Gündem Haberleri

  İlk feribot limana yanaştı

  A.A - hurriyet.com.tr
  24.02.2011 - 15:42 | Son Güncelleme:

  Libya'nın Bingazi Limanı'ndan aldığı yolcularla yola çıkan 'Orhan Gazi-1' feribotu Marmaris'e ulaştı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile birlikte limanda feribot yolcularanı karşılayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, gemideki 6 kişinin sağlık durumunu iyi olmadığını bu kişilerin hastaneye kaldırılacağını söyledi. Yolculuk sırasında deniz şartları nedeniyle rahatsızlananların da olduğu feribottaki bin 525 kişi pasaport işlemleri için kurulan çadırlara gruplar halinde alınacak. Pasaport işlemleri sona eren yolcular otobüslerle bölgedeki otellere nakledilecek.

   

  BİNGAZİ'DE MAHŞER GECESİ / FOTO GALERİ

  TRABLUS HAVAALANI'NDA İZDİHAM

  İŞTE LİBYA'DAN İLK CANLI YAYIN /WEB TV  

  İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'ye ait feribotlarla tahliye edilen 3 bin yolcudan bazıları geceyi koltuklarda, bazıları da koltuklar arasında yerde geçirdi.

  Vatandaşlara sabah kahvaltısında, Türk Kızılayı'nın feribotlara gıda desteği sağlamak amacıyla yüklediği kumanyalar dağıtıldı.

  Bazı yolcular kağıt oynayarak, bazıları uyuyarak, bazıları da sohbet ederek vakit geçirmeye çalışıyor. Deniz tutması nedeniyle fenalaşan yolculara, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi müdahale ediyor. Yolcular arasında ağır yaralı olan bir kişi de yine sağlık ekibinin kontrolü altında tutuluyor.
  Bir taraftan da isimleri okunan vatandaşlara tek tek pasaportları ve seyahat belgeleri veriliyor.

  Marmaris'e saat 23.00'te ulaşması planlanan “Orhan Gazi-1” feribotundaki 1500 yolcu arasında yabancı uyruklu 30 kişi ile 10 gün önce dünyaya gelen Onur Eren Çalışkan adlı bir bebek de yer alıyor.

  DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI FERİBOTTAKİ TÜRK VATANDAŞLARININ LİSTESİNİ AÇIKLADI

  Feribotların Marmaris'e varmasının ardından yolcular, gitmek istedikleri şehirlere ücretsiz olarak otobüs veya uçakla gönderilecek.Dışişleri Bakanlığı, Orhangazi-1 feribotuyla Libya'nın Bingazi kentinden Türkiye'ye getirilmekte olan yolcuların listesini yayımladı.

  Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yayımlanan listede, 1486 Türk yolcu ile 30 yabancı yolcunun isimleri yer alıyor.Yabancılar arasında, 13 Suriye, 5 Almanya, 3 Fas, 2 Kanada, 2 İngiltere, 1 Ürdün, 1 Libya, 1 Yunanistan, 1 Çek Cumhuriyeti ve 1 Rusya vatandaşı bulunuyor.

  Listeye internette, "http://www.mfa.gov.tr/orhangazi-feribotu-yolcu-listesi.tr.mfa" adresinden ulaşılabiliyor.

  LİMANA RAMPA YAPILIYOR

  Marmaris Limanı’nda Libya’dan beklenen iki feribot için hazırlık yapılıyor. Feribotların yolcu indirmesine uygun olmadığı için, limana geçici bir rampa yapılmasına başlandı. Feribotların geliş saatine kadar rampanın hazır olacağı bildirildi.

  Marmaris’deki sağanak yağmur ve lodos limandaki çalışmaları güçleştirirken, Kızılay’ın burada 1.5 ton gıda, 8 bin kumanya ve battaniye dağıtacağı açıklandı. Limana barınma, sağlık başta olmak üzere değişik ihtiyaçlar için 14 çadır kurulurken, pasaport gişesi de üçten 18’e çıkarıldı. İki feribotun karşılanması için Marmaris Limanı’nda 500 görevli hazır bekliyor. Bu arada feribotlardan inenlerin Türkiye’nin dört bir yanına istedikleri yere kadar götürmek üzere şehirlerarası turizm şirketlerinden 100’e yakın otobüs temin edildi. İsteyenler bu otobüslerle, isteyenler de uçaklarla memleketlerine gönderilecek. Konaklamak isteyenler için de turistik tesislerde önlem alındı.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı