GeriGündem PKK'lılar sınır dışına çıkmaya başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  178
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

PKK'lılar sınır dışına çıkmaya başladı

PKK'lılar sınır dışına çıkmaya başladı
refid:23231681 ilişkili resim dosyası

Çözüm süreci kapsamında PKK’lılar sınır dışına çekilmeye ilk saldırıyı başlattığı Hakkari’nin Şemdinli’nin İlçesi’nden başladı. PKK'lıların saat 03.00'ten itibaren gruplar halinde sınır dışına çekilmeye başladığı öğrenildi. PKK’lılar giderken mola verdikleri bölgede geriye yaktıkları ateş ve bazı araçlar kaldı. Teröristlerin Türk topraklarında yaptıkları son yemeğin yanında marul ve domatesten oluşan salata yedikleri de yine çekilen fotoğraflarda yer aldı.

Sınır kesiminde bulunması, ayrıca sarp kayalıklar ve ormanlık bir alan olması nedeniyle PKK’nın en yoğun eylem yaptığı Şemdinli’de PKK’lıların çekilmesi, sabahın ilk ışıklarıyla başladı. Geçen yıl 23 Temmuz’da Zorgeçit bölgesinde PKK’nın yol kesmesi ile başlayan ve yaklaşık 2 ay süren operasyon ve yoğun çatışmalara sahne olan bölgeden PKK’lıların çekilmesi için bir dizi ön hazırlık yapıldı. İlk hareketlilik, Şemdinli ilçe merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Türkiye- İran - Irak sınırının kesiştiği Gediktepe’de başladı. Sayıları 5-10 arasında değişen PKK’lı gruplar, sabah saatlerinden itibaren Irak topraklarında bulunan ve sınıra yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Hakurk kampına gitmek üzere yola çıktı.

DHA MUHABİRİ AZER DEMİR'İN ŞEMDİNLİ'DE ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFLAR... İŞTE PKK'LILARDAN GERİYE BUNLAR KALDI

PKK'NIN ÇEKİLDİĞİ NOKTALAR

Bir diğer hareketlilik de yine sabah saatlerinde Aktütün bölgesinde gözlendi. Şemdinli’ye 80 kilometre uzaklıkta bulunan Aktütün Köyü’ne yakın olan Çarçel bölgesinden hareket eden gruplar, yine Irak topraklarındaki Basyan ve Avaşin kamplarına doğru gitti. Bu kamplarda verilecek molanın ardından PKK’lıların yine gruplar halinde Çemço’ya gidecekleri belirtildi.

EN YOĞUN ÇIKIŞ DERECİK’TEN

PKK’nın en fazla eylem yaptığı bölgelerden Şemdinli’den çekilmede en yoğun hareketlilik ise Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Derecik Beldesi’nin dağlık kesiminde gözlendi.

Sarp dağlık bölgedeki mağaralardan çıkan PKK’lılar gruplar halinde sınırı geçerek Irak topraklarındaki Kaniyareş Kampı’na yöneldi.

GERİDE BIRAKTIKLARI

PKKlılar sınır dışına çıkmaya başladı
Sınırın Irak tarafında 'çekilme' sessizliği
Çözüm süreci kapsamında Türkiye sınırları içerisinde bulunan PKK’nın silahlı güçlerinin bugünden itibaren Türkiye sınırlarını terk edip Irak’a çekilme işlemi başlarken, 330 kilometre uzunluğu bulan Türkiye-Irak sınır hattının Irak tarafında tam bir sessizlik hakim.
Detayı için tıklayınız
Geri çekilme ile birlikte Şemdinli’nin dağlarından ayrılan PKK’lılardan geride yaktıkları ateşin külleri, su ısıttıkları tenekeler ve boş su bidonları kaldı.

Derecik sınırları içerisindeki dağlık Habuşte Yaylası’nda geri çekilen PKK’lıların yaktıkları ateşin öğlen saatlerine kadar halen sıcaklığını koruduğu gözlenirken, su ısıttıkları çok sayıda teneke, bidonlar ve çeşitli yiyecek ambalajları ve karton kutular dikkati çekti.

PKK'DAN GERİYE KALANLAR / WEBTV

İZLEME KOMİSYONLARI DA BÖLGEDE

Bu arada, geri çekilmenin herhangi bir provokasyonla karşılaşmaması için BDP de tedbir aldı. Süreci izlemek için Hakkari’de kurulan komisyonlardan biri de Şemdinli’de görev aldı.

Şemdinli’de BDP İlçe Başkanlığı’ndan yetkililer ile bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerden oluşan 10 kişilik bir komisyonun çekilmeyi izlemek için Şemdinli kırsalında bulunduğu ve süreci takip ettikleri kaydedildi.

KÖYLÜLER: GRUPLAR HALİNDE GİTTİLER

Bu arada isimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı köylüler de, PKK üyelerinin gruplar halinde bölgeden çekildiklerini doğruladı.

Hakkari’de herhangi bir hava hareketliliği yaşanmazken, insansız hava araçlarının (İHA) da bölgede görünmediği belirtiliyor. Sınır boylarında bulunan askerlerin çekilme anına tanıklık edip etmediği hakkında ise net bir bilgi alınamadı. Bazı köylüler, bölgede herhangi bir askeri operasyona tanıklık etmediklerini ifade etti. (İHA)

ÇUKURCA’DAN IRAK’A GEÇİŞLER

Hakkari’nin Irak sınırında bulunan ve Kuzey Irak’taki PKK kamplarına en yakın yer olan Çukurca İlçesi kırsalındaki PKK’lılar da gruplar halinden Irak’a geçmeye başladı. Bu bölgedeki ilk çekilme ise Yüksekova ile Çukurca arasında kalan ve tamamen boşaltılmış olan Uzundere bölgesinde gözlendi.

Han Yaylası, Çarçella ve Dağlıca bölgelerinden çıkan PKK’lı grupların Zagros Koridoru olarak adlandırılan arazilerden hareket ederek Hakurk’a, Şırnak’ın Uludere İlçesi ve Çukurca kırsalından hareket eden grupların ise Zap ve Haftanin bölgesine gidecekleri belirtildi.

Yerel kaynaklar bu bölgelerdeki gruplarda bulunan PKK’lıların sayısının 20 ile 50 arasında değiştiğini ve bugün başlayan çekilmeyle bir bölümünün de sınırı geçerek Kuzey Irak topraklarına girdiği bilgisini verdi.

PKK’nın geri çekilirken kullandığı en önemli güzergahlardan biri olan Çukurca’nın güneyinden Kuzey Irak’a uzanan Kazan Vadisi’nde sessizlik dikkat çekiyor. Askeri hareketliliğin olmadığı bölgede insansız hava araçları ve uçaklar bugün görünmedi.

"BİR AYDIR HUZURLUYUZ"

Yıllardır yoğun çatışmaların olduğu sınırın sıfır noktasındaki Çukurca’da halk, başlatılan süreçten oldukça memnun. Çukurcalılar, çekilmesinin sabote edilmemesini ve geri çekilen PKK’lılara müdahale edilmemesini isterken, bir aydır huzur içinde yaşadıklarını söyledi.

PKK’lı ilk grupların Irak’a çekilirken kullandığı güzergahlardan Kazan Vadisi’ndeki Kayalık köyünde yaşayan Binevş Acar da geçen yıl Kazan Vadisi’ndeki çatışmalar nedeniyle aylarca yakınlarının evinde kaldıklarını anlattı. Acar, "Çatışma sırasında sabaha kadar uyuyamıyorduk. Bir taraftan tank top sesleri, silah sesleri diğer taraftan da uçak sesleri nedeniyle köyde büyük bir korku içinde yaşıyorduk. Barış süreci inşallah iyi olur. Bizler barışın gelmesini istiyoruz" diye konuştu.

DEMİRTAŞ: “GECE HAREKET EDİYORLAR”

AFP'ye konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Çekilmenin başladığını biliyoruz" dedi.

Demirtaş, PKK'lıların, hem olası gerginliklerin önüne geçmek hem de güvenliklerini tehlikeye atmamak için hava karardıktan sonra hareket ettiklerini söyledi.

BDP lideri, "Gündüzleri görünmeyip, geceleri hareket etmeyi tercih ediyorlar" diye konuştu.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak da, Associated Press'e yaptığı açıklamada, ilk grup PKK'lının Kuzey Irak'taki kamplara doğru hareket ettiğini söyledi.

DEMİRTAŞ: "ASKER PKK OPERASYONU YAPARSA DURDURURUZ"

   

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle