Gündem Haberleri

  İBB alarm verdi, kar yağışı başladı

  hurriyet.com.tr / DHA-AA-Cihan Fotoğraf: AA/Arşiv
  29.12.2014 - 14:59 | Son Güncelleme:

  Akşam saatlerinde yüzünü gösteren kar yağışı İstanbul'un çeşitli kesimlerinde aralıklarla devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait kar küreme araçları da, belirlenen noktalara konuşlandırılmak için harekete geçti. Trafiğin yoğun olduğu akşam saatlerinde etkili olmaya başlayan kar yağışının yoğunluğu daha da arttırması bekleniyor.

  İBB'den yapılan yazılı açıklamada, "Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji biriminin hava tahmin raporlarına göre; İstanbul bu gece yarısından sonra kar yağışı ve fırtınanın etkisi altına girecek. İstanbul'da yarın öğleden sonra hava sıcaklığının hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor. Sabah ilk saatlerden itibaren rüzgarın 70-90 km/saat eseceği, yağışın karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı belirtildi" denildi.

  KAR AKŞAM SAATLERİNDE BAŞLADI

  İstanbul'da beklenen kar, akşam saatlerinde yüzünü gösterdi. Meteoroloji yetkililerinin haber verdiği kar yağışı akşam saatlerinde geldi. Yüksek bölgelerde 18.00 sıralarında yağmaya başlayan kar, ilerleyen dakikalarda etkisini arttırdı. Sıcaklığın 2 dereceye kadar düştüğü görüldü.

  Trafiğin yoğun olduğu akşam saatlerinde başlayan kar yağışı Anadolu Yakası'nda Çamlıca, Küçük Çamlıca, Ümraniye, Dudullu, Çekmeköy ve Sancaktepe civarında etkili oluyor.
  İstanbul'un Avrupa Yakası'nda ise Büyükçekmece, Çatalca ve Beylikdüzü'nde akşam saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı başladı. Saat 18.00 sıralarında başlayan sulu kar, rüzgar yönünde şiddetlenerek devam ediyor.

  İŞTE BEŞ GÜNLÜK HAVA DURUMU TAHMİNİ

  "TUZ VE SOLÜSYON DEPOLANDI"

  Açıklamada alınan önlemlerde şöyle açıklandı:

  İBB alarm verdi, kar yağışı başladı

  "İstanbul Büyükşehir Belediyesi kış mevsimi hava koşullarıyla mücadele hazırlıkları çerçevesinde 80'i 1'inci öncelikli olmak üzere 308 güzergâhta yaklaşık 4 bin km uzunluğundaki yol ve meydanlarda kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmaları tamamlandı.

  İBB alarm verdi, kar yağışı başladı METEOROLOJİ’DEN TAM FIRTINA UYARISI  Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri 2014-2015 kış sezonu için aralarında Kar Kaplanının da olduğu 1028 araç ve iş makinesi, 4 bin 815 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele edecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi depolarında 209 bin ton tuz hazır bekletiliyor. İlçe Belediyelerine ihtiyaçları durumunda tuz takviyesi yapılacak. 64 ayrı noktada ise 1.385 ton solüsyon depolandı. İhtiyaç halinde ise saatte 25 ton kapasiteli solüsyon tesislerinde üretim yapılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm birimler ile ihtiyaç halinde hizmet veren şirketlerden araç ve personel desteği sağlanacak."

  İBB alarm verdi, kar yağışı başladı

  "İFTAİYEDEN 1058 PERSONEL"
  "AKOM Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye, 45 adet (Hızır güç) 6*6*6 Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 1.058 Personeli ile katılacak. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartal Meydanlarında; 223 Personel ve 38 araç ile kış mücadele çalışmaları yapacak.
  Atık Yönetimi Müdürlüğü; 613 Durak, 207 Üst ve Alt Geçit, 7 Çöp Aktarma İstasyonu, işleme tesisleri, depo sahası yollarında 616 Personel ve 71 araç ile görev yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 147 Traktör kar kürüme ekibi muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı."


  "METROBÜS YOLU SÜREKLİ ULAŞIMA AÇIK BULUNDURULACAK"

  "AKOM'da Zabıta Daire Başkanlığı, İSKİ, İETT, İGDAŞ, İSFALT, Trafik Müdürlüğü, Sağlık Daire Başkanlığı, Beyaz Masa, BEDAŞ, AYEDAŞ, Karayolları, Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de görev yapacak.
  Olumsuz hava koşullarıyla ilgili çalışmalar için istanbul 9 bölgeye ayrıldı.

  1. BÖLGE: Bağcılar, Bayrampaşa, Esenler, Eyüp,Fatih,Güngören,Zeytinburnu
  2. BÖLGE: Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, K.Çekmece, B.Çekmece, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt
  3. BÖLGE: Beşiktaş, Beyoğlu, Kâğıthane, Şişli, Sarıyer,
  4. BÖLGE: Gaziosmanpaşa, Arnavut köy, Sultangazi, Çatalca,Eyüp
  5. BÖLGE: Çatalca, Silivri, B.Çekmece
  6. BÖLGE: Kadıköy, Maltepe, Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir
  7. BÖLGE: Sancaktepe, Adalar, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla
  8. BÖLGE: Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe
  9. BÖLGE: Şile, Çekmeköy

  Ana arterlerde 28 ayrı noktaya yerleştirilen BEUS (Buzlanma erken uyarı sistemi) ile buzlanma noktaları 3 saat önceden tespit edilecek. Ekipler 30 dakika ara ile belirtilen yerlerde kürüme ve tuzlama çalışması yapılacak. 52 km uzunluğundaki metrobüs yolu sürekli ulaşıma açık bulundurulacak. Kritik kavşaklarda 50 adet kurtarıcı ve çekici 24 saat esasına göre yolda kalmalar ve kazalara karşı hazır bekletilecek"

  KOCAELİ’DE YÜKSEK KESİMLERDE KAR YAĞIŞI BAŞLADI

  KOCAELİ’de hava sıcaklığının bugün akşam saatlerinde düşmesiyle birlikte bölgede aralıklı olarak başlayan yağmur yüksek kesimlerde kara dönüştü. Bölgenin en yüksek kesimi olan Kartepe’de otel bölgesinde kar kalınlığı iki saatte 10 santime yaklaştı.

  Bugün öğlen saatlerine kadar 16 derece dolayında seyreden hava sıcıklığı, lodusun etkisiyle yağmur bulutlarını da bölgeye sürükledi. Kocaeli bölgesinde de hava sıcaklığının deniz seviyesinde akşam saatlerinde 3-4 dereceye düştüğü gözlemlenirken, Kartepe’nin 1650 metresinde bulunan kış sporları tesislerinin bulunduğu alanda sıfırın altına düştü ve kar kalınlığı 10 santime kadar çıktı. Bu arada Kocaeli’nin yerleşim birimlerinin de bulunduğu Körfez İlçesi’nin Hereke sırtları, İlimtepe, İzmit’te Kocaeli Üniversitesi ana kampüsünün bulunduğu Umuttepe bölgesinde de kat yağışı etkili olmaya başladı.

  Meteoroloji yetkilileri bölgedeki kar yağışının yarın da devam edeceğini ve yarın deniz seviyesinde de karla karışık yağmur ve kar şeklinde yağış beklendiğini bildirdiler.

  Etiketler: hava durumu , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı