Gündem Haberleri

  Öğretmenlik kutsaldır, ya şoförlük?

  Nalan Karsan
  19.04.2004 - 13:25 | Son Güncelleme:

  Peşinen bir endişemi bertaraf etmek üzere kısa bir açıklama yapayım, yazmaya öyle başlayayım. Bu başlığa bakıp da sakın öğretmenliği küçümsemek gibi bir haddini bilmezliğe kalkıştığım ya da şoförlüğü kutsamaya niyetlendiğim sanılmasın. Hani alıngan milletizdir ya o bakımdan belirtiyorum. Ne artık kırsala kadar sirayet eden teknolojiyle ünsiyetimiz ne de küreselleşme hevesimiz bu alınganlığımızı zerre kadar azaltamadı.

  Düşünüyorum da belki de o yüzden televizyondaki komedilerin çoğu ev içinde geçiyor. Sokağa çıkılamıyor. Karı, koca, çocuklar, damatlar, gelinler hadi bilemediniz kapıcılarla kotarılıp gidiyor. Böylece kimse de üstüne bir şeyler alınmıyor. Damatlar derneği yok ki toplanıp, "Bütün damatlar üçkağıtçı değildir. Yani siz şimdi ne demek istiyorsunuz?" diye diziyi protesto etsin. Kapıcılar da zamanında ayaklana ayaklana hoşgörüyü en önce öğrenen meslek gurubu olmuşa benziyor.

   

  Uzun lafın kısası, maksadım hiçbir mesleği kayırmadan ya da yermeden beyin jimnastiği yapmak, sadece. Çünkü mesleklerle ilgili çocukluğumdan beri cevaplayamadığım pek çok soru var. Umarım siz de küçükken gördüğüm tepkilerin benzerlerini vermezsiniz. "İşin gücün yok mu senin böyle tuhaf tuhaf sorular soruyorsun, eski köye yeni adet mi getirmeye çalışıyorsun?" demezsiniz.

   

  Başlıyorum:

   

  -        Tiyatroculuk neden kutsal mesleklerden biridir ve neden gösteri mutlaka devam etmelidir? Bir defalığına gösteri iptal edilse ölümcül durumlar mı ortaya çıkar?

  -        Neden satılık ikinci el bir otomobilin "doktordan" olması güvenilirliğini artırır? Bir doktorun otomobilini hor kullanması hekimlik mesleğinin kurallarına mı aykırıdır?

  -        Türkçe metinler yazacağı halde İngilizceyi çok iyi derecede bilmeyen bir reklam yazarı asla iş bulamazken, Türkçe bilmeyen magazin yazarları neden bu kadar rağbet görmektedir?

  -        Görev başında bir devlet memuruna hakaret bütün zamanlarda suç sayıldığı halde neden görev başındaki futbol hakemine koro halinde sövmek olağandır?

  -        Sipariş üzerine iş yapan meslek sahipleri (marangoz, elektrikçi, terzi vs.) işi teslim tarihiyle ilgili sözlerinde durmamalarıyla ünlüdürler de neden bu ünlerinden şikayetçi oldukları halde düzeltmeye çalışmazlar?

  -        Çöken bir binanın neden sadece müteahhidinin kimliği cümle aleme duyurulurken o yapının mimarının, mühendisinin kim olduğunu kimsecikler bilmez de yarışma kazanmış bir bina sadece mimarının ve mühendisinin adıyla birlikte anılır?

  -        Terziler neden mesleklerinin ismiyle bir türlü barışamazlar, kendilerini günün eğilimlerine göre modacı, tasarımcı veya dizaynır diye tanımlarlar?

  -        Benzer bir vaka daha. Acaba neden işi sadece telefonlara bakmaktan ibaret olan kişileri "haberleşmeyi sağlayan, yazışma yapabilen görevli" şeklindeki sözlük anlamıyla tam da yaptıkları işi tanımlayan "sekreter" kelimesi kesmez de, sözlükte "yardımcı" karşılığıyla yer alan "asistan"lık cezbeder? Hal böyleyken yöneticiyi yedekleyebilecek niteliklere sahip yardımcısı nasıl tanımlanmalıdır?

  -        Hadi halkımızı anladık da anlı şanlı fakültelerden mezun televizyoncuların ve bir kısım gazetecinin sanatçı derken kastettikleri neden sadece popüler müzik icracıları olmaktadır?

  -        Mesleği sorulduğunda "Serbest meslek" diyen kişi ki son zamanların modasıdır, aslında "boşta gezer mi" demek istemektedir, "ne iş olsa yapar" mı, "kayıt dışı çalışır" mı ya da benim aklıma gelmeyen bir başka şey mi?

   

  Ve şimdi en hayati sorularda sıra. Geçen hafta tren altında can veren lise öğrencilerinin acısı yıllardır trafik kazaları yüzünden yüreğimizde açılan yaralara öyle şiddetle tuz bastı ki.

   

      -  Öğretmenlik kutsaldır da şoförlük neden değildir?

  -        Öğretmenlik kutsal meslek olduğundan mı işin ucunda öğrencilerini öldürme ihtimalleri olmadığı halde öğretmenler alkollü olarak derse giremezler veya derste uyuklayamazlar da şoförler bunları rahatlıkla yapabilirler?

  -        Öğretmenler, dört yıl öğrenimden ve bir sürü sınavdan geçip kapı gibi diploma aldıkları halde neden belli aralıklarla teftiş edilip yeterliliklerine bakılır da şoförler 60 küsur saatlik bir eğitimle sürücü belgesini edindikten sonra o belgeleri iptal olunacak kadar trafik suçu işlemedikçe mesleki yeterlilik açısından bir daha denetlenmezler?

   

  Aklımdan onlarcası geçerken, yerim bu kadar soruyu sıralamaya yetti, şimdilik. Bir yandan yazarken bir yandan da cevaplarını tekrar düşünme fırsatı buldum. Ama şu kutsallık meselesine yine bir türlü akıl erdiremedim. Ya siz?

   

  nkarsan@superonline.com

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı