GeriKitap Sanat Fuat’tan ‘Omurga’lı albüm
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fuat’tan ‘Omurga’lı albüm

Fuat’tan ‘Omurga’lı albüm

Türkçe rap’in doğduğu yer olan Almanya’nın başkenti Berlin’de dünyaya gelen Fuat, solo albümü ‘Omurga’yı tüm dijital platformlardan yayımladı. Berlin SAE ve İstanbul Babajım Stüdyoları’nda kaydedilen ve hiçbir plak firmasına bağlı kalmaksızın bağımsız olarak yayımlanan albümde Fuat’a; Almanya’dan Gris, Taktloss; Türkiye’den Saian, Patron, Şanışer ve Peyk eşlik ediyor.

Omurga’nın ilk video klibi ‘Rast Gel Kazara’ adlı şarkıya çekildi. Octopus Film Yapım’ın prodüksiyonuyla çekilen klibin senaryosu ve yönetmenliği Nisan Dağ’a ait. Zorlu PSM’de 16 saatte çekilen klip, albümle beraber Fuat resmi Youtube kanalından yayımlandı. (youtube.com/fuatergintv)
‘Omurga’nın altyapılarında Alman ses mühendisi Robert Robster Henke, Cemil Yurderi aka Ronald Mc Donald, Adham Farid, Mehmetcan Erdoğan, Baykan Barlas, Lucas Bucilowski, Bor Pro, İsmail Tatlıcı, Osman Güngördü, Havantepe, BeatMucit, Gurur Gelen, Allame, Fire on Black, AMP, Naci Tepedelen gibi isimlerin imzası yer alıyor. DJ Boba Fettt’in scratch’leriyle yer aldığı albümün mastering’ini ses mühendisi Gurur Gelen yaptı. Albümün tanıtım fotoğraflarını Burak Bulut Yıldırım çekti.
Türkçe rap tarihinde çok önemli bir yeri olan ‘Hassickdir 1, 2, 3’ adlı kült serisini kısa süre önce resmi dijital platformlarından yayımlayan Fuat; kendine has şarkı sözleri ve sanatsal yaklaşımıyla hazırladığı ‘Omurga’ albümünü hiçbir plak firmasına bağlı kalmaksızın bağımsız olarak yayınladı.

Fuat’tan ‘Omurga’lı albüm


Fuat hakkında
1972 Berlin doğumlu Fuat, hip hop kültürüyle 1988 yılında tanıştı. İlk rap’ini 1992 yılında İngilizce olarak yazdı. İlk solo albümü ‘Hassickdir’i 1995-1999 yılları arasında kaydetti. 2003 yılında dünyanın en önemli hip hop oluşumlarından Wu-Tang’in beyni RZA’nın albümünde yer alarak Türkçe rap’i ilk kez en köklü uluslararası hip hop arenasına taşıdı. Fuat, çağdaş sanatçı Halil Altındere’nin New York Modern Sanatlar Müzesi’nde (MoMa) kalıcı eser olarak bulunan ‘Wonderland’ video art çalışmasında yer almaktadır. 90’ların ortasından bu yana gençler ve çocuklarla rap workshop’lar yapan Fuat, şu ana dek çok sayıda gencin hip hop kültürü ile tanışmasına vesile olmuştur.
Resmi web sitesi: www.fuatergin.com.tr
facebook.com/fuaterginbatiberlin
instagram.com/fuatergin
twitter.com/fuat_ergin
youtube.com/fuatergintv

Yorumları Göster
Yorumları Gizle