GeriGündem Önce savcılık, sonra RTÜK
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1080
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Önce savcılık, sonra RTÜK

Önce savcılık, sonra RTÜK
refid:8306319 ilişkili resim dosyası

Bülent Ersoy hakkında , canlı yayında söylediği sözler nedeniyle jüri üyeliği tehlikeye girdi.

BÜLENT ERSOY'A SORUŞTURMA AÇTIRAN O SÖZLER

(A.A) - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), şarkıcı Bülent Ersoy'un jüri üyeliği yaptığı bir yarışma programındaki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'taki terör örgütü unsurlarına yönelik devam eden kara harekatı ve şehit askerlere yönelik sözlerini 28 Şubat Perşembe günü yapacağı toplantıda değerlendirme kararı aldığı öğrenildi.Alınan bilgiye göre, Ersoy'un Popstar Alaturka programındaki sözlerinin ardından RTÜK'ün “444 1 178” numaralı İletişim Merkezine izleyicilerden çok sayıda şikayet geldi.
Kurul, Ersoy'un sözleri nedeniyle Popstar Alaturka programını 28 Şubat Perşembe günkü toplantı gündemine aldı. RTÜK yöneticileri, programı yayınlayan Star TV yöneticileriyle de temas kurarak, izleyicilerin şikayetleri ve Üst Kurul üyelerinin bu konudaki hassasiyetleri aktardı.Kanal yöneticilerinin de bu hassasiyetleri paylaştıklarını aktardıkları ve gelinen noktada Ersoy'un programdaki jüri üyeliğinin devam edip etmemesi konusunu değerlendirdiklerini ifade ettikleri öğrenildi.

Öte yandan Üst Kurul uzmanları, Ersoy'un sözlerini incelemeye aldı. Uzmanlar tarafından hazırlanan raporda, jüri Üyesi Bülent Ersoy'un programda sarf ettiği sözlerle ilgili olarak şu görüşlere yer verildi:“Program zamanlama açısından değerlendirildiğinde, jüri üyesi Bülent Ersoy'un, Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK Terör Örgütünü hedef alan 'Güneş Operasyonu' kapsamında ABD'nin politikalarını eleştirirken, asker ve şehit annelerinin hassasiyetlerini göz ardı ederek, onların manevi duygularını zafiyete uğratacak ve maksadını aşacak şekildeki konuşmalarının, 3984 Sayılı Yasanın 4756 sayılı Yasa ile değişik 4. maddesinin giriş bendinde yer alan, 'Radyo, televizyon ve veri yayınları, hukukun üstünlüğüne, Anayasanın genel ilkelerine, temel hak ve özgürlüklere, milli güvenliğe ve genel ahlaka uygun olarak kamu hizmeti anlayışı çerçevesinde yapılır.' hükmü ile (e) bendinde ifade edilen, 'Yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olmaması' hükmüne aykırı olduğu değerlendirilmiştir.”

ÇOK ÜZGÜNÜZ
Popstar Alaturka programın yapımcısı Osmantan Erkır ve Ayça Erkır yaptıkları açıklamada, yaşananlardan dolayı çok üzgün olduklarını belirterek " Sonuç olarak bu bir müzik programı. Bizim ordumunu rencide etmek gibi bir amacımız olamaz. Canlı yayınlanan programda juri üyemiz kendi görüşlerini açıklamıştır. Söylediği sözler kendisini bağlar.İlerleyen günlerde kendisi bir açıklama yapacaktır. Ersoy'un juri üyesi olarak devam edip etmeyeceğine kanal yöneticileri karar verecektir. Sonuç olarak biz çok üzgünüz" dedi.

SAVCILIK İNCELEME YAPIYOR

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, bir yarışma programında söylediği sözler nedeniyle ünlü sanatçı Bülent Ersoy hakkında ‘halkı askerlikten soğutma’ suçunu işlediği iddiasıyla soruşturma başlattı.

Pop Star Alaturka adlı yarışma programında söylediği sözler nedeniyle ünlü sanatçı Bülent Ersoy hakkında soruşturma başlatıldı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Savcısı Ali Çakır’ın, Ersoy hakkında ‘halkı askerlikten soğutma’ suçunu işlediği iddiasıyla soruşturma başlattığı öğrenildi.

Savcı Çakır’ın, Ersoy’un sözlerinin yer aldığı kasedi talep ettiği, kasedi izledikten sonra dava açıp açmayacağının netleşeceği öğrenildi. Ersoy hakkında halkı askerlikten soğutma suçunu işlediği iddiasıyla dava açılırsa Ersoy, bu suçu basın yoluyla işlediği için 9 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak

İŞTE, ERSOY HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILMASINA NEDEN OLAN KONUŞMALAR?
İşte, Ersoy hakkında soruşturma başlatılmasına neden olduğu iddia edilen dialoglar:

Ersoy: "Tamam vatan bölünmez, bilmem ne olmaz ama göz göre göre de bu çocukları bütün analar doğursun, toprağa versinler. Bu mu yani? Bir çocuğun ne demek olduğunu ben sizler gibi bilemem. Ben anne değilim, olamayacağım da. Ama insan olarak o anaların yüreğinin nasıl cayır cayır yandığını ben anlayamam ama anneler anlar. Başkalarının masabaşı savaşı için evladımı harcayamam. Bir oyun oynanıyor ve biz bunların oyuncağı oluyoruz.

Gündeş: İnşallah Allah bana bir oğul nasip eder de anlı şanlı askere yollarım.

Ersoy: Ondan sonra da ölüsünü eline alırsın.

Gündeş: Bu devlet için, bu topraklar için, bir kadın olarak ne gerekiyorsa yapabilirim. Benim oğlum da aslan gibi yapar. Eğer bunun için kaderde ölüm varsa, alnımıza yazılmış böyle bir şey varsa, onu da yaşayacağız. Bunun için şehitler ölmez, vatan da bölünmez zaten,

Ersoy: Şehitler ölmez vatan bölünmez' hep aynı klişe laflar. Hep bunu söylüyoruz zaten. Çocuklar gidiyor, kanlı gözyaşları, cenazeler... Klişeleşmeş laflar...

Bülent Ersoy'un bu sözlerine  Hurriyet.com.tr okuyucularından yüzlerce yorum geldi. Sanat dünyasının ünlü isimleri de Ersoy'a  tepki gösterdi.  

Demet Akalın: Benim şu anda 17 yaşında bir kardeşim var. Üniversiteye gitmeyi düşünmüyor. Hem kendi hem de ben bir an önce vatani görevi tamamlamasını istiyorum. Bu bir vatan görevidir.  Beni Bülent Ersoy'un söyledikleri ilgilendirmiyor.

Ayten Gökçer: Ben o insana cevap bile vermem. Çocuğu olmadan fal mı bakıyor...

Oya Başar : Bülent Ersoy'un söyledikleri içerik olarak doğru. Birilerinin masa başı oyunlarıyla evlatlarımızı kaybediyoruz. Kimse evladının saçının teline zarar gelsin istemez. Ama kimsenin ben çocuğumu göndermem demeye hakkı yok. Sen göndermezsen, ben göndermessem kim bu vatanı savunacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle