Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kılıçdaroğlu'nu istifaya çağırdı

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  22.06.2017 - 23:59 | Son Güncelleme:

  CHP’nin, hükümetin yargıya müdahale ettiği iddialarına ilişkin biri Cumhurbaşkanlığı’ndan diğeri İçişleri Bakanlığı’ndan gönderilen iki belgeyle başlattığı tartışmaya Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da katıldı.

  Bakan Bozdağ, yaptığı yazılı açıklamada “Merak ettim, neymiş bu yazı diye. Aldım baktım. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı imzasıyla giden yazı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu yazısı. Bu suç duyurusunu çarpıtarak yargıya müdahale olarak kamuoyuna takdim ediyorlar. Çağrı yapıyorum, namuslu, şerefli bir adamsan bu dilekçeden sonra istifa etmen lazım” dedi.

  Adalet Bakanlığı kaynakları, CHP’nin gündeme getirdiği İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nce HSYK’ya gönderilen yazının ise şikâyet yazısı olduğunu savundu. Alınan bilgiye göre EGM, bazı işlemlerle ilgili idare aleyhine karar veren bazı mahkemeleri 20 Kasım 2015 tarihli ‘idari yargı’ konulu ‘gizli’ bir yazı ile dönemin HSYK’sına şikâyet etti. 181 kararla ilgili şikâyette bulunuldu. HSYK 3. Dairesi de bu hâkimler hakkında inceleme başlattı. Çoğunlukla görevden alınan emniyet personeli hakkındaki dosyalarda karar veren hâkimlerle ilgili soruşturma açıldığı, bazılarının FETÖ’den ihraç edildiği belirtildi.  

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı