MENÜ

Güneş Tutulması

Güneş Tutulması ile ilgili tüm haberleri, son dakika Güneş Tutulması haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Güneş Tutulması haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.254 Güneş Tutulması haberi bulunmuştur.

Güneş tutulması, Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay'ın Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay'ın yeniay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir. Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık on iki kez dönmesine karşın, Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında beş derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş'in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge için güneş tutulması çok ender bir olaydır.

Güneş tutulması, tam tutulma zamanı dışında asla çıplak göz ile izlenmemelidir.

TUTULMA TÜRLERİ

Tam Güneş Tutulması: Ay'ın Güneş'i Dünya'dan disk halinde görünen ışıkyuvarını tümüyle örtmesi ile oluşur. Güneş'in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay'ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş'in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tutulmaya ancak tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.

Halkalı Güneş Tutulması: Ay'ın, Güneş'in önünden tam kavuşumlu geçişinde Güneş'i tam örtmediği zaman gözlemlenir. Ay'ın çapı, Güneş'in ışıkyuvarının çapının yaklaşık 400'de biridir. Ancak Ay'ın Dünya'ya uzaklığı, Güneş'in uzaklığının yine yaklaşık 400'de biridir. Bu yüzden Ay'ın Dünya'dan görünür büyüklüğü Güneş ile yaklaşık olarak aynıdır. Ancak gerek Dünya'nın Güneş çevresindeki, gerekse Ay'ın Dünya çevresindeki yörüngeleri tam daire olmadığından, Ay her tam kavuşumlu geçişte Güneş'i tam olarak örtmez. Bu durumda, Güneş diskinin Ay tarafından örtülmeyen kısmı, Dünya'dan halka şeklinde gözlemlenir.

Hibrit Güneş Tutulması: Tutulmanın Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde halkalı olarak gözlenmesi demektir. Hibrit tutulmalar ender olarak görülür.
Parçalı Güneş Tutulması: Ay'ın Güneş'i kısmen örtmesi sonucunda oluşur. Her tam ve halkalı tutulma, parçalı tutulma olarak başlar ve tam kavuşumdan sonra yine parçalı tutulma halinde devam eder ve biter. Tam tutulma sırasında, tutulmanın tam olarak gözlenebildiği Dünya yüzeyindeki dar koridorun dışındaki geniş alanlarda, tutulma parçalı tutulma olarak görülür.

Güneş Tutulması Haberleri

Katrina’yı beklerken...

Katrina’yı beklerken...

Bol ödüllü yazar Jesmyn Ward’ın romanı ‘Kasırga Tutulması’ Mississippi kıyılarında yaşayan fakir bir ailenin, ‘Katrina Kasırgası’ yaklaşırken hayatta kalma çabalarının lirik hikâyesi.

10.10.2019Kitap Sanat
Oğlak Burcu - Yıllık

Oğlak Burcu - Yıllık

Oğlak Burcu - Yıllık

23.07.2019Oğlak
Aslan Burcu - Yıllık

Aslan Burcu - Yıllık

Aslan Burcu - Yıllık

23.07.2019Aslan
Koç Burcu - Yıllık

Koç Burcu - Yıllık

2019 yılı mart ayında çılgın ve asi değişimlerin gezegeni Uranüs artık Koç burcundan ayrılıyor.

23.07.2019Koç
Kova Burcu - Yıllık

Kova Burcu - Yıllık

Kova Burcu - Yıllık

23.07.2019Kova
Yengeç Burcu - Yıllık

Yengeç Burcu - Yıllık

Yengeç Burcu - Yıllık

16.07.2019Yengeç
Ay Tutulması saat kaçta Ay tutulması Türkiyeden izlenecek mi

Ay Tutulması saat kaçta? Ay tutulması Türkiye'den izlenecek mi?

Normal bir doğa olayı olan Parçalı Ay Tutulması, 16 Temmuz gecesi gerçekleşecek. Tutulmayı izlemek isteyenler yada doğa olaylarına ilgisi olanlar, 'Ay Tutulması saat kaçta? Ay tutulması Türkiye'den izlenecek mi?' sorularının cevabını internet üzerinden araştırmaya başladı. Ay tutulmasıyla beraber, kırmızıya bürünen ayın önüne gelen bulutlarla renkli görüntüler oluşturması bekleniyor. İşte, ay tutulmasıyla ilgili merak edilenler.

16.07.2019Gündem
Güneş tutulmasını böyle izlediler Tam o an

Güneş tutulmasını böyle izlediler! Tam o an!

Merakla beklenen tam güneş tutulması gerçekleşti. Ender görünen doğa olayı Güney Amerika'yı bir süre karanlıkta bıraktı. Tam tutulmanın ilk görüldüğü yer Şili oldu. Türkiye'den görünebilecek tam güneş tutulması ise en erken 20 Nisan 2060'ta gerçekleşecek.

2.07.2019Dünya
Güneş tutulmasının burçlara etkisi ne olacak Astrolog Aygül Aydın yazdı

Güneş tutulmasının burçlara etkisi ne olacak? Astrolog Aygül Aydın yazdı

2019 yılının ikinci güneş tutulması 2 Temmuz'da genel zaman ile 18.01-20.44 saatlerinde gerçekleşecek. Güneş tutulması, astrolojik olarak burçlar üzerinde de bir etkiye sahip olacak. Astroloji ve burçlarla ilgilenenler, 'Güneş tutulmasının burçlara etkisi ne olacak?' sorusunun yanıtını aramaya başladı. Astrolog Aygül Aydın'ın güneş tutulmasının burçlar üzerindeki etkilerini yazdı. İşte, Astrolog Aygül Aydın'ın o yazısı.

2.07.2019Hayat
Güneş tutulması saat kaçta gerçekleşecek Güneş tutulması Türkiyeden izlenebilecek mi

Güneş tutulması saat kaçta gerçekleşecek? Güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi?

2019 yılının ikinci güneş tutulması 2 Temmuz'da genel zaman ile 18.01-20.44 saatlerinde gerçekleşecek. Doğa olaylarıyla ilgili araştırma yapanlar, yılın 2. güneş tutulmasıyla ilgili bilgileri merak etmeye başladı. 4,5 dakika sürecek olan güneş tutulması, ‘tam Güneş tutulması’ olarak yaşanacak. Peki, Güneş tutulması saat kaçta gerçekleşecek? Burçları nasıl etkileyecek?

2.07.2019Gündem
2019 güneş tutulması (kehribar güneş tutulması) ne zaman İşte yılın ikinci güneş tutulmasının tarihi

2019 güneş tutulması (kehribar güneş tutulması) ne zaman? İşte yılın ikinci güneş tutulmasının tarihi

2019'un ikinci güneş tutulmasına kısa zaman kala, yılın ikici güneş tutulması için araştırmalar internette hız kazandı. Doğa olayı tutkunlarının heyecanla takip edeceği güneş tutulması, 'kehribar güneş tutulması' olarak da biliniyor. Pasifik Okyanusu ve Güney Amerika'nın güneyinden gözlenebilecek olan bu tutulma, Ay'ın Dünya'ya nispeten yakın olması dolayısıyla, uzun tutulmalardan biri olacak ve yaklaşık 4,5 dakika sürecek. Peki, 2019 güneş tutulması (kehribar güneş tutulması) ne zaman?

1.07.2019Gündem
Yılın ikinci Güneş tutulması yaklaşıyor - 2019 Güneş tutulması ne zaman

Yılın ikinci Güneş tutulması yaklaşıyor - 2019 Güneş tutulması ne zaman?

Doğa olayı tutkunlarının heyecanla beklediği tutulmalara bir yenisi eklenecek, tam Güneş tutulması kısa bir süre sonra gerçekleşecek. Tam tutulma anında Güneş'in kenarına denk gelmiş bir Güneş patlaması gelişiyorsa bu patlamayı da izleme şansı olur. Peki, 2019 Güneş Tutulması ne zaman?

26.06.2019Gündem
2019un ikinci güneş tutulması ne zaman Türkiyeden güneş tutulması izlenecek mi

2019'un ikinci güneş tutulması ne zaman? Türkiye'den güneş tutulması izlenecek mi?

Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ile gözlemlenen güneş tutulması, 2019 yılında üç kez meydana gelecek. Yılın ilk önemli gök olayı olan parçalı güneş tutulması 5-6 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşmiş, Türkiye'den izlenememişti. Peki, yılın 2. güneş tutulması ne zaman olacak? Güneş tutulması Türkiye'den izlenecek mi? İşte, 2019 güneş tutulmasına dair bazı detaylar.

18.06.2019Teknoloji
2019un ikinci Güneş tutulması ne zaman

2019'un ikinci Güneş tutulması ne zaman?

2019 yılında üç Güneş, iki Ay tutulması olmak üzere toplamda 5 tutulma gerçekleşecek, ayrıca 8 de gök taşı yağmuru gerçekleşecek. Yılın ilk önemli gök olayı 5-6 Ocak 2019 tarihindeki parçalı Güneş tutulmasıydı. Peki, ikinci Güneş tutulması ne zaman gerçekleşecek?

17.05.2019Gündem
Marsta güneş tutulması yaşandı: İlk görüntüler geldi

Mars'ta güneş tutulması yaşandı: İlk görüntüler geldi

Mars'ta Güneş tutulmasının nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi? NASA'nın Kızıl Gezegen'de bulunan ve uzun zamandır araştırmalarını sürdürmesine yardımcı olan Curiosity uzay aracı, Mars'ta yaşanan bu ilginç anı görüntüledi.

8.04.2019Teknoloji
Ay, Dünya ile Güneş arasına girince ne olur

Ay, Dünya ile Güneş arasına girince ne olur?

Ay'ın Dünya ile Güneş arasına girmesiyle gerçekleşen Güneş tutulması, yılın belirli evrelerinde gerçekleşmektedir. Bu doğa olayı birçok kişi tarafından anlık olarak seyredilmektedir. Peki, Ay'ın Güneş ile Dünya arasına girmesiyle gerçekleşen Güneş tutulması nasıl meydana gelmektedir? İşte, türleri ve detayları

22.02.2019Gündem
Ay tutulması ne zaman Türkiyeden izlenebilecek mi

Ay tutulması ne zaman? Türkiye'den izlenebilecek mi?

2019’un ilk Ay tutulması için nefesler tutuldu. 2019 Gök Olayları Yıllığından yapılan derlemelere göre, 'Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması' adı verilen görsel şölen ocak ayı içerisinde gerçekleşecek. Peki, Ay tutulması tam olarak ne zaman gerçekleşecek, Türkiye'den izlenebilecek mi?

14.01.2019Gündem
2019 burç yorumları… İşte yıllık burç yorumları

2019 burç yorumları… İşte yıllık burç yorumları

2019’un ilk günlerinde en çok merak edilen konulardan biri de burç yorumları oldu. Peki, 2019 yılında kariyer, sağlık ve aşk konularında sizleri neler bekliyor? İşte, tüm burçların yıllık yorumları

2.01.2019Gündem
2019da üç Güneş, iki Ay tutulması gerçekleşecek

2019'da üç Güneş, iki Ay tutulması gerçekleşecek

2019 yılında üç Güneş, iki Ay tutulması yaşanacak. Türkiye'den sadece parçalı Ay tutulması gözlemlenebilecek. 2019'da yine 8 göktaşı yağmuru gerçekleşecek.

2.01.2019Teknoloji
Kova Burcu 2019 Yıllık Burç Yorumu

Kova Burcu 2019 Yıllık Burç Yorumu

Kova burcu 2019 yıllık burç yorumlarını okudunuz mu? Uzman Astrolog Aygül Aydın oğlak burcunun 2019 yıllık burç yorumlarını açıkladı!

27.12.2018Astro Gündem
Oğlak Burcu 2019 Yıllık Burç Yorumu

Oğlak Burcu 2019 Yıllık Burç Yorumu

Oğlak burcu 2019 yıllık burç yorumlarını okudunuz mu? Emeklerinizin karşılığını aldığınız bu yıla hazır mısınız? Uzman Astrolog Aygül Aydın oğlak burcunun 2019 yıllık burç yorumlarını açıkladı!

26.12.2018Astro Gündem
Aslan Burcu 2019 Yıllık Burç Yorumu

Aslan Burcu 2019 Yıllık Burç Yorumu

Aslan burcu 2019 yıllık burç yorumlarını okudunuz mu? Uzman Astrolog Aygül Aydın aslan burcunun 2019 yıllık burç yorumlarını açıkladı!

21.12.2018Astro Gündem
Yengeç Burcu 2019 Yıllık Burç Yorumu

Yengeç Burcu 2019 Yıllık Burç Yorumu

Yengeç burcu 2019 yıllık burç yorumlarını okudunuz mu? Uzman Astrolog Aygül Aydın yengeç burcunun 2019 yıllık burç yorumlarını açıkladı!

20.12.2018Astro Gündem
Koç Burcu 2019 Yıllık Burç Yorumu

Koç Burcu 2019 Yıllık Burç Yorumu

Koç burcu 2019 yıllık burç yorumlarını okudunuz mu? Uzman Astrolog Aygül Aydın koç burcunun 2019 yıllık burç yorumlarını açıkladı! 2019 yılı Mart ayında çılgın ve asi değişimlerin gezegeni Uranüs artık Koç burcundan ayrılıyor.

17.12.2018Astro Gündem
Güneş tutulması ne zaman 2019 tutulma tarihleri

Güneş tutulması ne zaman? 2019 tutulma tarihleri

2018 yılının tüm tutulmalarının sona ermesi ardından gözler 2019 tarihlerine çevrildi. Bu senenin ilk Güneş tutulması 15 Şubat 2018’de, son Güneş tutulması da 11 Ağustos’ta gerçekleşmişti. Peki, 2019’da Güneş tutulması ne zaman? İşte, 2019 tutulma tarihleri…

17.12.2018Gündem
Yılın Son Güneş Tutulması Aslan Burcunda Gerçekleşiyor

Yılın Son Güneş Tutulması Aslan Burcunda Gerçekleşiyor

11 Ağustos günü saat 12:57’ de Aslan burcunda gerçekleşecek Parçalı Güneş Tutulması, Kanada'nın en kuzeyi, Grönland, İzlanda, Rusya ve Kazakistan'ın büyük kısmı, Moğolistan ve Çin'in büyük bölümünden izlenebilecek. Bir benzeri 1999 yılında gerçekleşen bu tutulma o yıllardaki gibi ülkemizden gözlemlenmeyecek.

10.08.2018Astro Gündem
Güneş tutulması Türkiyeden izlenebilecek mi Ne zaman saat kaçta gerçekleşecek

Güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi? Ne zaman saat kaçta gerçekleşecek?

Güneş tutulması, gökbilimciler tarafından merakla bekleniyor. Gökyüzünde meydana gelen belli başlı doğa olaylarından birisi olan güneş tutulması, son günlerin önemli maddeleri arasında yer aldı. Yeryüzünde bazı noktalardan net bir şekilde izlenebilecek olan güneş tutulması, parçalı olarak gerçekleşecek. Peki, güneş tutulması canlı izlenebilecek mi? İşte, merak edilen o detaylar

10.08.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Astroloji bilimsel düşünme biçimidir.  

Günaydın hepinize…Size aydınlık verecek bir hafta sonu yazısı köşeye bırakmak istedim.

19.10.2019

Başak burcunda Yeniay! Vaktinde firar, zaferdir

Günaydın hepinize. Harika bir yeniay gerçekleşiyor bu hafta…

27.08.2019

Yılın son güneş tutulmasına 1 gün kaldı!

Günaydın hepinize yepyeni bir günden ve yepyeni bir haftadan merhaba.

2.07.2019

Yeni başlangıçlar için ideal dönem

Salı günü gerçekleşecek güneş tutulması burçlara enerji getirecek. İkizlere ekstra para geliyor, Terazilerin kariyeri yükselişe geçiyor, Başakları duygusal yakınlık bekliyor.

30.06.2019

Bana, sakın iyi bir şey olacak demeyin!

Son günlerde karşılaştığım bir cümleden bahsediyorum. Dünkü yazımın içinde de bu cümle geçiyordu ama bugün yazdığım o yazıyı okumadan yaptığım birçok telefon görüşmesinde bana aynı şeyler söylendi.

28.06.2019

Enerji eşittir kütledir. “E=mc2”

Günaydın hepinize yıldız savaşçıları, Her gün bir sürü mesaj ve mail alıyorum. Yengeç burcunda güneş tutulması olacak bana ne olacak Aygül Hanım diye.

27.06.2019

Yılın 2. Güneş Tutulmasına Hazır Mısın?

2 Temmuz 2019 tarihinde Türkiye saati ile 22.17'de yılın son Güneş Tutulması Yengeç burcunda başlayacak.

24.06.2019

Sonuçlara varmak için acele etme!

Günaydın hepinize haftanın son gününden…Dün kendi kendime yolda giderken söylendim. Nasıl olur ya nasıl??? 21 Haziran’a nasıl gelmiş olabiliriz.

21.06.2019

Güneş Tutulmasının Burçlara Etkileri

7 Ocak’ta Oğlak burcunda güneş tutulması yaşandı. Bu tutulma 2019 yılının tümünü bize anlatacak ve ve 6 ay boyunca burçlar üzerindeki etkisini gösterecek. Astrolog Aygül Aydın tek tek burçlara etkilerini yazdı…

9.01.2019

Eğer yerinde sayarsan yürüdüğün zamana göre daha fazla ses çıkartırsın.

Yani şair yukarıdaki başlıkta şunu anlatıyor. Gürültü çıkartmaya başladıysanız anlayın ki ilerlemiyor yerinizde sayıyorsunuzdur. Çok haklı ve doğru bir bakış açısı aslında.

8.01.2019

Oğlak Burcunda Güneş Tutulması Gerçekleşti! İşte Etkileri...

Gökyüzünde sabah 04:00 sıralarında güneş tutulması yaşandı. Bu tutulma 2019 yılının tümünü bize anlatacak ve ifade edecek bir tutulma olmaya aday. Tutulmanın oğlak burcunda olması ve birden fazla gezegen yerleşiminin bu burçta olması ise bizleri oldukça karamsar ve mücadeleci bir yöne sevk ediyor olabilir.

6.01.2019

Yıla hareketli bir başlangıç

Bugünkü güneş tutulması bütün burçlara ani değişimler getirecek. Küçük olumsuzluklarla karşılaşsanız da günlük hayatı canlandıran gelişmelere hazır olun.

6.01.2019

Gelmeyene gidemezsin…

Günaydın haftanın son günü…

4.01.2019

Seneye görüşürüz desem…

Kaç yaşına gelirsem geleyim bu espriyi seviyorum. Aman içinizden çok mu komik yani dediğinizi duysam da her yılı böyle sonlandırmakta benim eğlencem olsun. En azından bugün bana bu espriyle mesaj atanlar ya da “seneye görüşürüz Aygül” diyenlerle aramda özel bir gülümseme hali olacağından dolayı oldukça mutluyum. Çünkü biliyorum ki bu yazı okunmuş ve aynı şeyleri düşünüyoruz hissiyatı ile birbirimize gönülden bağlanacağız. Ve sanırım bu ince espriyi benim okuyucularımdan başka kimse anlamayacak. Aslında işin içinde incecik bir nüans olmuş olacak. Seviyorum içinde naif dokunuşlar olan duyguları…

1.01.2019

O burkalı kadın meğer kimmiş

ÖNCEKİ gün, Suudi Arabistan Konsolosluğu’ndaki cinayet için gelen 15 kişilik “tetikçi” ve “temizlikçi” ekibinden birinin fotoğrafını yayınladım.

13.10.2018

Yine bize esmer günler

Mars, Satürn ve Plüton geriliyor. Ve ne yazık ki bu hareket yüzünden bizi gergin zamanlar bekliyor. Sakin olun ve planlarınızı gözden geçirin.

11.08.2018