GeriGündem Rosacea (Gül hastalığı) nedir?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rosacea (Gül hastalığı) nedir?

Rosacea (Gül hastalığı) nedir?

Rosacea yani gül hastalığı, pek çok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Özellikle açık tenli kişilerde görülen bu hastalık yüz bölgesinde yaşanmasından dolayı estetik olarak da rahatsızlık yaratabiliyor. Peki, Rosacea (Gül hastalığı) nedir?

Gül hastalığı çoğu zaman yüzü etkileyen kronik, iltihaplı bir cilt rahatsızlığıdır. Rosacea tedavi edilmezse zamanla kötüleşir. Genellikle sivilce, egzama veya cilt alerjisi ile karıştırılır. Bilhassa açık tenli ve renki gözlü kadınlarda görülür. Önce gecici, ardından kalıcı kızarıklarla, bazen nükseden cilt döküntüleri ile birlikte görülür. Gül hastalığı bulaşıcı hastalıklar kategorisinde yer almamakla birlikte genellikle bahar aylarında yaygın olarak görülmektedir.

Gül hastalığı genellikle 30’lu yaşlarda görülür. Kadınlarda görülme sıklığı yaklaşık % 10’dur.Erkeklerde daha ender olmakla birlikte, kadınlara göre daha ağır seyreder. Rosacea lezyonları genellikle stresle birlikte artmaktadır.

Gelişiminin sınırlandırılması için, erken müdahale önem taşır.

GÜL HASTALIĞININ NEDENLERİ

Gül hastalığına (rozase) yol açabilecek pek çok faktörün sıralanması mümkündür:

Sindirim sistemi hastalıkları
Safra yollarındaki problemler
Demodeks folliculorum (bir çeşit parazit)
Genetik özellikler
Sıcak ve güneş ışınları
Alkollü içecekler
Psikolojik faktörler
Aşırı sıcak içecekler
Sıcak su banyoları
Çevre ısı değişiklikleri

GÜL HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yüzde tekrarlayan yanma ve kızarıklık atakları oluşması,
Yüzün ortasındaki kızarmanın kalıcı hale gelmesi, burun ve yanakların üzerinde gözle görülebilir küçük kan damarlarının oluşması,
Yüzdeki kızarıklığın daha koyu ve kalıcı hale gelmesi, burun, yanak, alın ve çene üzerinde küçük, kırmızı şişlik veya iltihaplı sivilceler oluşması
Gözlerde yanma veya sürekli hassasiyet oluşması (gözde rozase) ve/veya kırmızı, şiş burun (rinofima) meydana gelmesi.

GÜL HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Gül hastalığı için tedavi yoktur. Bununla birlikte, belirtileri ve semptomları rahatlatabilecek çeşitli tedaviler vardır. En önemlisi klinik belirtileri arttıran faktörlerden uzak durulmalı, güneş koruyucu kullanılmalı, sigara ve diğer tütün ürünlerinden de kaçınılmalıdır. Hastalığın şiddetine göre antibiyotik tedavileri, kremler, antienflamatuvar ilaçlar, lazer tedavileri, kozmetik ürünler ya da son aşamada uygulanan cerrahi bazı yöntemler bulunmaktadır.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle