Gündem Haberleri

  "Teslim olmayacağız"

  Turan KOYUNCU/SİİRT, (DHA)
  07.05.2011 - 17:49 | Son Güncelleme:

  BDP’nin eski Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt’te desteklediği bağımsız milletvekil adayı Gültan Kışanak, Kürt sorununu çözmenin mutlaka demokratik yolları olduğunu belirterek, "Aksi çıkmaz yoldur, aksi uçurumdur, aksi kaostur, aksi kaçmadır. Biz sadece şunu söylüyoruz, biz teslim olmayacağız bu kadar açık" dedi.

  "KÜRT HALKININ TALEPLERİNE PANZERLERLE KARŞI KONULAMAZ"

  BDP’nin Siirt’te desteklediği bağımsız miletvekili adayı Gültan Kışanak, Siirt’te gazetecilerle toplantı düzenledi. Son dönemde yaşanan olayları değerlendiren Kışanak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerde bulundu. Başbakan Erdoğan’ın daha önce Kürt sorunun kendi sorunu olduğunu söylediğini, ancak bugün bu sürecin hiç yaşanmamış gibi davrandığını söyledi. Kışınak, "Geçmişte yapılan hataları yeniden tekrar etmeye aday bunu büyük bir şey içerisinde yerine getiren bir Başbakan görüyoruz. Hani hatalardan dönecektik, hani hatalardan ders çıkaracaktık, hani büyük devlet olmanın gereği buydu. Bir ülkenin Başbakan’ı böyle bakarsa, bu ülkeyi uçurumun kıyısından almak bu kadar kolay değildir" dedi.

  Gazeteciler, Abdullah Öcalan’ın 15 Haziran’ı son tarih olarak gösterdiğini hatırlatması üzerine Kışınak, son 30 yılda 40 bin insanın yaşamını yitirdiğini, şu anda da dağlarda 10 bin PKK’lının bulunduğunu söyledi. Dönemin Genelkurmay Başkanı’nın ’sorun öldürmekse, biz öldürdük dağdakilerini. 3-4 defa bitirdik ama gene oralardar’ dediğini belirten Kışanak, PKK’nın defalarca sorunun müzakere ve diyalog yoluyla çözülmesinden yana olduğunu açıkladığını ve saldırıları durdurma kararı aldığını söyledi. Buna rağmen operasyonların durmadığını söyleyen Kışanak, şöyle dedi:

  NİYE GERİLLA ÖLDÜRÜLÜYOR?

  "Geçen yıl referandum öncesinde biz son bir ayda yaklaşık 40 tane PKK militanının cenazesini kaldırdık. Şimdi seçim sürecindeyiz son iki hafta içerisinde 25 gerillanın cenazesini kaldırdık. Kim ne yapmak istiyor? Bu soruyu hepinizin sorması lazım, niye yapılıyor bunlar, niye bu insanlar öldürülüyor? Şunu söylüyorsa Başbakan çıkıp söylesin Türkiye kamuoyuna desin ki ben öldürerek bitireceğim, ya da ben diyalog müzakere çözüm falan aramıyorum gelsin teslim olsun. Bu zaten vardı 30 yıldır söylenen bu değil mi?"

  TESLİMİYETİ BU HALK KABUL ETMEZ

  KCK/TM operasyonlarının yapıldığını, partililerini tutuklandığını anlatan Kışanak, şöyle dedi:

  "Ne yapmak istiyorlar, eğer çok açık söylüyorum niyetleri 90’lı yıllardaki gibi bir topyekün bastırma yaklaşımıysa, tasfiye yaklışımıysa, sindirme, susturma yaklaşımıysa buna karşı direneceğiz. Herkes elinde ne varsa onunla direnecek. Benim elimde pozitif imkanlar varsa onunla direneceğim. Pozitif imkanlarım elimden alınırsa bilmiyorum cezaevine gidersem açlık grevi yaparım. Bu teslimiyeti bu halk kabul etmez, etmeyecek bunu herkesin aklına yazması lazım. Bunu etmeyeceği gibi bu Türkiye’nin hayrına değil, bir halkı teslim almak, sindirmek, teslim almak taleplerini ötelemek Türkiye’nin hayrına da değil. Türkiye bu yolu 80 yıldır denedi. 27 Kürt isyanında denedi, her birini bastırdı ne oldu? Bir yenisi gelmedi mi? Bu sorun bastırılarak sindirilerek öteleyerek şiddetle bitirilebilecek bir sorun değil. Bu sorun ancak konuşarak tartışarak demokratik bir hukuk finişe ederek çözülebilecek bir sorun. Türkiye’nin yararı bundadır."

  BİZ TESLİM OLMAYACAĞIZ

  Kışanak, Türkiye’yi düşünen herkese seslendiğini belirterek, şöyle devam etti:

  "Türkiye’nin geleceğini düşünenler varsa, bu sorununun hukuk içerisinde çözmenin, bu sorunun demokratik yollarla çözmenin mutlaka yolları vardır. Aksi çıkmaz yoldur, aksi uçurumdur, aksi kaostur, aksi kaçmadır. Başka bir tercihi yok Türkiye’nin, şöyle bir tercih yok ortada. Ben biraz daha bastırırsam biraz daha tutuklarsam, 2000 kişi tutukladım, olmadı hele bir 200 kişi daha tutuklasam derse buradan kaos çıkar. Şu anda Kürt sorunu geçmişteki süreçlerde olduğu gibi bastırılabilecek bir durumda değildir. Her gün yüzbinlerce insan sokaktadır, sokağa çıkmaya da devam edecek. Bunu da herkes aklına yazması gerekiyor. Onun için kimse bu sorunun cevabını bize sormasın, bu sorunun cevabı Başbakan’dır. Başbakan ne yapmak istiyor? İktidar ne yapmak istiyor bu konuda vicdanlar adalet duygusu olan herkes Başbakan’dan bunun cevabını bekliyor. Biz sadece şunu söylüyoruz, biz teslim olmayacağız bu kadar açık."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı