Gündem Haberleri

  Müzik ruh halimizi nasıl değiştirebiliyor?

  Hürriyet Haber
  29.04.2016 - 10:23 | Son Güncelleme:

  Müzik ruh halimizi nasıl değiştirebiliyor? Müzik dünyayı ve çevremizde olan biteni algılama şeklimizi nasıl değiştiriyor? Cevabı haberimizde..

  Yapılan bir araştırmada, insanlara müzik dinletilirken karşılarında duran ve suratında ne mutlu ne de üzgün bir ifade bulunan bireylerin mutlu mu yoksa mutsuz mu oldukları soruldu.

  Neşeli müzikleri dinleyenler, ifadesiz de olsa karşılarındaki insanın mutlu olduğunu düşünürken, hüzünlü şarkılar dinletilen katılımcılar aynı insanın mutsuz olduğu sonucuna varıyorlardı. Bu deneyden görülüyor ki; müzik dünyayı ve çevremizde olan biteni algılama şeklimizi değiştiriyor. İşte ruh halimizi böyle etkiliyor.

  Müzik hafızayı da etkiliyor. Örneğin eski hatıralarımızı canlandırıp o zamanki duygularımıza bürünmemize sebep olabiliyor. Ayrıca vücudumuz genelde müziğin ritmine tepki veriyor. Kimi zaman parmaklarımızla, kimi zaman da ayaklarımızla bu ritme eşlik ediyoruz. Bilimsel araştırmalar, birlikte tempo tutarak şarkı söyleyen bir grup insan söz konusu olduğunda, pozitif duyguların arttığını, kalp ve nefes ritimlerinin senkronize olmaya başladığını da gösterdi.

  popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı