikleri’nin yanı sıra ÇASOD, FİLMYÖN, SENDER, SİNESEN, SİYAD, SODER ve KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI SİNEMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ temsilcilerinden oluşuyor. Seçici Kurul, “En İyi Yabancı Film Türkiye Adayı”nı en geç Ağustos sonuna kadar açıklayacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle