Gündem Haberleri

  Obama: Putin'in de görüşü değişecek

  Hürriyet Planet
  06.09.2013 - 17:02 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama, G20 zirvesi için bulunduğu Rusya'nın St. Petersburg kentinde basın toplantısı düzenledi. Obama, BM raporunun açıklanmasının ardından Rusya lideri Putin'in de Suriye'deki kimyasal silah saldırısıyla ilgili görüşlerinin değişeceğini iddia etti.

  Amerikan Kongresi'nde önümüzdeki hafta ortasında yapılması beklenen oylamadan "hayır" oyu çıkması durumunda ABD'nin Suriye'ye askeri müdahalede bulunup bulunmayacağına dair soruyu yanıtsız bırakan Obama'nın açıklamalarından satır başları:

  - Yaptığım görüşmeleri şöyle tanımlayabilirim... Bir kere bütün liderler şunu söyledi: "Suriye’de kimyasal silah kullanılmıştır." Bir de kimyasal silahların kullanımının yasaklanmasına yönelik mutabakat var. Çoğunluk Esad rejiminin sorumlu olduğu yönünde kanaat ilettiler. Sayın Putin muhalefetini dile getirdi.

  GÜVENLİK KONSEYİ FELCE UĞRADI
  - Dün akşam benim görüştüğüm liderlerle konuşsanız aynı görüşleri görürdünüz. Ama BM’de şöyle bir ayrışma var, bazı ülkeler "Askeri adım atılacaksa BM Güvenlik Konseyi kararıyla adım atılmalı" diyor. Diğer grup, kendimi bu grupta görüyorum. Güvenlik Konseyi'nin artık bir felce uğradığını düşünürsek ve ciddiysek uluslararası alanda bir yanıt verilmesi gerekiyor. Bu yanıtın BM Güvenlik Konseyi ile verilemeyeceği görülüyor.

  - Uluslararası alanda bir yanıt verilmesi gerektiği açık. Benim görevim ABD’nin ulusal güvenliğini korumak. Bu boyutta bir ihlal varsa, uluslararası toplum da felce uğramışsa o zaman bu norm aşınmaya başlar. Ve bu aşınma başladığında diğer norm ve standartları aşındırmaya başlar. Ve bu da daha tehlikeli bir dünyayı beraberinde getirir bu da daha zor kararları beraberinde getirir.

  - Salı günü Beyaz Saray'dan ABD halkına sesleneceğim.

  - Aralarında 400 çocuğun bulunduğu 1400 kişi, kimyasal gaza maruz kaldı. Bu bizim uydurduğumuz bir şey değil. Bunu askeri müdahale için bir bahane olarak kullanmıyoruz. Biz savaşları sonlandırmak için göreve geldik. Askeri güce bağımlılığımızı azaltmak için çalıştım. Ama bazı zamanlar olur zor kararlar vermek zorunda kalırsınız. Ve bu dönem de o dönemlerden biri.

  SORUMLULUK ALMA ZAMANI
  - Hiçbir şey yapmamak, harekete geçmemek ne mesaj içeriyor. Bir başka kınama açıklaması yapmak ne işe yarayacak? Uluslararası toplumun Ruanda’da harekete geçmemesini kınarsınız ama bu konuda ne yapacaksanız? Her zaman bu gibi durumlarda gözler ABD’ye çevrilir. "Neden bir şey yapmıyorsunuz" denir. Sorumluluk alma zamanı geldiğinde de uluslararası toplum "Durun daha hazır değiliz" diyor.

  PUTİN'İN GÖRÜŞÜ DEĞİŞECEK
  - Putin’le yaptığım görüşme son derece samimi geçti. Beden diline bakıyorsunuz genelde ama benim Putin’le ilişkim yapıcı bir ilişkidir.

  - Görüşmede bize, “Suriye’de kimyasal silah kullanımıyla ilgili sizin görüşünüze katılmamızı beklemeyin” mesajı verildi. Ama BM raporundan sonra Sayın Putin’in şimdiki noktada durmayacağını düşünüyorum. Putin’le Suriye konusunda fikir birliğine varmak zorunda değiliz.

  - Milyonlarca kişi Ürdün, Türkiye ve Lübnan’da çaresiz durumdalar. Durum daha da kötüleşiyor. Bu kimsenin çıkarına değil. Rusya'nın da çıkarına değil. Uluslararası toplum askeri birlik göndermek istemezse ülkede uzun vadeli bir çözüm olamayacak. Taraflar üzerinde baskı uygulamaya istekliyiz önümüzdeki dönemde.

  - Bu tür müdahaleler her zaman halk desteği almaz. Kosova'ya müdahaleye de destek yoktu ama doğru olan yapıldı.

  VERDİĞİMİZ MESAJLAR İŞE YARAMADI
  - Amacım kimyasal silah normlarının muhafaza edilmesi. Masum sivillere gazla saldırılmaması ve çocuklara karşı kimyasal silah kullanılmaması gerektiği mesajını vermek istiyorum.

  - Esad yönetiminin kimyasal silah kullanımını giderek artırdığını gördük. Birkaç ay önce de kullanıldı. O zaman küçük ölçekte kullanılmıştı. O dönem de gerekli mesajlar verdik. Bu silahların kullanımının durdurulması yerine, 21 Ağustos'ta yenisini yaşadık. Ve bu yöntemin işe yaramadığını gördük.

  BEYAZ SARAY: ERDOĞAN-OBAMA GÖRÜŞMESİ VERİMLİ GEÇTİ

  Etiketler: operasyon , G20 , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı