Gündem Haberleri

  Kamu Denetçisi AK Parti milletvekili Moskova'da böyle sitem etti: Hiç güzel olmadı

  Siyamend Kaçmaz / Moskova, 7 Aralık (DHA)
  07.12.2017 - 16:24 | Son Güncelleme:

  Rusya Federasyonu İnsan Hakları Temsilcisi Tatyana Moskolkova’nın daveti üzerine "Avrasya alanında insan haklarının korunma sorunları" adlı bilim konferansı için Moskova’ya gelen Türkiye Ombdusmanı Yahya Akman, kendisine verilen üç günlük Rusya vizesi için Moskolkova’ya, "sizin tarafınızdan davet edilmeme rağmen bana da üç günlük vize verilmesi hiç güzel olmadı" siteminde bulundu.

  Akman, Moskolkova ile sohbetinde "16 yıldır milletvekili yapıyorum, ayrıca sizin tarafınızdan davet edilmeme rağmen bana da üç günlük vize verilmesi hiç güzel olmadı. Ben bile böyle geliyorsam normal vatandaşlarımızı düşünemiyorum... Allah korusun uçağım kalkmaz bir problem yaşarsam artık sizin evinizde misafiriniz olurum. Ayrıca ombudsmanlık konusunda çok tecrübeliyim, belki Sibirya’ya beni ombdusman yaparsınız" dedi. Moskolkova, Akman’ın bu esprili yaklaşımına gülerek karşılık verirken konuyu gerekli mercilere ileteceği sözünü verdi.

  Akman, Rusya, Türkiye, Ukrayna, Kırgızistan ve Ermenistan Ombdusmanları olarak Prezident oteldeki etkinlikte yaptığı konuşmada da ilişkilerin eski seviyesine gelmesine rağmen hala Rusya'ya gelen Türk vatandaşlarına verilen üç günlük vize uygulamasının gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

  Ombdusmanlar olarak temsil ettikleri ülkelerinin vatandaşlarının yaşadıkları sorunları bir birine ilettiklerini söyleyen, Akman, " Vatandaşlarımızın yaşamış olduğu bir kısım sıkıntıları zaman zaman gündeme getiriyoruz. Ombdusmanlar olarak bunları karşılıklı olarak birbirimizle görüşüyoruz. Aynı zamanda genel anlamda bölgemizdeki konuları ombdusmanların etkinlik alanı ile ilgili çalışmalar ile ilgili fikir alışverişlerinde de bulunuyoruz. Yeni yapılan mevzuat değişiklikleri ve diğer konularda karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyoruz. İki ay önce Kırgızistan’da bir araya gelmiştik. Türkiye’de ilk tane uluslararası toplantı vardı Rusya’nın da katılımı söz konusu olmuştu Mart ayındaki toplantıda. Moskolkova’nın yine Kasımın ortasında bir kez daha Türkiye ziyareti söz konusu oldu. Böyle karşılıklı meslektaşlarımızla belli zaman dilimlerinde ziyaretler yapıyoruz ve görüşmeler yapıyoruz" dedi.

  Konferans sırasında taraflar Avrasya bölgesinde insan haklarının sağlanması konusunu görüştüler ve bu alandaki faaliyetlerin artırılmasına yönelik teklifler sundular.

  Konferansa, Rus ve yabancı ombudsmanlar, Rusya siyasi parti liderleri, Federasyon Konseyi temsilcileri, BM ve Avrupa Konseyi’nden uzmanlar ve insan haklarını koruma birliklerinin temsilcileri katıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı