Gündem Haberleri

  Rektörlüğün yazısını paylaşan öğretim üyesi, görevden uzaklaştırıldı

  Hürriyet Haber
  20.12.2017 - 12:34 | Son Güncelleme:

  Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde Yrd. Doç. Dr. Davut Okçu, Rektörlüğün fakülte kampüsündeki bazı öğrencilerin kıyafetlerinden dolayı Dekanlığı uyardığı ve gereğinin yapılmasını istediği yazıyı, sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle görevden uzaklaştırıldı.

  Rektörlük, İslami İlimler Fakültesi kampüsündeki bazı öğrencilerin kıyafetleri nedeniyle gelen yoğun şikayetler üzerine Dekanlığı bir yazıyla uyardı. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş imzası ile İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı’na gönderilen yazıda; üniversitenin Batı Raman Kampüsü’nde günün değişik saatlerinde ve farklı mekanlarda tamamıyla kapalı, pardösülü, peçeli ve gözlüklü halde, kimliği net olarak anlaşılamayan öğrencilere çok sayıda kişinin şahit olduğu ve bu durumun endişe ve tedirginliğe yol açtığı belirtildi. Yazıda; bu tür giyim tarzı için çözümün tespiti ve ilgili mercilerce ve Dekanlığa bilgi verilmesinin talep edildiği belirtildi.

  Rektör Durmuş imzalı yazının sonunda ise şöyle denildi:
  "Bahse konu öğrenciler, Dekanlığınıza bağlı bölümlerde öğrenim gören öğrenciler olduğundan, Dekanlığınızca, ’Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ kapsamında gerekli işlemlerin yapılmasını hususunda gereğini rica ederim."

  Rektörlüğün yazısını paylaşan öğretim üyesi, görevden uzaklaştırıldı
  GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

  Yükseköğretim Kurulu, tartışmalara neden olan yazı nedeniyle Batman Üniversitesi ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıklarken, söz konusu yazıyı sosyal medyada paylaştığı ileri sürülen İslami İlimler Fakültesi’nde Yrd.Doç.Dr. Davut Okçu’nun da hakkında yürütülen soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

  Rektörlükten, Yrd.Doç.Dr. Okçu’ya gönderilen uzaklaştırma yazısında şöyle denildi:
  "Üniversitemizin birimleri arasında yapılan yazışmaları, öğrencilere, sosyal medyaya ve basına servis ederek ’öğrencilerin ayaklanmasına, üniversite yönetimine karşı tavır alınmasına ve eğitim imkanları ellerinden alınıyormuş algısı yaratılmasına sebebiyet verilmesi’ suçu kapsamında; hakkınızda yürütülmekte olan soruşturmanın selameti açısından kanunun 62. maddesine istinaden 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137. maddesi gereğince ’Görevden uzaklaştırma’, devlet kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde görevi başında kalmasında sakınca görülecek devlet memurları hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir. ’Görevden uzaklaştırma tedbiri soruşturmanın herhangi bir safhasında da alınabilir’ uyarınca, 19.12.2017 tarihinden itibaren görevden uzaklaştırılmış bulunmaktasınız. Bu süre içerisinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 141. maddesi uyarınca aylığınızın 2/3’ü tarafınıza ödenecektir."

  Üniversitede peçe kriziBatman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, tamamıyla kapalı, pardösülü, peçeli ve gözlüklü öğrenciler dolayısıyla İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı'nı öuyardı ve giysi yönetmeliğinin uygulanmasını istedi. Olay bazı basın yayın organlarına '28 Şubat Batman'a geri döndü" diyerek haberleştirildi. Rektör Prof.Dr. Durmuş Aydın, "Üniversitemiz rektörünü suçlu göstererek, dolayısıyla rektörü atayan İslam âleminin birliği ve dirliği için durmadan çalışan Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı bu atamalara gölge düşürmek için algı operasyonları yapılmış ve üniversitemiz tipik FETÖ tuzağıyla karşı karşıya kalmıştır" açıklaması yaptı.

  Üniversitede peçe kriziÜniversitede peçe krizi

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı