Gündem Haberleri

  2017 Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? Kurban Bayramı ne zaman idrak edilecek? İşte o tarih!

  Hürriyet Haber
  04.08.2017 - 11:07 | Son Güncelleme:

  2017 Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağını merak eden milyonlarca vatandaş konuyla ilgili sorgulamalarını ve araştırmalarını devam ettiriyorlar. Ramazan ayının bitmesinin ardından gündeme gelen Kurban Bayramı'nın ne zaman idrak edileceği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Yaz ayının son dönemine denk gelecek olan Kurban Bayramı birçok vatandaşa da tatil kapısını aralamış olacak. Bu yılın son tatilini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar tatilin kaç gün olacağını sorguluyor. Peki, 2017 Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? Kurban Bayramı ne zaman idrak edilecek?

  Kurban Bayramı ne zaman sorusu için Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı takvimi araştıran vatandaşlar, planlarına edinecekleri bilgilere göre yön verecek. Kurban Bayramı ne zaman sorusuna alacakları cevaba göre konuyla ilgili detayları öğrenecek olan vatandaşlar, planlarını şekillendirecek. İşte, Kurban Bayramı ne zaman idrak edilecek sorusunun cevabı ve detaylı bilgiler

  KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN, KAÇ GÜN?

  Kurban Bayramı, her yıl biraz daha geriye gelerek yaz aylarına doğru çekilmeye başladı. Bu yıl, 31 Ağustos Perşembe günü Arefe olarak kabul edilecek. 01 Eylül- 04 Eylül arası ise Kurban Bayramı'nın dört günü olacak. Yani bu yıl, arefe günü de dahil edilirse Kurban Bayramı 31 Ağustos Perşembe günü başlayıp 04 Eylül Pazartesi günü son bulacak.

  2018 yılı içerisinde kutlanacak olan Kurban Bayramının ise, tamamının hafta içine gelmesi nedeniyle 9 gün olması bekleniyor.

  2018 yılında kutlanacak olan Kurban Bayramı'nın arefe günü 20 Ağustos Pazartesi günü olacak. Bayramın dördüncü ve son günü ise 24 Ağustos tarihine denk gelecek.

  AREFE GÜNÜ TAM GÜN OLABİLİR

  Özellikle tatil merkezlerinin merakla beklediği tatil uzatma ve birleştirme kararı bu yıl uzun soluklu olmasa da, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın resmi tatil olması, arefe gününün tam gün ilan edilebilmesi konusunu gündeme taşıdı. Bu gelişmeyle birlikte toplam tatil süresi 6 güne çıkabilir. Diğer bir ihtimalle de 28-29 Ağustos tarihlerinin resmi veya idari tatil ilan edilmesi, tatilin 10 güne çıkmasını mümkün kılabilir.

  KURBAN BAYRAMI NE ANLAMA GELİYOR?

  Sözlükte yaklaşmak, Allâh’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

  Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş, hemde Cenab-ı Hakka yaklaşmış olur.

  Kurban ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri yerine getirilmektedir. Kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

  Kurban Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise sünnet-i müekkededir. Dini kaynaklarda Peygamber efendimizin kurbanını daima kestiği ifade edilmektedir.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı