MENÜ

Batman Üniversitesi

Batman Üniversitesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Batman Üniversitesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.663 Batman Üniversitesi haberi bulunmuştur.

BATMAN ÜNİVERSİTESİ

Batman Üniversitesi 5662 Sayılı "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"la kurulan ve 28 Mayıs 2007 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan, 17 yeni üniversiteden biridir. Batman ilinde bulunmaktadır.

Batman Üniversitesi Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Aybüke Yalçın mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Aybüke Yalçın mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Batman’da PKK’nın hain saldırısı sonucunda şehit düşen müzik öğretmeni Aybüke Yalçın hakkında paylaştığı mesajında ‘Şehadetinin 3. yılında, Batman'da terör örgütü tarafından alçakça katledilen öğretmenimiz Aybüke Yalçın’ı rahmetle anıyorum’ dedi.

9.06.2020Gündem
Üniversite öğrencileri yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir maske tasarladı

Üniversite öğrencileri yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir maske tasarladı

Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi AŞ ile Dominant Tekstil arasında yürütülen proje kapsamında doku tasarımı ve lif yapısı farklılaştırılmış yeni maske kumaşının seri imalatına başlandı.

8.06.2020Teknoloji
Son dakika... YÖK duyurdu Öğrencilere 6 GB ücretsiz internet...

Son dakika... YÖK duyurdu! Öğrencilere 6 GB ücretsiz internet...

YÖK'ten yapılan son dakika açıklamasında üniversite öğrencilerine uzaktan eğitime destek için 6 GB internet ücretsiz verileceği bildirildi.

29.04.2020Gündem
Bursa Teknik Üniversitesinden yıkanabilir maske kumaşı

Bursa Teknik Üniversitesi'nden yıkanabilir maske kumaşı

Bursa Teknik Üniversitesinde (BTÜ) bakteri geçişini büyük oranda engelleyen, yıkanabilir tıbbi maske kumaşı üretildi.

9.04.2020Teknoloji
Milli Dayanışma Kampanyası’na YÖK, MEB’den yoğun katılım

Milli Dayanışma Kampanyası’na YÖK, MEB’den yoğun katılım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası eğitim dünyasında geniş yankı uyandırdı.

1.04.2020Eğitim
İdlib şehitlerimizi uğurluyoruz

İdlib şehitlerimizi uğurluyoruz

İdlib'deki hain saldırıda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Halil İbrahim Akkaya, Piyade Uzman Onbaşı Güven Kurtulmuş ve sözleşmeli er Cuma Bağatur'un cenazesi toprağa verildi.

28.02.2020Gündem
Yerli otomobil rekabeti kızıştıracak

Yerli otomobil rekabeti kızıştıracak

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Otomotiv Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Kemal Furkan Sökmen, "Türkiye'nin Otomobili"nin piyasaya çıkmasıyla yabancı araç firmalarının Türkiye'ye daha iyi araç getirmek için rekabete gireceğini söyledi.

2.01.2020Teknoloji
Ormanlarda verimliliği dronelar sağlayacak

Ormanlarda verimliliği drone'lar sağlayacak

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ve Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) iş birliğiyle kuruma kazandırılan "yüksek teknolojili" drone sayesinde elde edilecek verilerle ormanlarda verimliliğin artırılması hedefleniyor.

16.12.2019Teknoloji
Üniversiteliler eğitim robotuyla öğrencilere ‘kodlama’ öğretecek

Üniversiteliler eğitim robotuyla öğrencilere ‘kodlama’ öğretecek

BTÜ öğrencileri, eğitim robotu olarak bilinen platform üzerinde algoritmalar yazıp geliştirecekleri yazılımlarla cisim takibi, görüntü işleme, belirtilmiş işaretleyicilerin izlenmesi ve otonom insan takibi gibi eğitimler gerçekleştirecek.

5.12.2019Eğitim
Üniversite kampüsünde bulundu Mezar odası ve 4 iskelet...

Üniversite kampüsünde bulundu! Mezar odası ve 4 iskelet...

BATMAN Üniversitesi yerleşkesinde dünkü fidan dikimi etkinliklerinde mezar odası ile 4 iskelet bulundu. Bölgede inceleme başlatan müze görevlileri, alanı koruma altına aldı.

12.11.2019Gündem
Su tutmaya başlayan Ilısu Barajı enerji üretimine hazırlanıyor

Su tutmaya başlayan Ilısu Barajı enerji üretimine hazırlanıyor

Türkiye'nin vizyon projelerinden biri olan GAP kapsamında yapımı tamamlanan Ilısu Baraj Gölü'nde biriken su miktarı 600 milyon metreküpe ulaştı.

12.11.2019Ekonomi
Bakan Kasapoğlu: Algı operasyonlarına en güzel cevabı halkımız veriyor

Bakan Kasapoğlu: "Algı operasyonlarına en güzel cevabı halkımız veriyor"

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Ülkemizin teröre karşı global düzeyde vermiş olduğu mücadele sebebiyle itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını görüyoruz. Milli takımımızın son karşılaşmalardaki futbolcularımızın sevinci vesilesiyle samimi bir şekilde ifade ettikleri selamın nerelere çekildiğini hep birlikte gördük, hep birlikte izledik. Millet olarak tıpkı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de hiçbir oyuna asla prim vermeyeceğimize inanıyoruz." dedi.

17.10.2019Futbol
Petrol verimini artıracak projeye TÜBİTAK desteği

Petrol verimini artıracak projeye TÜBİTAK desteği

Batman Üniversitesince hazırlanan, petrol kuyularında oluşacak olası sızma veya arızaların anında tespit edilerek, petrol verimliliğinin artırılmasını sağlayacak proje TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

9.10.2019Teknoloji
Ar-Ge merkezinde üniversite öğrencilerine staj ve iş imkanı

Ar-Ge merkezinde üniversite öğrencilerine staj ve iş imkanı

Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi ile BTÜ arasında imzalanan iş birliği protokolüyle, üniversitenin lisans öğrencileri Ar-Ge merkezinde staj, lisansüstü öğrencileri ise çalışma imkanına sahip olacak.

3.10.2019Teknoloji
Kaçakçı dolgusu

Kaçakçı dolgusu

Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen mezar steli, ‘Roma dönemi heykeline protez göz’ başlığıyla sosyal medyada gündem oldu. Heykelin yüzünün parçalanan sol tarafı alçı ya da beyaz çimento benzeri bir maddeyle doldurulmuş. Eserin kaçakçılar tarafından daha yüksek fiyata satılması için kırık yere dolgu yapılarak müzeye teslim edildiği, müze restoratörlerinin de eserin zarar görme ihtimali nedeniyle dolgu malzemeyi almadıkları belirtildi.

13.09.2019Kitap Sanat
İnsansız hava aracı Fırat ile TEKNOFESTte iddialı yarışacaklar

İnsansız hava aracı 'Fırat' ile TEKNOFEST'te iddialı yarışacaklar

Bursa Teknik Üniversitesinde okuyan 8 öğrencinin tasarladığı silahlı insansız hava aracı "Fırat" ile TEKNOFEST'te derece bekleniyor.

8.09.2019Teknoloji
Bakan Pakdemirli: Yeni Hasankeyf’te sona gelindi

Bakan Pakdemirli: Yeni Hasankeyf’te sona gelindi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nce inşa edilen Ilısu Barajı’nın rezervuar alanında kalacak Hasankeyf ilçesinin yeniden inşası kapsamındaki çalışmalarda sona gelindiğini, yeniden yerleşim için bugüne kadar 500 milyon lira ödenek aktarıldığını açıkladı.

14.08.2019Ekonomi
Eskişehirdeki kazıda 4 bin 500 sene öncesine ait şaşırtan detaylar

Eskişehir'deki kazıda 4 bin 500 sene öncesine ait şaşırtan detaylar

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde bulunan Küllüoba Höyüğü’nde yapılan araştırmalar sonucunda insanoğlunun yaklaşık 4 bin 500 sene önce köpek eti tükettiği ortaya çıktı. Küllüoba Kazı Evi’nde görevli Arkeozoolog Can Yummi Gündem, köpek etlerinin pişirilerek ve kaynatılarak tüketildiğini söyledi.

7.08.2019Gündem
Oktokopter tasarlayan BTÜ öğrencileri ABDde yarışacak

"Oktokopter" tasarlayan BTÜ öğrencileri ABD'de yarışacak

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrencileri tarafından tasarlanan, 15 kilograma kadar yük taşıyabilen, yarım saatlik uçuş süresine ve 10 kilometre menzile sahip "oktokopter" adı verilen 8 motorlu, pervaneli drone, ABD'nin Maryland eyaletinde düzenlenecek Uluslararası İnsansız Hava Sistemleri Yarışması'nda (AUVSİ SUAS Competition) Türkiye'yi temsil edecek.

10.06.2019Teknoloji
Aydın Örsten oyuncu ve antrenörlere tavsiyeler

Aydın Örs'ten oyuncu ve antrenörlere tavsiyeler

Türk basketbolunun efsane coachu Aydın Örs oyuncu ve antrenör adaylarına tavsiyelerde bulundu.

22.05.2019Basketbol
YÖKAK Başkanı: 115 üniversite eğitim, öğretim ve araştırma anlamında değerlendirildi

YÖKAK Başkanı: 115 üniversite eğitim, öğretim ve araştırma anlamında değerlendirildi

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Şu ana kadar 115 üniversitemizi eğitim, öğretim ve araştırma anlamında değerlendirdik. Bu sene de 45 üniversiteyi değerlendirerek haziran ayına kadar mezun veren tüm üniversitelerimizin dış değerlendirmelerini tamamlamış olacağız" dedi.

15.03.2019Eğitim
Üniversite öğrencilerinin ulaşım sorunu devam ediyor

Üniversite öğrencilerinin ulaşım sorunu devam ediyor

Batman Üniversitesi Batı Raman Kampüsü'ne gönderilen halk otobüslerinin yetersiz kaldığını belirten öğrenciler, sorunun çözülmesini istiyor.

11.10.2018Kampüs
Bursa Teknik Üniversitesi TEKNOFESTe 5 takımla katılacak

Bursa Teknik Üniversitesi TEKNOFEST'e 5 takımla katılacak

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) bünyesindeki Uzay, Havacılık ve Savunma Sanayi Topluluğu, 5 takım halinde yaklaşık 30 kişiyle katılacağı İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde (TEKNOFEST), insansız hava araçları (İHA) kategorisinde derece almak için mücadele edecek.

19.09.2018Teknoloji
İşte üniversite öğrencilerinin bütçesine uygun kira fiyatları

İşte üniversite öğrencilerinin bütçesine uygun kira fiyatları

Üniversiteye yakın bölgelerdeki en uygun ev kiraları açıklandı.

31.08.2018Kampüs
Üniversiteye 55 akademisyen alınacak

Üniversiteye 55 akademisyen alınacak

Batman Üniversitesi Rektörlüğü; profesör, doçent ve doktor öğretim üyesi kadrolarına toplam 55 akademisyen alınacağını açıkladı.

28.07.2018Eğitim
Üniversite diplomaları artık elektronik imzalı

Üniversite diplomaları artık elektronik imzalı

Üniversitelerde mezuniyet törenlerinin başladığı şu günlerde, Elektronik Belge Yönetim Sistemi kullanan üniversitelerde bu yıl mezun olan öğrencilere ‘e-diplomaları’ teslim edilmeye başlandı. Sistem sayesinde yetkililerin elektronik imzaları ile basılan diplomalar yeni mezunlara hızlı bir şekilde teslim edilecek ve bir yıla yakın diploma bekleme süreleri ortadan kalkacak.

19.06.2018Kampüs
roBTÜ 2018’in şampiyonları belli oldu

roBTÜ 2018’in şampiyonları belli oldu

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Robot Teknolojileri ve Akıllı Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen BTÜ Robot Yarışları roBTÜ2018 sona erdi.

28.04.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Oldu mu bu şimdi?

Hürriyet Bursa gazetesi abonelerimizden olan Taekwondo Antrenörü Tarık Kaya’nın ‘Oldu mu şimdi?’ diye sitem ettiği e-postasını aktarıyorum:

17.01.2020

Genç kuşaktan iki sergi

PERA MÜZESİ’nde Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi yüksek lisans ve doktora programlarında eğitimlerine devam eden öğrencilerin ‘Sarsılan İmge’ sergisi, gençlerin yaratıcı, özgün ve kendi deneyimlerine dayalı sanatsal süreçlerinin bir göstergesi olarak sunuluyor.

4.07.2018

“roBTÜ 2018” ile gelecek yarıştı

Güzel bakmak ve güzel görmek önemlidir. Hem sizi negatiflikten uzaklaştırır, hem daha güzel bir bakış açısı yakalamanızı sağlar.Ben de bu yüzden bu köşede eleştirmekten çok, yapılan güzel işleri, projeleri paylaşmaktan yanayım.Eğer illa ki eleştiri olacaksa da yıkıcı değil, yapıcı eleştiriden yanayım.

1.05.2018

Güldürmeyin yahu ne soruşturması

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görevli Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın hakkında soruşturma başlatılmış.

28.02.2018