MENÜ

Atatürk

Atatürk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Atatürk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 162.071 Atatürk haberi bulunmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1881 yılında, Selanik'de doğdu. 10 Kasım 1938'de, İstanbul'da vefat etti. Türk ordu subayı, mareşal ve Türkiye'nin ilk cumhurbaşkanı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve önderidir. 1934'te Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kendisine ''Türklerin atası'' anlamına gelen Atatürk soyadı verilmiştir.

Atatürk, Birinci Dünya Savaşı sırasında bir ordu subayıydı. Savaş sonunda Osmanlı İmparatorluğu'nun yenilgisini takiben Türk Kurtuluş Savaşı'ndaki Türk Ulusal Hareketi'ne önderlik etmiştir. Kurtuluş Savaşı sürecinde Ankara Hükûmeti'ni kurmuş, askeri eylemleriyle İtilaf Devletleri tarafından gönderilen askeri güçleri bozguna uğratmış ve Türkleri zafere götürmüştür. Atatürk daha sonra eski Osmanlı İmparatorluğu'nu modern ve seküler bir ulus devletine dönüştürmek için politik, ekonomik, toplumsal ve kültürel reformlar başlatmıştır. Liderliği altında binlerce yeni okul inşa edildi. İlköğretim ücretsiz ve zorunlu hale getirildi. Kadınlara sivil eşitlik ve politik haklar verildi. Köylülerin sırtına yüklenen ağır vergiler azaltıldı.

Türk Orduları Başkomutanı olarak Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki başarısından dolayı 19 Eylül 1921 tarihinde "Gazi" unvanını almış ve mareşalliğe yükselmiştir.[3] Cumhuriyet Halk Partisi'ni kurmuş ve ilk genel başkanı olmuştur. 1938 yılındaki vefatına kadar arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı olmuştur.


Atatürk Haberleri

Ortalığı savaş alanına çevirmişlerdi... Sebebi belli oldu

Ortalığı savaş alanına çevirmişlerdi... Sebebi belli oldu

ANTALYA'da, iki grup arasında para anlaşmazlığından çıktığı öne sürülen, 2 kişinin yaralandığı silah, bıçak ve sopaların kullanıldığı kavgaya karıştığı tespit edilen 9 kişi gözaltına alındı.

12.12.2018Gündem

Atatürk ve İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amirliği'ne Ahmet Önal getirildi

İSTANBUL'da Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı'ndan sorumlu Mülki İdare Amirliği görevine İstanbul Vali yardımcılarından Ahmet Önal getirildi.

12.12.2018Gündem
Göztepe, Bursaspora üstün

Göztepe, Bursaspor'a üstün

Spor Toto Süper Lig'in 16. haftasında cuma günü Bornova Stadı'nda Bursaspor'u konuk edecek Göztepe, rakibine oynadığı son 10 resmi maçta üstünlük kurdu.

12.12.2018Futbol
Silvan Barajında iki yıl içinde su tutulacak

Silvan Barajı'nda iki yıl içinde su tutulacak

Atatürk Barajı'ndan sonra Türkiye'nin ikinci büyük sulama projesi olan Silvan Barajı'nda inşaat çalışmaları önemli ölçüde tamamlandı. Barajda 2020 yılının sonundan itibaren su tutulması planlanıyor.

12.12.2018Ekonomi
2018 Yerli Malı Haftası | Yerli Malı Haftası ne zaman

2018 Yerli Malı Haftası | Yerli Malı Haftası ne zaman?

Yerli Malı Haftası'nın bu yıl ne zaman kutlanacağı merak konusu oldu. Türkiye'de tüm okullarda kutlanan belirli günler ve haftalardan olan Yerli Malı Haftası'nın ne zaman kutlanacağı, öğrencilerin yanı sıra velilerin de araştırdığı konu oldu. Yerli Malı Haftası'nın ne zamana denk geldiğini sorgulayan öğrenciler ve velileri, konuya dair detaylı bilgi almak istiyor. Peki, Yerli Malı Haftası ne zaman?

12.12.2018Gündem
Bu dükkân geçmişin izlerini taşıyor

Bu dükkân geçmişin izlerini taşıyor

Bodrum'da yaşayan Hüseyin Peker (41), Türkiye ve yurt dışındaki ikinci el pazarlarından 20 yıl boyunca 10 bini aşkın ürün topladı. Artık eşyaların el değiştirme zamanı geldiğini düşünen Peker, açtığı dükkânında bu ürünleri, yaşanmışlığa önem veren eski eşya ve tarih meraklılarına satmaya başladı.

12.12.2018Seyahat
Bursaspor’un eski stadyumu ’Millet Bahçesi’ olacak

Bursaspor’un eski stadyumu ’Millet Bahçesi’ olacak

Bursaspor'a 68 yıl ev sahipliği yapan Atatürk Stadyumu, Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumunun 2015 yılından açılmasının ardından yıkıldı. Park olarak halkın kullanımına açılan 60 bin metrekarelik alanın 40 bin metrekaresine ’Millet Bahçesi’ yapılacak.

12.12.2018Futbol
Bütçede İş Bankası tartışması

Bütçede İş Bankası tartışması

Meclis’te bütçe görüşmeleri devam ederken AK Parti ile CHP arasında CHP’nin İş Bankası hisseleri üzerinden tartışma yaşandı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Bu ticari faaliyet devam ettiği sürece CHP Hazine yardımı almamalı” diyen AK Partili Ahmet Özdemir’e “Devletin imkânlarını sömürenler, Atatürk’ün vasiyetiyle, partisinin yapmış olduğu bu hizmete laf söyleyemezler” diye karşılık verdi.

12.12.2018Gündem
Jeneratör, tahliye boruları, dalgıç pompa... Defineciler ‘çalışıyor’

Jeneratör, tahliye boruları, dalgıç pompa... Defineciler ‘çalışıyor’

Önceki gün Başakşehir’de gözlerden uzak antik mezar kazan 4 define avcısının mağarayı su basınca boğulma tehlikesi atlattığı ortaya çıktı. Define avcıları yaklaşık bir ay süreyle Hamamdere kıyısındaki mağarada sistemli bir kazı yaptı.

12.12.2018Gündem
Tarihi likör fabrikası  galeri oldu

Tarihi likör fabrikası galeri oldu

Atatürk’ün emriyle 1930’da mimar Robert Mallet Stevens tarafından yapılan, 2006’da ‘endüstriyel miras’ kapsamında ‘kültür varlığı’ olarak tescil edilen ve Fairmont Quasar İstanbul’un yapımı sırasında yıkıldıktan sonra yeri değiştirilerek aynı mimariyle yeniden inşa edilen Mecidiyeköy’deki tarihi likör fabrikası, sanat galerisi oldu.

12.12.2018Kitap Sanat
ATA AÖF vize sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak Sınav sonuçları için tarih detayı

ATA AÖF vize sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınav sonuçları için tarih detayı!

ATA AÖF vize sınav sonuçlarına yönelik bekleyişte heyecan zirve yaptı. Sınavın üzerinden 10 gün zaman geçmesine rağmen sonuçların halen açıklanmaması, eğitimine bu kurumda devam eden öğrencileri meraklandırdı. Peki, ATA AÖF vize sonuçları ne zaman açıklanacak?

11.12.2018Gündem
Mahalle karıştı Sopa, bıçak, pompalı tüfek...

Mahalle karıştı! Sopa, bıçak, pompalı tüfek...

Antalya’da iki grup arasında alacak verecek meselesi yüzünden çıktığı iddia edilen silahlı kavgada 2 kişi yaralandı.

11.12.2018Gündem
Uçakta acı olay Havalimanına indiğinde artık çok geçti

Uçakta acı olay! Havalimanına indiğinde artık çok geçti

TÜRK Hava Yolları (THY)'nın İslamabad-İstanbul seferini yapan tarifeli uçağındaki yolcularından 71 yaşındaki Mustafa Ahmet Awan kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

11.12.2018Gündem
İhracatın yüzde 10u TL ile yapıldı

İhracatın yüzde 10'u TL ile yapıldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, 158 ülkede ihracatın yaklaşık yüzde 10'unun yerel paralarla TL karşılığında yapıldığını belirterek, "Yaptığımız çalıştaylarla TL ile ihracatın ne kadar önemli olduğunu ve potansiyel barındırdığını gösterdik. Bu kadar yoğun bir ülkeyle yapılması da ayrıca anlamlı." dedi.

11.12.2018Ekonomi
Erhan Nacar kimdir kaç yaşında

Erhan Nacar kimdir kaç yaşında?

Erhan Nacar, gündeme gelen konular dolayısıyla araştırılmaya devam ediliyor. Sosyal güvenlik uzmanı olarak zaman zaman ekranlara çıkan Erhan Nacar, bazı yayın organlarında da yazarlık yapmıştır. Peki, Erhan Nacar kimdir ve kaç yaşındadır? İşte, merakla araştırılan o isim hakkında bazı bilgiler

11.12.2018Televizyon