GeriGündem Özgecan adına şiddete eğilimli kişiler için rehabilitasyon merkezi kurulacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  71
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özgecan adına şiddete eğilimli kişiler için rehabilitasyon merkezi kurulacak

Özgecan adına şiddete eğilimli kişiler için rehabilitasyon merkezi kurulacak
refid:28246018 ilişkili resim dosyası

MERSİN’in Tarsus İlçesi’nde öldürülen üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın ailesi, gelen yardım isteklerini şiddetin önlenmesi amacıyla okul veya şiddete eğilimli kişilerin eğitilmesine yönelik rehabilitasyon merkezi kurulması amacıyla değerlendirme kararı aldı.

Ölümüyle tüm Türkiye’yi yasa boğan Özgecan’ın ailesine ülke içi ve dışından birçok yardım teklifi geldi. Teklifleri kabul etmeyen aile, yaptığı değerlendirme sonucu, şiddetin önlenmesi amacıyla okul veya şiddete eğilimli kişilerin eğitilmesine yönelik rehabilitasyon merkezi kurulması şartıyla yardımları kabul etmeye karar verdi. Bunun üzerine Mersin Valiliği’nin denetim ve kontrolü altında olan Mehmet Aslan adına açılan hesap numaralarına Türk Lirası, Dolar ve Euro olarak bağış alınacak. Gelen yardımların toplam rakamının ardından kesinleşecek olan projede ile şiddet eğilimi olan kişilerin eğitim ve rehabilitasyonları sağlanacak.

Aile yakını Cengiz Kenan Erin, baba Mehmet Aslan adına yaptığı açımlamada, şunları söyledi:

"Özgecan kızımızın ailesi dünyanın ve Türkiye’nin her yanından gelen yardım tekliflerini kabul etmemektedir. Mersin Valiliğimiz ile görüşerek Valiliğin denetim ve kontrolü altında bir organizasyon düzenlendi. Aile maddi yardım taleplerini kızlarının adının verileceği okul, kadın ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesini amaçlayan rehabilitasyon merkezlerinin açılması amacı ile yardım taleplerini kabul etmiş bulunmaktadırlar. Medyaya yansıyan hesapların dışında da hiç bir hesaba yardım konusunda riayet edilmemesi ve sadece medyada yer alan hesap numaralarına yardım kabul edilecektir."

Özgecan’ın amcası Yaşasın Aslan ise, "Yardımlar ile bir okul ya da eğitim tesisi konusunda. Mehmet Bey’in gözleri parladı kızının adının yaşaması adına. Mehmet Bey, okul yerine kadın ve çocuklara şiddet gösteren insanların eğitilmesine yönelik bir rehabilitasyon merkezinin açılma teklifini çok daha benimsedi. Bu anlamda ülkemiz adına başlangıç olur bu eğitim merkezi. Bu yüzden kabul etti" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle