GeriGündem Reuters muhabiri Birsen Altaylı'nın sorusu Erdoğan'ı sinirlendirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  456
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Reuters muhabiri Birsen Altaylı'nın sorusu Erdoğan'ı sinirlendirdi

Reuters muhabiri Birsen Altaylı'nın sorusu Erdoğan'ı sinirlendirdi
refid:23424167 ilişkili resim dosyası

Başbakan Erdoğan, 4 günlük Kuzey Afrika seyahatine çıkmadan önce düzenlediği basın toplantısında Gezi Parkı olaylarına yönelik eleştirilerini sürdürdü. Başbakan, Reuters muhabiri Birsen Altaylı'nın ''Olayları küçümsediğiniz iddiaları var'' sorusuna sinirlendi ve ''Evlerinde zorla tuttuğumuz bir yüzde 50 var'' dedi. Başbakan ile Reuters muhabiri arasındaki diyalog günün en çok konuşulan konusu oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Fas'a hareketi öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı.

İşte Erdoğan’ın açıklamasından satır başları:

İŞTE TÜRKİYE'NİN NEFESİNİ TUTARAK İZLEDİĞİ O DİYALOG

KÜLTÜR BAKANI ÇELİK'İN TWEETLERİ SORULUNCA SİNİRLENDİ

('Ömer Çelik’in attığı tweetler, gerginliğin son bulması için atılması gereken bir adım var mı?' sorusu üzerine ) Siz ne mesajı aldınız gazeteci olarak. Bunu öğrenmek istiyorum. Olan olaylardan 5 gündür aldığınız mesaj bu mu?
Bir Başbakan olarak da, vatandaş olarak da ben bu olayla ilgili olarak şöyle saf, temiz, oradaki duygusal bir aşırı uçların organize ettiği böyle bir eyleme katılma durumunda olanlar var
Bu bir Gezi Parkı olayı değildir. Gezi Parkıyla ilgili 2 saat TV’de ifade ettim. Belediyemiz yaya genişletme çalışmalarında 10 tane ağacı kesmiyor, söküyor. Olay bu. Bizim gezi parkıyla ilgili hedefimiz nedir. 2011 seçimleri öncesi açıkladık. O günden bugüne kadar ses yok. Biz orayla ilgili yapılacakları açıkladık.
Yayalaştırma çalıştırmaları yapıyoruz yine sıkıntı yaşamadık. Ama bu olayda atılan adımlar dışarıdan içeriden atılan adımdır. Aklı selim vatandaşlarımızın bu oyuna gelmemesi lazım.

OLAYLARIN ARKASINDA AŞIRI UÇLAR VE CHP ZİHNİYETİ VAR

Olay Gezi Parkı olayı değildir. Şimdi zaten bu olayların arkasında aşırı uçlar ve CHP zihniyeti var. Topçu Kışlası tarihe ve kültüre sahip çıkmaktır. Gezi Parkındaki ağaç meselesi bu olayı fitilleme olayıdır. Bunun günahını çekecekler tabii. Benim saf, temiz vatandaşlarımı da buraya yönlendiriyor. CHP Kadıköy’de miting yapacağım diyor, son anda vazgeçiyor. Sonra Taksim'de konuşma yapacağım diyor, onu da yapamıyor. CHP’nin çok ciddi bir vebali vardır
CHP aşırı uçlarla dayanışma halindedir. Hukuk içerisinde miting mi yapacak, yapma hakkı var. Miting yapılacak yerler bellidir. Bizde onların her türlü güvenliğini sağlamak zorundayız. En tabii haklarıdır. Bütün bunları yaparken kendileri için hürriyet olduğunu iddia edenler eğer benim hak ve hürriyetime saldıranlar ne olacak. O kadar araç yakıldı, Allahtan ölen olmadı. Araçları yakılan vatandaşların hakkını kim ödeyecek.

ANKARA'NIN NE ALAKASI VAR

Ankara’nın ne alakası var, İzmir’in Gezi parkıyla ne alakası var. Olay aslında sandıkta AK partiyi mağlup edemeyenler bu yollarla geride bırakabilir miyiz bunun peşindeler. Süreç yakın. Sandıkta zaten gereken cevabı milletim verecek. Eğer biz anti demokratik bir uygulama yapıyorsak milletimiz bizi al aşağı eder.

BUNLAR ACİZ, ZAVALLI
Onun için sakin olun, rahat olun. Evvellah bunlar aşılır, geçilir

Reuters muhabiri Birsen Altaylının sorusu Erdoğanı sinirlendirdi
ŞENER’İN SÖZLERİNE KIZDI
Halk TV’ye konuşan AK Parti kurucularından ve eski Maliye Bakanı Abdüllatif Şener Gezi Parkı protestoları sürerken Başbakan Erdoğan’ın gerçekleştireceği Kuzey Afrika seyahatini eleştirerek, “Başbakan işine gelmediği bir şey olursa kaçar” demişti. .
Bu olaylar ülkemizde çok oldu. Cumhuriyet eylemlerini de gördünüz. Çok çağrılar yapıldı. Hizmet aşkımızı aynı şekilde devam ettireceğiz. Enflasyon da bugün açıklandı. Gördünüz rakamları. Bunu şimdi hazmedemeyen güçler var. Bu yolda artık eşiği aştık demesi gerekenler bu yollarla ön kesmeye çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Ben dün İstanbul’da açılışlar yaptım. Şimdi de Fas, Cezayir, Tunus’a gidiyoruz. Şimdi diyorlar ki “Başbakan bu zamanlarda hep yurtdışına gider” Bunlar aciz, zavallı. Bunlar aylar önce planlanmış ziyaretlerdir.

İTİDAL TAVSİYE EDENLER ÖNCE KENDİLERİ İTİDAL ÇİZGİSİNE GELSİNLER

(İçeriden ve dışarıdan bağlantılar var dediniz, elinizde isim var mı? sorusu üzerine) İstihbarat çalışmalarımız sürüyor. İsimleri ifşa etmemiz mümkün değil. Ama onların başlarıyla görüşme yapacağız. Bize itidal tavsiye edenler, kendileri önce itidal çizgisine gelsinler. 160 polisim yaralanmıştır. 60 vatandaş yaralanmıştır.  Başbakanlık ofisimizi taşlanmıştır. Bunları yapanlar belli. Polis çekilsin deniliyor. Polis Başbakanlık'ı da korumasın. Polis çekilsin onlar gelsin Başbakanlık'ı işgal etsin. Kusura bakmayın. Dik değiliz, ama dik duracağız.

ASTILAR, ZEHİRLEDİLER

Bu ülkede çok şey oldu, Zamanında astılar (Menderes ve arkadaşları), zehirlediler (Özal'ı kastederek)

TENCERE TAVA HEP AYNI HAVA

(Tencere tava eylemi hakkında) Tencere tava hep aynı hava

BAHAR MEVSİMİNİ KIŞA DÖNDÜRME GAYRETİNDE OLANLAR VARÜ

Mısır’da yıllar yılı güdümlü olarak insanlar sandığa gönderilmiştir. Türkiye’de sandıklar açılır 6 saatte sonuç belirlenir. Burada AK Parti gibi bir parti kurulduktan 16 ay sonra iktidara gelmiştir. Türk baharı yönündeki haberler afaki. Bu bahar mevsimini kışa döndürme gayreti içinde olanlar var ama ona kavuşamayacaklar

YUMUŞATICI İFADELER NE OLABİLİR? BANA ÖĞRETİRSENİZ ÖYLE KONUŞURUM

Erdoğan, Reuters muhabiri Birsen Altaylı'nın 'Gezi parkı olayları dış basında da büyük yankı uyandırdı. Muhalif güç olarak tanımlandı. Sizin de küçümsediğiniz ve olayların daha fazla arttığına dair söylentiler var. Aşırı güç kullandığını düşündüğünüz polis için alınmış bir önlem var mı?' sorusuna şöyle cevap verdi:

Yumuşatıcı ifadeler ne olabilir, bana öğretirseniz ben öyle konuşurum. Bütün toplum demeyin buna aklım yatmaz. Bütün illerde bu ideolojik yapıların uzantıları vardır. Onları ayağa kaldırmış olabilir.  Sizin şunu görmeniz lazım. Bu ülkede ne yapılmadı da böyle bir adımı attılar.

EVLERİNDE ZORLA TUTTUĞUMUZ YÜZDE 50 VAR

CHP yok, peki başka kim var. Tespiti yapabildiniz mi? Onların ideolojisi yok mu? Bizim evlerinde zorla tuttuğumuz yüzde 50 var. 'Aman sakin olun' diyoruz.  Biz eğitimde yaptığımız yeniliklerle mi eleştiriyoruz. Oralarda hiç öyle bir pankart gördünüz mü? Siz işte buradan Reuters'ı böyle bilgilendiriyorsunuz. Böyle mesaj gönderiyorsunuz.

ALKOL DÜZENLEMESİ

Bu uygulamaları da bundan sonra da yapacağız. Karayollarında, benzin istasyonlarında alkol satışını düzenlemeyle biz ulaşımda kazaları nasıl minimum ederiz onun gayreti içerisindeyiz

FİRMALAR REKLAMLARINI KESİYORSA BUNN BEDELİNİ ÇOK AĞIR ÖDERLER

Başbakan, ''Olaylar başlar başlamaz ülkemizde geleceklerin rezervasyonlarını iptal edildiği haberleri geldi, nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna da şu yanıtı verdi:
''Doğru bulmuyorum. Firmalar reklamlarını olaylar nedeniyle kesiyorsa onlar da bunun bedelini çok ağır öderler. Bu firmalar bizden her zaman destek görmüşlerdir''

BORSA İNER ÇIKAR

(Borsada yaşanan düşüş hakkında) Borsa iner çıkar. Her zaman istikrarlı ilerlemez. Ama 90 binin üzerini gördük. Kimse bunu sormuyor. 3-5 bin puan iner, sonra 100 bini yakalar. Siz bu sürecin bütününe bakın. Bir tarafta havalimanı ihalesi yapılıyor. Arkasından bakıyorsunuz köprüyle ilgili ihale yapılıyor. Bütün bunlar ekonomik olarak nereye geldiğimizi gösteren ihalelerdir. Türkiye’de özgüven vardır. Borsayla ilgili değerlendirmeleri yaparken sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya bakın. Bunları genel olarak baktığınızda çok farklı bir tabloyu görebilirsiniz. Bu olaylarla bu olayları lütfen ilintili hale getirmeyin 

 


 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle