Gündem Haberleri

  Suriye'de PYD ile El Nusra'nın 'tank savaşı'

  Ramazan YAVUZ - DHA
  02.09.2013 - 12:00 | Son Güncelleme:

  Suriye’de Kürtlerin yoğun olduğu ve Rojava diye adlandırılan bölgede denetimi sağlayıp özerk yapılanmaya giden PYD ile İslami bir devlet yapılanmasını hedefleyen El Nusra güçleri arasındaki çatışmalarda ağır silahlar kullanılıyor. PYD'nin silahlı kanadı YPG ile El Nusra güçleri arasında 'tank savaşı' da yaşanıyor.

  Türkiye - Suriye arasında 900 kilometrelik sınırın büyük bölümünde etkili olan YPG güçleri, Kürt bölgelerine girmeye çalışan El Nusra güçlerine bir çok noktada açtıkları mevzilerle karşılık veriyor. Kuzey Suriye’nin Afrin, Kobani, Resulayn, Kamışlı, Girke Lege, Tirbesipiye, Rimelan ve Çilaxa bölgelerinde yoğunlaşan çatışmalarda Kürt bölgesine girmeleri engellenen El Nusra üyeleri, son çare olarak araçlarla bombalı intihar saldırılarına yöneldi. Geçen hafta Kamışlı yakınlarındaki Amude kasabasında bir kontrol noktasına düzenlenen bombalı intihar saldırısında 7 YPG’linin yaşamını yitirmesi üzerine önlemler daha da arttırıldı.

  YPG'NİN ELE GEÇİRDİĞİ ZIRHLI ARAÇLAR / FOTO GALERİ

  YPG ve Kürt asayiş güçleri kasaba, köy ve ilçelerin girişlerindeki kontrol noktalarını arttırıp, özellikle araçları tek tek kontrol ediyor. Kürt asayiş güçlerine bazı kontrol noktalarına silahlanan siviller de destek veriyor. Kontrol noktalarında 24 saat nöbet tutuluyor.

  YPG, ZIRHLI ARAÇLARI ELE GEÇİRİYOR
  El Nusra’yı Kürt bölgesine sokmamak için onlarca noktada çatışan YPG’liler, geri püskürttüğü El Nusra’dan zaman zaman ağır silahını da ele geçiriyor. Kobani ve Afrin ilçelerindeki çatışmalarda daha önce 7 tank ele geçirdiklerini ileri süren YPG, ellerindeki zırhlı silah sayısını 10’un üzerine çıkardığını açıkladı.

  Ele geçirilen arızalı tanklardan birini bir TIR’ın üzerine koyarak Girke Lege bölgesinde gezdirip gövde gösterisi yapan YPG, tankın içinde çok sayıda ağır silah da ele geçirdiğini belirtti.

  Kürtler, El Nusra'dan ele geçirdikleri hasarlı tankları tamirhanede elden geçirip boyadıktan sonra PYD bayrağını çekerek çatışmalarda kullanmaya başladı. PYD güçleri, ele geçirdikleri bu tanklara şahin anlamına gelerek 'Baz' adını verdi.

  Etiketler: tank savaşı , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı