Gündem Haberleri

  Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi ne zaman ve hangi kanalda başlayacak?

  Hürriyet Haber
  14.09.2015 - 15:57 | Son Güncelleme:

  Halit Ergenç ve Meryem Uzerli’nin rol aldığı Muhteşem Yüzyıl dizisinden sonra şimdi de yine bir Osmanlı dizisi yakında ekranların karşısında olacak. İşte detaylar..

  Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi ne zaman ve hangi kanalda başlayacak?

  Halit Ergenç ve Meryem Uzerli’nin rol aldığı Muhteşem Yüzyıl dizisinden sonra şimdi de yine bir Osmanlı dizisi yakında ekranların karşısında olacak. İşte detaylar..

  Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi için ilk fragman yayınlandı. 1. Ahmed’in eşi ve IV. Murad’ın validesi olan Kösem Sultan’ın hayatını ekrana taşıyacak olan Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi Ekim ayında başlayacak. Birçok dizi Eylül ayında başlamasına rağmen Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Ekim ayında STAR TV’de ekranın karşısına çıkacak.

  Osmanlı hanedanının dikkat çeken sultanlarından biri olan Kösem Sultan’ın gençlik yıllarını Yunanistanlı genç oyuncu Anastasia Thsilimpou canlandırıyor. Kösem Sultan’ın yetişkinliğini ise Beran Saat canlandıracak. Dizide yine tarihimizde önemli sultanlardan biri olan Safiye Sultan’ı ise Hülya Avşar oynayacak.

  İşte Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisinin ilk fragmanı:

  https://www.youtube.com/watch?v=He5I1ZNPTYQ&feature=youtu.be

  Kösem Sultan kimdir?

  Kösem Sultan, Osmanlı Padişahı 1. Ahmed’in eşi olup padişah IV. Murad ve I. İbrahim’in annesidir. Osmanlı tarihinin en güçlü kadın sultanlarından birisi olarak kabul edilen MahPeyker Kösem Sultan hareme girmeden önceki hayatında pek fazla bildi yok. Kökeni hakkında Rum asıllı veya Bosnalı olduğu söylenen Kösem Sultan’ın Anastasya adıyla doğduğu ve Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul’a kızlarağasına gönderildiği rivayet edilir. Daha 15 yaşında iken 1. Ahmed’e Haseki olmuş yani cariyeler arasında padişahın gözdesi olmayı başarmış olan Kösem Sultan, IV. Murad, Süleyman, İbrahim ve Kasım adında şehzadelerin yanı sıra; Ayşe ve Fatma isminde sultanlar dünyaya getirdi.

  Kösem Sultan, saraydaki ilk zamanlarında siyasi olaylara pek fazla müdahil olmamış ama çoğu zaman sözünü yerine getirtmiştir. 1617 yılı 21 Kasım gecesi 1. Ahmed’in vefat etmesiyle Kösem Sultan 27 yaşında dul kalmıştır. Tarihçilerin aktardığına göre bu olay Kösem Sultan’ı epey etkilemiş ve sarayın kaderini değiştirmiştir.

  Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi ne zaman ve hangi kanalda başlayacak

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı