Gündem Haberleri

  Soylu'dan dikkat çeken 'yolsuzluk' sözleri: Gözünün yaşına bakmayacağız

  AA
  18.10.2017 - 20:07 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sırasında kürsüye gelerek milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Soylu belediyelerle ilgili gelen bir soru üzerine ise dikkat çekici bir yanıt verdi: "Yolsuzluk yapan kim olursa olsun, kanuna aykırı davranan her kim varsa, belediye başkanıdır, x'tir, y'dir, z'dir, yetkimiz dahilinde gözünün yaşına bakmayız. Bu saatten sonra muhalefet belediyeleri de iktidar belediyeleri de nasıl gözünün yaşına bakmayacağımızı görecekler."

  TBMM Genel Kurulunda, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediliyor.
  Bakan Soylu, tasarının birinci bölümünün görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

  'İKTİDAR MUHALEFET BELEDİYELERLE İLGİLİ ÖZEL TEFTİŞE BAŞLIYORUZ'
  İçişleri Bakanı Soylu, belediyelere yönelik sorulara şu yanıtı verdi: "Burası Meclis. Biz yürütmeyiz ve birkaç çember içinde denetleniyoruz. Belediyeleri de denetlemek bizim asli görevimizdir. Buradan ilan ediyorum; Türkiye'de iktidar, muhalefet belediyelerle ilgili özel teftişe başlıyoruz. Şimdiye kadar yaklaşık 3 yıldır, 4 yıldır Türkiye'nin yaşadığı macerayı herhalde siz benden çok daha iyi biliyorsunuz. Nelerle uğraşıldığını ve müfettiş sayımızın nerelere düştüğünü, bu konuda nasıl adım atıldığını... Siz de ben de biliyoruz ki belediyeler konusunda, CHP'li belediyeler olsun, diğer belediyeler olsun merkezi idarelerin bu konudaki denetimleri mümkün olduğunca kısıtlı. Oysa devlet kendi denetimini ortaya koymalıdır."

  MAFYAYA KARŞI KARARLI ÇALIŞMA
  Mafya ve organize suç örgütlerine yönelik kararlı bir çalışma yürütüldüğünü, yasal düzenlemelerin ardından bu suç örgütlerine yönelik operasyonların sayısının arttığını belirten Soylu, 2014 yılında bin 22 olan operasyon sayısının 2015'te 587'ye, 2016'da 573'e düştüğünü, 2017 yılında ise şu an itibarıyla 950 olduğunu bildirdi. Organize suç şebekeleri ve mafyaya yönelik operasyonlarda gözaltına alınan ve tutuklananların sayısında da artış olduğunu dile getiren Soylu, bir yandan FETÖ ve diğer terör örgütleriyle mücadele ederken diğer taraftan da mafya ve benzeri suç yapılarına yönelik ciddi çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

  'TÜRKİYE'DE 3 MİLYON 135 BİN SURİYELİ VAR'
  Türkiye'deki Suriyeliler'in sayısına ilişkin soruyu yanıtlayan Süleyman Soylu, şunları söyledi: "Şu anda 3 milyon 135 bin Suriyeli var. Bunun 1 milyon 510 binini 0-18 yaş grubu arasında. Şöyle bir değerlendirme çok manipüle ediliyor oluyor; 'Savaşacak insanlar gitsinler, orada savaşsınlar'. Bir taraftan savaşmayı men eden bir akıl ortaya konulmakta, sürekli bu akıl salık verilmekte, diğer taraftan da biz onlar adına niye... Şu anda bizim Cereblus'ta bulunmamız, Azez'de bulunmamız, El Bab'da bulunmamız esas itibarıyla Türkiye'ye yönelebilecek bir takım tehditlerin orada engellenmesi adına çok önemli bir politikadır."

  Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesinde büyük bir mücadele ortaya koyduğunun altını çizen Soylu, ancak ülke içinde karşı karşıya kalınabilecek bir takım sıkıntıların sınırlar ötesinde karşılanmasının zorunlu olduğunu belirtti. Bakan Soylu, "Bize sığınmış insanlarla kendi vatandaşlarımız arasında bir fitne oluşturmaya çalışanlar var. Biz kendi sorumluluğumuzla ve insanlık adına buna müsaade etmeyiz." dedi.


   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı