Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Güneş tutulması ne zaman? 2017 Güneş tutulması hangi tarihte gerçekleşecek?

  Hürriyet Haber
  09.06.2017 - 15:18 | Son Güncelleme:

  Güneş tutulması, bu doğa olayını izlemek isteyen vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Bilimsel anlamda her yıl incelenen konular arasında yer alan Güneş tutulması, Ay'ın Dünya ile Güneş arasına girmesiyle meydana geliyor. Çıplak gözle izlenemeyen bu doğa olayı, güneş gözlüğü ve röntgen filmi gibi geleneksel yöntemlerle takip edilebiliyor. Peki, 2017 Güneş tutulması ne zaman meydana gelecek? İşte, merak edilen tarih detayı

  Güneş tutulması için heyecanlı bekleyiş başladı. 2017 Güneş tutulması etkinliğini izlemek isteyen on binlerce kişi, bu tarihin ne zamana geleceğini araştırmaya başladı. Birden fazla çeşide sahip olan Güneş tutulması, dönemlere göre çeşitlilik gösterebiliyor. Peki, Güneş tutulması ne zaman izlenebilecek? İşte, tutulmayla ilgili detaylı bilgiler

  GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN?

  2017 yılında ilk Güneş tutulması, 26 Şubat 2017 tarihinde halkalı bir şekilde gerçekleşti. Astronomiyle ilgilenenlerin beklediği ikinci güneş tutulması ise 21 Ağustos 2017 tarihinde tam şeklinde oluşacak ancak bu iki güneş tutulması da Kuzey Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri'nden görüntülenebilecek.

  GÜNEŞ TUTULMASI KAÇ TÜR GERÇEKLEŞİR?

  Tam Güneş Tutulması: Ay'ın Güneş'i Dünya'dan disk halinde görünen ışıkyuvarını tümüyle örtmesi ile oluşur. Güneş'in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay'ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş'in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tutulmaya ancak tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.

  Halkalı Güneş Tutulması: Ay'ın, Güneş'in önünden tam kavuşumlu geçişinde Güneş'i tam örtmediği zaman gözlemlenir. Ay'ın çapı, Güneş'in ışıkyuvarının çapının yaklaşık 400'de biridir. Ancak Ay'ın Dünya'ya uzaklığı, Güneş'in uzaklığının yine yaklaşık 400'de biridir. Bu yüzden Ay'ın Dünya'dan görünür büyüklüğü Güneş ile yaklaşık olarak aynıdır. Ancak gerek Dünya'nın Güneş çevresindeki, gerekse Ay'ın Dünya çevresindeki yörüngeleri tam daire olmadığından, Ay her tam kavuşumlu geçişte Güneş'i tam olarak örtmez. Bu durumda, Güneş diskinin Ay tarafından örtülmeyen kısmı, Dünya'dan halka şeklinde gözlemlenir.

  Hibrit Güneş Tutulması: Tutulmanın Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde halkalı olarak gözlenmesi demektir. Hibrit tutulmalar ender olarak görülür.

  Parçalı Güneş Tutulması: Ay'ın Güneş'i kısmen örtmesi sonucunda oluşur. Her tam ve halkalı tutulma, parçalı tutulma olarak başlar ve tam kavuşumdan sonra yine parçalı tutulma halinde devam eder ve biter. Tam tutulma sırasında, tutulmanın tam olarak gözlenebildiği Dünya yüzeyindeki dar koridorun dışındaki geniş alanlarda, tutulma parçalı tutulma olarak görülür.

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı