Gündem Haberleri

  Taslak metin Obama'ya 90 gün veriyor

  Hürriyet Planet
  04.09.2013 - 10:27 | Son Güncelleme:

  Obama yönetiminin Suriye’ye askeri müdahale konusunda Kongre üyelerini ikna turu devam ediyor. ABD Temsilciler Meclisi'nin Demokrat ve Cumhuriyetçi kanat liderleri dün yaptıkları açıklamada, Başkan Barack Obama'nın Suriye'ye müdahale planına destek verdiklerini duyurdu.

  Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Esad rejiminin vurulması yönünde güçlü bir savunma yapmasının ardından Senato Dış İlişkiler Komitesi liderleri yeni bir taslak karar üzerinde uzlaştı. Senatörler Suriye'de 90 günlük bir operasyona izin verilip verilmemesi konusunda oylamalara başladı.

  Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ve diğer Kongre liderleri, Oval Ofis'te Obama'yla bir araya geldi. Görüşmenin ardından Boehner, "başkanın eylem çağrısını destekleyeceğini" belirtti.

  Taslak metin Obamaya 90 gün veriyor

  PUTİN’DEN ÇOK KRİTİK AÇIKLAMALAR

  Temsilciler Meclisi Çoğunluk lideri Eric Cantor da benzer ifadelerle desteğini açıkladı. Senato Dış İlişkiler Komitesi ise Suriye'ye operasyon izni veren karar metninde değişikliklere gitti. Buna göre operasyon 60 gün sürecek. Bir kereye mahsus 30 günlük uzatma alınabilecek. Komitenin bugün konuyla ilgili oylamaya gitmesi bekleniyor.

  Bu gelişmeyle birlikte hala birçok çekinceyle gündeme gelen operasyona daha geniş destek sağlamak adına Obama önemli bir zemin sağlamış oldu.

  İsveç'e kısa bir ziyaret yapacak olan Başkan Barack Obama ise olan Obama oradan G20 zirvesi için Rusya'ya geçecek. ABD Başkanı'nı burada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le zorlu görüşmeler bekliyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı