Gündem Haberleri

  HDP mitingindeki patlamayla ilgili 14 polis hakkında dava

  DHA
  03.11.2017 - 11:09 | Son Güncelleme:

  HDP’nin Diyarbakır’daki mitinginde 5 Haziran 2015 tarihinde 4 kişinin ölümü 400’e yakın kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıyla ilgili 5’ i emniyet müdürü toplam 14 polis hakkında görevi kötüye kullanmaktan dava açıldı. Polislere 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, 14 Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

  İddianamede, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünde görevli, aralarında 3. Sınıf Emniyet Müdürü K.A, Komiser A.K, polis memurları M.S, A.D. ve M.D'nin, patlayıcının olay öncesinde saklandığı Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde arama faaliyetinde bulunmadıkları bildirildi.
  Şüphelilerden 4. Sınıf Emniyet Müdürü F.D. ve Komiser M.A.C'nin de söz konusu okulun bahçesinde tedbir almadıkları belirtilen iddianamede, şunlar kaydedildi:

  "2. Sınıf Emniyet Müdürü M.İ.Y. ise miting alanında emniyet tedbirinden sorumlu müdür olarak yetki ve sorumluluğunda bulunan emniyet tedbirlerinin alınması hususunda ihmalkar davranmıştır. Bu kapsamda şüphelilerin suç tarihinde görevlerinin gereklerini yapmakta ihmal göstermeleri neticesinde terör saldırısı önlenememiştir. Bu nedenle üzerilerine atılı bulunan ihmal suretiyle 'görevi kötüye kullanmak' suçunu işledikleri anlaşılmıştır."

  Asker kaçağı yoklamasında ihmal iddiası

  Terör saldırısını gerçekleştirdiği iddiasıyla hakkında dava açılan Orhan Gönder'in miting öncesinde otelde yoklama kaçağı olarak arandığının tespit edildiği vurgulanan iddianamede, polislerden H.Y, A.T. ve H.Y'nin sanık Gönder'in sorgusunu Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Merkezi sistemi üzerinden yapmadıkları bildirildi.

  İddianamede, şüphelilerden 3. Sınıf Emniyet Müdürü K.K, 4. Sınıf Emniyet Müdürü D.U. ve Emniyet Amiri Y.Ö'nün, polis memurları H.Y, A.T. ve H.Y'nin iş ve eylemleri üzerindeki denetim görevlerini ihmal ettikleri belirtildi.

  İSTENEN CEZA

  İddianamede, emniyet personeli K.A, A.K, M.S, A.D, M.D, F.D, M.A.C, M.İ.Y, H.Y, A.T, H.Y, K.K, D.U. ve Y.Ö hakkında "görevi kötüye kullanmak" suçundan 3 aydan bir yıla kadar hapis cezası isteniyor.
  İddianamede, 5 polis memuru hakkında da kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

  Olay

  HDP'nin, 5 Haziran 2015'te Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlediği seçim mitingindeki iki patlamada 4 kişi ölmüş, 210 kişi yaralanmıştı.

  Etiketler: hdp mitingi , saldırı , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı