Gündem Haberleri

  Putin: Suriye videoları derleme gibi, ama BM’de kanıtlanırsa harekatı destekleriz

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  05.09.2013 - 01:02 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün ev sahipliği yapacağı G20 zirvesi öncesinde ABD merkezli AP ajansı ile Rusya’dan Birinci Kanal’a verdiği röportajlarda şu ifadeleri kullandı:

  AVRUPA ŞAŞIRTTI: ABD’nin Suriye’ye askeri operasyon düzenlemesine bazı Batılı ülkelerin Sovyet Komünist Partisi gibi otomatik evet dememesine şaşırdım. Bu sevindirici. Dünyanın çok kutuplu olmaya başladığını gösteriyor.
  KİMYASALI KİM KULLANDI: Kimyasal saldırıyla ilgili videolar korkunç. Soru bunu kimin yaptığı. Görüntüler soruyu yanıtlamıyor. Bu videoların, El Kaide ile bağlantılı olan ve zalimlikleriyle tanınan isyancılar tarafından derlendiği kanaati var.
  SİLAH SEVKIYATI DURDU: Saldırıyı rejimin yaptığı kanıtlanırsa, Suriye’ye askeri operasyona karşı çıkmayız. Ama BMGK kararı olmadan egemen bir devlete saldırı uluslararası hukuka aykırıdır ve saldırganlık addedilir.
  KERRY YALAN SÖYLÜYOR: Putin, dün akşama doğru RİA haber ajansının aktardığı demecinde ise daha sert konuştu. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yi eleştiren Putin şöyle dedi: “ABD Kongresi’ndeki tartışmaların bir bölümünü şahsen izledim. Kerry ‘Suriye’de El Kaide’nin izi bile yok’ dedi. Yalan söylüyor ve bu ona hiç yakışmıyor.”

  Başbakanlık kaynakları, Putin’in “BM’de kanıtlanırsa duruşlarının değişebileceği” sözlerinin Rusya’yla istihbarat paylaşımının arkasından geldiğine dikkat çekti. Rus Dışişleri ise kimyasal silahların daha önce muhaliflerin kullandığına benzediğini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı