Gündem Haberleri

  Savcı korkusu

  Nuray BABACAN / ANKARA
  27.04.2016 - 22:00 | Son Güncelleme:

  AK Parti, dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından ‘CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun tutuklanması’ veya ‘HDP’lilerin zorla götürülmesi’ gibi sonuçların ortaya çıkmaması için önlemler alıyor. Bunlardan birinin ‘savcı taraması’ olduğu öğrenildi. ‘Paralel yapıya yakın’ savcı ve hâkimlerin yerlerinin değiştirileceği belirtildi.

  TBMM Anayasa Komisyonu bugün, 150 milletvekili hakkındaki 600 dosyanın Meclis’te işleme tabi tutulmadan, savcılara gönderilmesi sonucunu doğuracak, geçici anayasa değişikliği teklifini ele alacak. Alınan bilgiye göre, iktidar partisi, bu önerisinin ileride yaratacağı sıkıntıları ortadan kaldırmak için bir dizi önlem almaya çalışıyor. Bunlardan birinin ‘savcı taraması’ olduğu öğrenildi. Savcı talimatıyla ‘CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun tutuklanması’ veya ‘HDP’lilerin zorla götürülmesi’ sonucuyla karşılaşılabileceği endişesi parti kulislerinde konuşuluyor. Bunun hükümeti zor durumda bırakacağı ve uluslararası arenada tartışmalara neden olacağı dile getiriliyor.

  200 DOSYA İÇİN PARALEL İNCELEME

  Dokunulmazlıkların kaldırılması durumunda dosyaların gideceği savcılıklar belirlendi. 200 civarında savcıyı ilgilendiren dosyalarla ilgili tarama başlatıldığı öğrenildi. Hükümet, bu hâkim ve savcılarla ilgili bir ‘paralel’ çalışması yaptı. AK Parti kurmayları, dosyalarla ilgili istenmeyen bir işlem yapılmaması için paralel yapıya yakın savcı ve hâkimlerin yerlerinin değiştirileceğini dile getirdi. Teklif referandumsuz geçerse, değişikliğin dosyalar gönderilmeden, referanduma kalırsa, yaz kararnamesi kapsamında yapılacağı iddia edildi. Bu arada teklifin yürürlük maddesinin değiştirilmesi planlanıyor. AK Parti kaynakları, teklifteki, ‘yürürlük tarihi’ ifadesinin referanduma gidilmesi halinde sıkıntı oluşturabileceğini belirterek, “Ya teklifin verildiği ya da Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildiği tarih olabilir” dedi. Teklifin mayıs ayının ikinci haftasında TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi planlanıyor.

  UCU AÇIK UYGULANMAYACAK

  Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop’un tartışma konusu olan bazı konular için savcı ve hukukçulardan gelen önerileri değerlendirdiği bir toplantı yaptığı öğrenildi. Toplantılarda teklifteki, ‘15 günlük sürenin’ işlemlerin tamamı için konulan süre olduğu vurgulandı. Toplantıda, “Dokunulmazlığı kaldırılan milletvekili 2019’da yeniden seçilip gelirse ne olacak” sorusu gündeme geldi. Milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması durumunda, bunun dönem sonuna kadar geçerli olacağı, ucu açık uygulanmayacağı karara bağlandı.

  Etiketler: komisyon
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı