Gündem Haberleri

  HDP’den Yarbay yorumu: Acıyla empati kursunlar

  ANKARA
  25.08.2015 - 09:14 | Son Güncelleme:

  HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, şehit kardeşi Ali Alkan’ın cenazesindeki tepkisiyle gündeme gelen Yarbay Mehmet Alkan’a yönelik “linç girişiminin” utanç verici olduğunu belirterek, “Klavye başında oturup AKP Genel Merkezi’nden maaş alan ucuz kahramanların anlayamayacakları bir pozisyonda bulunuyor. Savaş gerçekliğini kardeşini yitirerek, en derin şekilde iliklerine kadar hissediyor” dedi.

  Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Baluken, gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:

  GAYRİ AHLAKİ
  “Çok gayrı ahlaki bir yaklaşım. Kendi birinci derecedeki yakınını kaybetmiş bir yarbayın, en insani refleksini bile bir bölünme unsuru olarak ele alan bir yaklaşımla karşı karşıyayız. Artık toplumun her kesimindeki kutuplaştırma ve düşmanlaştırma anlayışının asker ve polis cenazelerine kadar sirayet edilmesiyle ilgili vahim bir durumla karşı karşıyayız. Bunun anlaşılır hiçbir yönü yoktur. Oradaki insanın yüreğinde hissettiği acıya dair tek bir empati kurmayan, hiçbir duygu kırıntısını hissetmeyen insanların başlatmış olduğu linç girişimi utanç vericidir. Klavye başında oturup AKP Genel Merkezi’nden maaş alan ucuz kahramanların anlayamayacakları bir pozisyonda bulunuyor. Savaş gerçekliğini kardeşini yitirerek, en derin şekilde iliklerine kadar hissediyor. Bundan daha doğal, bundan daha insani bir yaklaşım olabilir mi? İfade ettikleri şeylerin tamamına katılıyoruz. Bütün toplum katılıyor. Ne oldu da her gün onlarca gencin cenazesi kalkmaya başladı? Bunu soruyor. Tam da işte belirttiğimiz husus bu.”

  YETKİSİ VE ETKİSİ YOK
  Baluken, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bakanlık teklifini kişisel olarak milletvekillerine yapacak olmasıyla ilgili de, “Sayın Davutoğlu, hâlâ kendisinin yetkili ve etkili bir lider olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Geçen iki üç haftalık süre içerisinde bütün söylemleri 24 saat geçmeden Cumhurbaşkanı tarafından boşa çıkarılmış birinin yetkisi ve etkisiyle ilgili kamuoyunda oluşmuş bir kanaat var. Şimdi bu kanaati geriye çevirmek için kendisini çok yetkili ve etkili bir pozisyonda göstermek için bu şekilde yapay gündemler yaratıyor” dedi. “Partinize MGK’da temsili olmayan ve icra gücü düşük bakanlıkların verileceği haberleri var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusunu üzerine Baluken, “Bize iletilmiş bu konuda hiçbir şey yok. Basında yazılıp çizilenler üzerinden de bir polemik konusu olarak değerlendirmek istemiyoruz” dedi.

  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı