Gündem Haberleri

  Listeyi belirli bir dengeyi gözeterek hazırladım

  Hürriyet Haber
  24.05.2010 - 16:42 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi listesinin hazırlarken belli bir dengeyi gözettiğini, ayrım yapmamaya özen gösterdiğini söyledi.

  KURULTAYDA İKİNCİ GÜN... -  ŞU AN

  KILIÇDAROĞLU'NDAN İLK LİSTE AÇIKLAMASI /WEB TV

  CHP KURULTAYI'NDA İZDİHAM / WEB TV

  Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan seçilmesinin ardından gittiği CHP Genel Merkezi'nde gece geç saatlere kadar liste üzerinde çalıştı. Kılıçdaroğlu çalışmalarına evinde de devam etti ve Parti Meclisi listesini belirledi.

  Kılıçdaroğlu, evinden CHP 33. Olağan Kurultay'ın yapıldığı Atatürk Spor Salonu'na giderken, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  İşte Yeni Parti Meclisi listesi

  Partinin yetkili organlarıyla ilgili listeyi değerlendiren Kılıçdaroğlu, CHP'nin “büyük bir aile” olduğunu belirterek, “Bu ailenin içinde çok zengin düşünürlerimiz, akademisyenlerimiz var, yazarımız, çizerimiz, sade yurttaşımız var. dolayısıyla listeyi hazırlarken belli bir dengeyi gözettim. Ayrım yapmamaya özen gösterdik” dedi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

  “Oy verenler, vermeyenler diye bir ayrım da yapmadık. Listeye baktığınızda daha önce genel başkanlığa soyunmuş 3 arkadaşımızı da orada görüyorsunuz. Dolayısıyla biz CHP'yi iktidara taşımanın yollarını arıyoruz. Listeye girmeyenler herhangi bir şekilde üzüntü duymasınlar. Çünkü biz halkın partisi olma yolunda her türlü özveriye katlanarak, iktidar koşusunu başlatmayı düşünüyoruz. Bu nedenle Parti Meclisi dışında kalan arkadaşlar şu veya bu şekilde 'dışında kaldık' diye kaygı taşımasınlar. Biz herkes ile beraber tek yürek çalışacağız, çalışmalarımızı sürdürüleceğiz.”

  “AĞIR SORUMLULUK”

  Kılıçdaroğlu, listeyi hazırlarken belli bir dengeyi gözettiğini, ayrım yapmamaya özen gösterdiğini söyledi.

    

  “İlk defa genel başkan olarak evden çıktınız, neler hissediyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Ağır bir sorumluluk taşıdığımı biliyorum. Bu sorumluluğun gereği için elimden gelen çabayı göstereceğim. Zor bir alan, ama zorlukları başarmak da benim görevim” dedi.
  Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi listesinde yer almayan isimler nedeniyle ileride parti içinde bir ayrılık yaşanıp yaşanmayacağına yönelik soruya şu yanıtı verdi:

  “Her parti kurultayından sonra PM listeleri üzerinde tartışmalar olabilir. Bütün bu tartışmaları saygı ile karşılamak gerekiyor. Listenin 'lehinde', 'aleyhinde' değişik çevreler yorum yapabilirler. Bütün o yorumlara da saygılıyım. Ama göreceksiniz CHP, tek yürek, tek vücut iktidara hazırlanacaktır.”

  Mal beyanında İzmir Seferihisar'da kooperatif hissesi bulunduğu, kooperatifin kaçak olduğuna ilişkin iddiaların hatırlatıldığı Kılıçdaroğlu, “Seferihisar'da kooperatifim mi varmış? Bilmiyorum” dedi.

  Bir başka soruyu yanıtlarken de Deniz Baykal ile mazbatasını aldıktan sonra görüşeceğini belirten Kılıçdaroğlu, Baykal'ın kendisini telefonla arayarak tebrik ettiğini söyledi.

  Kılıçdaroğlu, Baykal'ın “ses tonunun iyi” olduğunu ve kendisini yürekten kutladığını ifade ederek, kendisinin de “genel başkanına teşekkür ettiğini” dile getirdi. Kılıçdaroğlu, “Kendisinin desteğine ihtiyaç duyacağımı ifade ettim” diye konuştu.

  Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kendisini tebrik için aradığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Başbakan Erdoğan aradı mı?” sorusuna “O cepheden herhangi bir arayan olmadı” dedi.
  Bu arada, gazetecilerin bekleyişleri sırasında Kılıçdaroğlu'nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu, pasta ve çay ikramında bulundu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı