GeriGündem Savcıdan rektöre ifade özgürlüğü dersi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savcıdan rektöre ifade özgürlüğü dersi

Savcıdan rektöre ifade özgürlüğü dersi

Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkına ilişkin tartışmalar sürerken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı önüne gelen bir dosyada, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemenin anayasal ve demokratik bir hak kullanımı olduğuna karar verdi.

'BARIŞ bildirisi’ne imza attıkları için çok sayıda akademisyen kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) Ankara Üniversitesi’nden ihraç edildi. Bir grup akademiysen, ihraç edilme kararını 10 Şubat 2017 tarihinde Yüksel Caddesi’nde yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti. Gösteride akademisyen Cenk Yiğiter, “Arkadaşlar bu darbedir. Bu saray ibişleri bu çapsız bürokratlar bu rektör bozuntuları yaşamayı ele geçirdiler. KHK’ları bunlar yazıyor. Bunların içi FETÖ’cü kaynıyor” açıklaması yaptı ve bunu sosyal medya hesabında paylaştı.

REKTÖR ŞİKÂYET ETTİ

Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, toplantının kanunsuz olduğu ve açıklamada ‘Devlet büyüklülerine hakaret edildiği’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Savcılık, Cenk Yiğiter hakkında ‘kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü’ ve ‘hakaret’ suçlarından soruşturma başlattı. Yiğiter ifadesinde, toplantı sırasında polislerin de çevrede olduğunu, toplantıyı sonlandırmaları için uyarı yapılmadığını belirterek suçlamayı kabul etmedi.

TAKİPSİZLİK KARARI

Savcılık, Yiğiter hakkında takipsizlik kararı verdi. Kararda, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkında önemli değerlendirmelere yer verildi. 7 Aralık’taki kararda, şöyle denildi: “Şüphelinin, ihbara konu toplantı yapma eylemi, ifade özgürlüğünü kullanmaktan ibaret demokratik bir hak kullanımıdır. Şüphelinin ve içerisinde bulunduğu grubun toplanma eylemenin kanuna aykırı olduğuna veya kanuna aykırı hale dönüştüğüne ilişkin herhangi bir tespit ve delil bulunmadığından soruşturma konusu eylem ceza mevzuatımıza göre suç teşkil etmemektedir. Şüphelinin eylem sırasında yaptığı konuşmada devlet büyüklerine hakaret ifadeleri kullandığı ihbar edilmişse de konuşma içeriğinde bu suçun unsurları oluşturacak ifadeler bulunmadığından tüm soruşturma dosyası kapsamında anlaşılmakla, şüpheli hakkında müsnet suçtan kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi.” m 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle